Jak sprzedać mieszkanie? Jakie mamy opcje?

Jak sprzedać mieszkanie? – rzetelna wycena

Sprzedaż mieszkania to bardzo często długi i stresujący proces. Każdy chciałby sprzedać mieszkanie szybko i za jak najwyższą cenę. Dla osób niedoświadczonych może to być nie lada wyzwanie. W tym artykule podpowiemy jak podejść do problemu oraz jakie mamy opcje. Jeżeli zastanawiasz się jak sprzedać mieszkanie to czytaj dalej.

Zazwyczaj pierwsze pytanie jakie nasuwa nam się przy sprzedaży mieszkania to: ile warte jest moje mieszkanie? Wycena nieruchomości jest niezwykle ważna, ponieważ nie powinniśmy zaniżyć ani zawyżyć ceny mieszkania. Jest kilka możliwości wyceny mieszkania. Najprostszą z nich i dostępną dla każdego jest samodzielna wycena mieszkania. Możemy poszukać ofert zamieszczanych w internecie czy prasie. Musimy znaleźć nieruchomości podobne do naszej i najlepiej w tej samej lokalizacji. Niestety niesie to za sobą spore ryzyko. Przy wycenie należy wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak metraż, stan techniczny, ilość pokoi czy lokalizacja. Bez doświadczenia i znajomości rynku nieruchomości bardzo ciężko przeprowadzić samodzielnie rzetelną wycenę. To co możemy zrobić to przynajmniej oszacować wartość mieszkania.

Kolejnym sposobem jest skorzystanie z wyceniarek online. Są one zazwyczaj darmowe i porównują oferty automatycznie biorąc pod uwagę wszystkie istotne czynniki. Nic jednak nie zastąpi profesjonalnej wyceny przeprowadzonej przez specjalistę. Możemy poprosić o pomoc rzeczoznawcę albo udać się do biura nieruchomości. Oczywiście te rozwiązania wiążą się z dodatkowymi kosztami ale będziemy mieli pewność, że wycena jest wiarygodna i rzetelna.

Jak sprzedać mieszkanie? Przygotowanie mieszkania

Nie wiesz jak podejść do problemu sprzedaży mieszkania i od czego zacząć? Trzeba pamiętać, że jako ludzie jesteśmy wzrokowcami i przyciągają nas rzeczy ładne. Dokładnie to samo tyczy się mieszkań. Ludzie dużo chętniej kupują mieszkania zadbane, schludne i czyste. Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie remontu przez sprzedażą ale oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić. Zatem jakie mamy opcje?

Postaraj się zadbać o ogólny wygląd mieszkania. Zminimalizuj ilość rzeczy i usuń wszystkie prywatne przedmioty. Nieład na blatach kuchennych czy na stole bardzo zaburza przejrzystość i uporządkowanie. Im mniej niepotrzebnych przedmiotów tym lepiej. Możemy zadbać o elementy, które poprawią wygląd mieszkania. Czasem wystarczy postawić na parapecie ładną roślinę, na stole tacę z owocami, a kanapę przyozdobić jednolitymi poduszkami. Takie drobne zmiany mają ogromne znaczenie.

Sprzątanie to zupełna podstawa ale wiele osób o tym zapomina. Nawet jeżeli mieszkanie będzie bardzo atrakcyjne ale nie będzie czyste to bardzo straci w oczach potencjalnych nabywców. Czyste podłogi, okna, łazienka, pozbycie się kurzu jest bardzo ważne. Można zatrudnić ekipę sprzątającą, która za jednorazową opłatą zrobi to bardzo dokładnie albo samemu poświęcić na to czas i doprowadzić mieszkanie do porządku.

Jeżeli mieszkanie jest zadbane i czyste to możemy pomyśleć o dobrych zdjęciach i stworzeniu ogłoszenia. Dobre jakościowo zdjęcia są bardzo ważne. O pomoc można poprosić fotografa, który specjalizuje się w zdjęciach mieszkań na sprzedaż. Taka osoba wie jak ustawić obiektyw tak aby wszystkie zalety mieszkania było widoczne. Ogłoszenie jest równie ważne. Powinniśmy zawrzeć w nim wszystkie podstawowe informacje ale też podkreślić wyjątkowość naszego mieszkania. Każde mieszkanie może się wyróżnić na rynku nieruchomości. Może znajduje się w świetnej lokalizacji, posiada duży taras, albo ma ciekawy układ pomieszczeń. To wszystko trzeba efektywnie wyeksponować w ogłoszeniu.

Jak podejść do problemu prezentacji mieszkania?

Jeżeli już mamy zainteresowanych nabywców to kolejnym bardzo ważnym krokiem jest jak najlepsza prezentacja mieszkania. Musimy zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Duże znaczenie ma nasze zachowanie i sposób przeprowadzania prezentacji. Na pewno powinniśmy zadbać o to aby nikt nie przeszkadzał nam podczas przeprowadzania prezentacji. Odbieranie telefonów nie jest dobrze widziane przez kupców i może zostać uznane za brak kultury. Jeżeli w mieszkaniu znajdują się jeszcze poprzedni lokatorzy to warto na czas prezentacji poprosić ich o opuszczenie lokalu. Uciążliwi sąsiedzi też mogą być sporym problemem. Warto wybrać czas prezentacji tak aby było możliwie jak najspokojniej i jak najciszej.

Jak sprzedać mieszkanie? – zebranie potrzebnych dokumentów

Jeżeli udało nam się znaleźć kupca na nasze mieszkanie to ostatnim etapem jest podpisanie umowy sprzedaży. Taka umowa musi mieć formę aktu notarialnego. Notariusz poprosi nas o przygotowanie niezbędnych dokumentów ale warto zrobić to już wcześniej żeby móc zaoszczędzić czas i doprowadzić do jak najszybszej finalizacji transakcji. Oczywiście najważniejszym dokumentem każdej nieruchomości jest księga wieczysta i przy sprzedaży potrzebny będzie nam jej odpis. Równie ważny jest akt własności mieszkania oraz zaświadczenie o wymeldowaniu się wszystkich poprzednich lokatorów. Musimy też mieć potwierdzenie braku zadłużenia we wspólnocie mieszkaniowej czy spółdzielni. Mogą być też potrzebne inne dokumenty zależnie od konkretnego mieszkania i jego sytuacji prawnej. Warto więc upewnić się i skompletować potrzebne dokumenty jeszcze przed wizytą u notariusza.

Szybka sprzedaż przez Skup nieruchomości.

Szybkim i łatwym sposobem sprzedania mieszkania jest Skup Nieruchomości. Po skontaktowaniu sie ze skupem otrzymamy szybką wycenę i pomoc w zebraniu dokumentów. Transakcje zwykle przebiegają szybko i przelew za mieszkanie otrzymuje się u notariusza.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Najczęstsze błędy podczas montażu grzejników

Błędnie zamontowany grzejnik może spowodować bardzo dużo problemów. W poniższym artykule omawiamy najczęstsze błędy podczas montażu grzejników i podpowiadamy jak ich uniknać. Zapewnienie komfortu termicznego jest kluczowe gdy mowa o bezproblemowym przebywaniu w domu w trakcie okresu zimowego. Za komfort termiczny odpowiada izolacja budynku oraz elementy grzewcze takie jak ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki. Montaż tych […]

Jakie listwy przypodłogowe do nowoczesnego wnętrza?

„Prostota jest kluczem do prawdziwej elegancji” Zasada jest bardzo prosta-mniej znaczy więcej… Tak, do przeszłości odchodzi już styl przepychu i „ustawiaczy”. Kiedyś  uwielbialiśmy wystawiać  na światło dzienne kryształowe bibeloty, finezyjne  (inaczej kiczowate) dekoracje, czy wszelkiej maści pamiątki. Dzisiaj przy aranżacji wnętrz. stawiamy na surowość i praktycyzm. Nowoczesne wnętrza mają dawać poczucie przestrzeni, elegancji i minimalizmu. […]