Rok 2022 nie rysuje się zbyt optymistycznie pod względem gospodarczym dla naszego kraju. Widać to zwłaszcza po podwyżkach nie tylko produktów spożywczych, ale również prądu i gazu. Niepokój społeczny wraz z galopującą inflacją sprawiły, że coraz częściej Polacy szukają sposobów na dodatkowe oszczędności, by w tych trudnych czasach żyć w miarę spokojnie, na ile się da. Na pierwszy plan idzie właśnie ograniczenie zużycia prądu. Jakich narzędzi potrzeba, by zmniejszyć wartość rachunków za energię elektryczną?
Czy kalkulator zużycia prądu może pomóc w kryzysie?
Tutaj znajdziesz prostą metodę na zbyt wysokie ceny energii elektrycznej: https://studiodomu.pl/kalkulator-zuzycia-pradu/.
Do rubryk stworzonych w kalkulatorze wpisujemy jedynie krótkie wartości liczbowe. Całość obliczy już za nas system. Jest to nieoceniona pomoc nie tylko dla osób prywatnych, ale również dla zarządców sprawujących pieczę nad firmami i instytucjami obsługującymi każdego dnia dziesiątki czy setki osób. Im większy zasób wykorzystywanej energii elektrycznej, tym większa pomoc kalkulatora zużycia prądu przy opracowaniu budżetu, z którego lwia część przekazywana będzie na rachunki.
Kalkulator zużycia prądu – obliczanie kilowatogodzin
Moc wykorzystywanego prądu w stosunku do upływającego czasu określa jednostka kilowatogodziny. Można ją obliczyć, jeśli znamy moc zasilanego sprzętu, który chcemy w danej chwili wykorzystywać. Przyda się także oszacowanie czasu, w którym urządzenie korzystać będzie z energii elektrycznej, jak długo będzie pracowało. Wystarczy zatem pomnożyć wartość mocy przez czas pracy sprzętu. Moc określamy w watach, albo też w kilowatach. Będzie sukcesywnie wzrastała, odpowiednio do przedłużającego się czasu pracy urządzenia. Aby względnie oszacować stopień zużycia prądu wszystkich domowych urządzeń, wystarczy uważnie prześledzić instrukcje obsługi, ulotki dołączone do fabrycznych opakowań, a także naklejki fabryczne na powierzchni zewnętrznej.
Kalkulator zużycia prądu – jak korzystać?
Do wypełnienia są tylko dwie niewielkie rubryki. W nich umieszczamy informacje o mocy działającego sprzętu oraz o czasie korzystania. Zatwierdzamy – i wyniki widzimy natychmiast. Pamiętać należy, że 1kwh odpowiada 1000 watów. W układzie SI rachunek ten obrazuje jednostka 1 dżula. Jeśli znajdujemy trudności we właściwym odczytaniu wartości mocy urządzenia, spowodowane np. mało czytelnym, wyblakłym drukiem na materiale promocyjnym – zawsze możemy zastosować watomierz. To proste urządzenie podłącza się do prądu, by następnie podłączyć do niego poddane badaniu urządzenie.
Czy prąd będzie drożał dalej?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ sytuacja polityczna i gospodarcza w naszym kraju zmienia się z dnia na dzień. Bez względu na wahania cenowe i rynkowe warto mieć pod ręką możliwość skorzystania z kalkulatora prądu. Dzięki niemu zasoby energetyczne wykorzystujemy w bardziej świadomy i przemyślany sposób – nie tylko dla oszczędności na naszych kontach, ale również dla większego bezpieczeństwa środowiska naturalnego.
Artykuł powstał we współpracy z portalem o domu i ogrodzie Studiodomu.pl.