DeboweTarasy.pl

Ogród – jak wybrać idealne rośliny?

Zbliżająca się wiosna to idealny czas na odświeżenie ogrodu. W tym czasie rośliny budzą się z zimowego snu, warto zadbać, aby miały dobre warunki do wzrostu. W tym celu należy poprawić stan gleby, odżywić stare rośliny, pozbyć się tych, które nie nadają się do dalszej hodowli, a na ich miejsce posadzić nowe drzewa, krzewy lub kwiaty. W ogrodach należy zadbać o drewnianą architekturę, która po zimie może wymagać renowacji. Niezbędne jest również dokładne posprzątanie terenu, pozbycie się zalegających liści i gałęzi. Po tych czynnościach można przekopać glebę i przejść do kolejnych etapów. Jednym z nich jest zakup nowych roślin i kwiatów, które przez cały sezon będą zdobić ogród.

W jakich terminach sadzić rośliny do ogrodu?

Aby ogród zachwycał kolorami i różnorodnością, trzeba zadbać o odpowiednie rośliny. Bardzo ważne, aby przed sadzeniem poznać potrzeby oraz sposoby pielęgnacji wybranych kwiatów, drzew czy też krzewów. Trzeba poznać terminy sadzenia roślin, wybrać gatunki jednoroczne, dwuletnie lub byliny. Wczesną wiosną można wysiać rośliny, które są odporne na niskie temperatury. Są to głównie drzewa, krzewy liściaste i owocowe. Marzec do idealny okres na sadzenia buków, brzozy, dębów, grabów, a także moreli, brzoskwiń, malin i jeżyn. W kolejnym miesiącu można kupić sadzonki pomidorów i rośliny cebulowe. Od maja w ogrodach można sadzić już wszystkie rośliny ciepłolubne. W tym okresie rzadko występują przymrozki, a jeżeli się pojawią, rośliny można przykryć odpowiednią osłoną.

Gdzie kupić rośliny do ogrodu?

Rośliny muszą być dopasowane do panujących w danym miejscu warunków. Należy zwrócić uwagę na rodzaj gleby, ukształtowanie powierzchni, stopień nasłonecznienia, wilgotność, a także czas, jaki możemy poświecić pielęgnacji ogrodu. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, powinny wybrać rośliny mało wymagające, a dopiero z czasem wzbogacić ogród o rośliny wymagające większej uwagi. Urządzając ogród nie należy przesadzać z ilością gatunków. Lepiej wybrać mniej, dzięki temu miejsce będzie harmonijne i eleganckie. Rośliny o podobnych wymaganiach trzeba sadzić blisko siebie, ułatwi to ich pielęgnacje. Na etapie kupowania roślin, należy podjąć decyzje, w jakim stylu ma być urządzony ogród. Obecnie najczęściej wybierany jest styl wiejski, który jest różnorodny, pełen kolorów. Na obrzeżach działki warto posadzić iglaki lub żywopłot, który pozwoli oddzielić się od sąsiadów, stworzyć miejsce idealne do wypoczynku. Można też wybrać pnącza, które dość szybko rosną i ładnie otulają ogród. Rośliny można kupić w sklepach ogrodniczych lub u okolicznych plantatorów. Dobrym miejscem na szukanie ciekawych ofert jest internet i znane portale ogłoszeniowe. Na stronie serwisu Pokato.pl, w kategorii rośliny i kwiaty ogrodowe można znaleźć oferty, które zadowolą zarówno początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. Ogłoszenia pochodzą zarówno od szkółek ogrodniczych, indywidualnych dostawców, jak i dużych plantatorów. Warto skorzystać z tej opcji, ponieważ rośliny sprzedawane bezpośrednio od dostawców są nie tyko świeże, wysokiej jakości, ale również mają atrakcyjne ceny. Obecnie jest ponad 260 ogłoszeń, dotyczących sprzedaży kwiatów, krzewów, drzew i sadzonek. Liczba stale rośnie, dlatego warto na bieżąco sprawdzać ofertę.

Rośliny i kwiaty potrafią upiększyć każdy ogród, zmienić jego charakter, nadać mu życia i energii. Ważne tyko, aby wybrać odpowiedniej jakości rośliny i w prawidłowy sposób o nie zadbać. Dzięki temu ogród będzie budził zachwyt, stanie się ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Ekologiczne zmywanie naczyń – ręcznie i w zmywarce! Sprawdź

Już jesteś „eko” i ekologiczne środki czystości od dawna goszczą w Twoim domu? A może dopiero chcesz zacząć lepiej chronić swoich najbliższych oraz naszą planetę i właśnie zamierzasz zmienić klasyczne detergenty na ekologiczne płyny do naczyń lub tabletki do zmywarek? Na tego rodzaju odpowiedzialne decyzje już najwyższa pora. Stan środowiska naturalnego, „być albo nie być” […]

Zalety i wady hydroponiki

Hydroponika to bezglebowa uprawa roślin z wykorzystaniem pożywek wodnych roztworów soli mineralnych. Jak każdy sposób uprawy ma swoje zalety i wady. Krok po kroku zatem wykażemy wszystkie plusy i minusy systemów hydroponiki. Geneza hydroponiki Uprawa roślin bez gleby może niektórym wydawać się czymś na miarę science fiction. Ale w rzeczywistości systemy hydroponiczne były już znane przed […]