Oświetlenie ogrodowe jest efektowną ozdobą terenu wokół posesji. Przemyślana aranżacja świetlna pozwala całkowicie zmienić wygląd ogrodu, a także znacząco podkreślić urok miejsca i architektury. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone latarnie ogrodowe pomagają stworzyć komfortowe miejsce do wieczornych spotkań z rodziną i przyjaciółmi, sprawiając, że poruszanie się po zmroku staje się o wiele bezpieczniejsze. Za pomocą zewnętrznych źródeł światła można pięknie wyeksponować liście i korony drzew, co będzie stanowić dodatkową dekorację obejścia wokół domu. Producenci oświetlenia ogrodowego wciąż nas zaskakują. Rynek oświetleniowy oferuje obecnie bogaty wybór lamp i latarni, które idealnie sprawdzą się w ogrodzie urządzonym w każdym stylu – zarówno tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Co musisz wiedzieć zanim dokonasz zakupu oraz montażu tego rodzaju oświetlenia?
Pomysł na efektowne oświetlenie zewnętrzne: latarnie ogrodowe
Nie ulega wątpliwości, że oświetlony ogród sprawia wrażenie zadbanego i reprezentacyjnego. Funkcjonalne lampy, subtelne kinkiety, praktyczne oprawy najazdowe czy inne źródła światła rozświetlają przestrzeń, tworząc w niej czarujący klimat i zapewniając niezwykły efekt wizualny. Latarnie ogrodowe wysokie na 2 m lub więcej pięknie podświetlają korony drzew, tworząc wspaniały wieczorny pejzaż. Montaż lamp w ogrodzie to jednak nie tylko sposób na podniesienie walorów architektonicznych domu. Inwestycja w oświetlenie zewnętrzne to również dbanie o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych. Obecność lamp i innych punktów świetlnych wpływa na ochronę posesji przed intruzami, ponieważ światło skutecznie odstrasza złodziei. Latarnie ogrodowe stojące dookoła domu doświetlą podjazd czy wytyczone alejki w ogrodzie, a przy okazji zniechęcą potencjalnych włamywaczy przed wtargnięciem na prywatny teren. Na oświetlonej przestrzeni trudniej poruszać się w sposób niezauważony, dzięki czemu złodziej z pewnością odpuści sobie nocny rabunek.
Przygotuj oświetlenie ogrodu: jaką latarnię ogrodową wybrać?
Latarnie do ogrodu występują w wielu różnych odsłonach. Poszczególne modele różnią się wielkością i wysokością, dzięki czemu każdy może wybrać idealny wariant dla siebie. Nowoczesne latarnie ogrodowe wyróżniają się atrakcyjnym designem. Zazwyczaj mają proste, minimalistyczne formy. Dominującym kolorem w tej kategorii jest ciemny popiel. Zewnętrzne lampy stojące pomagają zbudować niezwykły, wręcz magiczny nastrój po zmroku, czyniąc ogród czy taras jeszcze piękniejszym. Lampy ogrodowe nowoczesne są wykonane z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Można umieścić je w dowolnych miejscach, np. wzdłuż ścieżek czy samodzielnie na trawniku. W ofercie wiodących producentów oświetlenia można znaleźć również latarnie ogrodowe o wzornictwie klasycznym. Wykonane są zwykle w kolorze czarnym, często z dodatkowymi zdobieniami warstwą patyny w odcieniach mosiądzu, miedzi, srebra lub zieleni. Takie lampy są niezwykle eleganckim i gustownym elementem oświetlenia, dlatego idealnie wkomponowują się w klasyczny styl architektoniczny. Latarnie tego typu będą pasować na przykład do ogrodów w stylu angielskim czy prowansalskim. Oświetlenie zewnętrzne należy oczywiście dopasować do wielkości przestrzeni wokół domu. Maszty oświetleniowe i latarnie ogrodowe wysokie na kilka metrów są idealne dla dużych ogrodów i parków, ponieważ oświetlają sporą powierzchnię. Wysokie lampy do ogrodu są też niezastąpione wszędzie tam, gdzie nie możemy zamontować kinkietów zewnętrznych, czyli na przykład na otwartych przestrzeniach.
Jak podłączyć latarnie ogrodowe?
Montaż latarni w ogrodzie nie jest, wbrew pozorom, zbyt skomplikowany. Na taki proces może pozwolić sobie w zasadzie każdy majsterkowicz. Zaplanowanie i podłączenie systemu oświetlenia może być prostsze niż się wydaje, trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, zanim przystąpimy do montażu należy wykonać plan rozmieszczenia latarni. Postępowanie zgodnie z projektem ułatwi nam stworzenie pięknej, zachwycającej aranżacji. Kolejny krok to wykopanie w zaplanowanych dla latarni miejscach otworów, w których osadzimy specjalne fundamenty betonowe, do których przykręcimy podstawę lampy. Same lampy najlepiej podłączyć do domowej instalacji, a następnie zabezpieczyć dwoma lub nawet trzema wyłącznikami. Aby instalacja była bezpieczna, należy wyposażyć ją w wyłącznik różnicowo-prądowy oraz nadmiarowo-prądowy: pomoże to ochronić nas przed porażeniem prądem w przypadku awarii instalacji. Napięcie całego układu powinno być uwarunkowane mocą zastosowanych źródeł światła. Montaż latarni ogrodowych nie jest trudny i możemy przeprowadzić go nawet jeżeli nie mamy wcześniejszego doświadczenia. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że połączenia zostaną wykonane poprawnie, dobrym rozwiązaniem będzie powierzenie instalacji uprawionemu fachowcowi. Doświadczony elektryk sprawnie podłączy elementy oświetlenia, a także dokona wszystkich niezbędnych pomiarów. Planując ułożenie latarni ogrodowych możemy skorzystać też z usług architekta krajobrazu lub projektanta zieleni. Pomoże on rozplanować rozmieszczenie źródeł światła i stworzyć efektowne rozwiązania od strony estetycznej.