Odległości domu od innych obiektów budowlanych

Usytuowanie obiektów na naszej działce jest zależne od wielu przepisów i ograniczone. Nie możemy postawić domu, garażu czy innych obiektów tam, gdzie nam się podoba. Zgodnie z polskim prawem bowiem należy zachować pewne odległości. Dotyczy to odległości stawianych obiektów od innych działek – budowlanych i rolnych – ale też dróg, w tym drogi gminnej.

Odległości domu od granicy działki

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, budynek na działce budowlanej trzeba usytuować w pewnej odległości od granicy działki. Są to odpowiednio 4 metry – dla ścian z oknami i/lub drzwiami oraz 3 metry – dla ścian bez otworów drzwiowych i okiennych.

W niektórych lokalizacjach miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza większe zbliżenie do granicy działki. Jest to 1,5 metra od tej granicy lub budowa bezpośrednio przy granicy. Dotyczy to ściany budynku pozbawionej okien i innych otworów.

Może się też zdarzyć budowa w tzw. granicy działki, gdy budowany budynek będzie przylegał jedną ścianą do innego budynku już istniejącego. Zdarza się tak, jeśli plan miejscowy przewiduje w ogóle taką możliwość albo uzyskamy taką decyzję o warunkach zabudowy. Wtedy jednak trzeba pamiętać o zapewnieniu ściany oddzielenia przeciwpożarowego.

Odległości innych obiektów od granicy działki

Jeżeli planujemy umiejscowić na swojej działce studnię, musimy także brać pod uwagę, że nie w każdym miejscu można ją wykopać. Zgodnie z cytowanym już rozporządzeniem, odległość studni jest liczona od osi studni i musi wynosić minimum:

  • 5 m od granicy działki,
  • 7,5 m od osi rowu przydrożnego,
  • 15 m od budynków inwentarskich, silosów itd.,
  • 30 m od przewodu kanalizacji,
  • 70 m od m.in. wybiegu dla zwierząt.

Gdy studnia ma zaopatrzać w wodę dwie działki, dopuszczalne jest jej sytuowanie bliżej granicy niż w odległości 5 m lub nawet w samej granicy.

Często też zastanawiamy się, gdzie wolno sadzić nam drzewa czy krzewy. Otóż okazuje się, że przepisy nie precyzują tego dokładnie. Musimy więc odwołać się do dobrej praktyki sąsiedzkiej i doświadczenia życiowego. A zatem nasadzenia powinny w całości znajdować się na naszym terenie. Dotyczy to także ich późniejszego rozrostu – zwłaszcza gałęzi i korzeni. One również muszą znajdować się „po naszej stronie”.

Obiekty budowlane a odległość od drogi

Obiektem budowlanym nazywamy budynek razem z instalacjami oraz urządzeniami technicznymi. Budowla, która stanowi całość techniczno-użytkową razem z urządzeniami oraz instalacjami, też jest obiektem budowlanym. Także obiekty małej architektury stanowią obiekt budowlany. Warto zwrócić uwagę, że również ogrodzenie może być obiektem budowlanym.

Do wszystkich tych obiektów należy zastosować odpowiednie odległości – oddalenie ich od drogi. Będzie to co najmniej 10 m od ogólnodostępnej drogi krajowej, 8 m od ogólnodostępnej drogi wojewódzkiej albo powiatowej, a 6 m od ogólnodostępnej drogi gminnej. W przypadku autostrady i drogi ekspresowej minimalne odległości wynoszą odpowiednio 30 m i 20 m.

Wymienione odległości dotyczą także ogrodzeń. Większe ich zbliżenie do drogi możliwe jest tylko za zgodą zarządcy tejże drogi.

Bibliografia:

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Dofinansowanie fotowoltaiki

Nieustannie wzrastające ceny prądu zachęcają nas do inwestycji w naturalne źródła energii. Jednym z najpopularniejszych wyborów są panele słoneczne. Wielu z nas nie stać jednak na poniesienie wysokiego kosztu montażu. Warto jednak pamiętać o możliwym dofinansowani oraz o tym, że inwestycja bardzo szybko się zwróci. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zdobyć wsparcie finansowe na fotowoltaikę, […]

Zestaw wypoczynkowy — kiedy tak, a kiedy nie?

Niewątpliwie jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach jest salon. Tutaj spędzamy mnóstwo czasu z rodziną oraz zaproszonymi gośćmi. Dlatego też ważne jest to, jak wyposażymy to pomieszczenie. Zwróćmy więc uwagę na meble, które wybieramy podczas urządzania salonu. Jakie meble będą najlepsze do salonu? Wybierając meble do salonu kierujmy się przede wszystkim wygodą i praktycznością. […]