DeboweTarasy.pl

Kto powinien postawić na kołdrę z pierza?

Kołdra z pierza to produkt, który zapewnia komfortowe warunki snu oraz dostępny jest w przystępnych cenach. Nic więc dziwnego, że mają one dużo zwolenników. Niestety jednak poza wieloma wadami, produkt ten posiada także kilka wad, o których warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu. Dlatego też w poniższym artykule podpowiadamy, czym wyróżnia się kołdra z pierza oraz dla kogo jest przeznaczona. Ponadto zdradzamy również jak dbać o kołdrę z pierza oraz czym różni się ona od kołdry z puchu. Zapraszamy do lektury!

Kołdra z pierza – co to?

Kołdra z pierza to produkt, w którego wypełnieniu znalazły się m.in. kacze lub gęsie pióra, piórka półpuchowe i piórka podskubowe, które mogą być zmieszane z puchem. Jeżeli jednak jego zawartość osiąga 15%, mamy do czynienia z kołdrą półpuchową. Pod żadnym względem nie należy jednak mylić jej z kołdrą puchową, o czym zresztą opowiemy poniżej. Mimo iż w 100% jest ona wykonana z naturalnych składników – niestety nie nadaje się ona do stosowania dla alergików. Dobrze za to odprowadza wilgoć oraz izoluje przed chłodem.

Czym różni się kołdra z pierza od kołdry z puchu?

Mimo uderzającego podobieństwa nie sposób nie zauważyć, że mamy do czynienia z dwoma, różnymi produktami. Dlatego tez wielu ludzi wychodzi z założenia, że kołdry z puchu i kołdry z pierza są tym samym – co jest błędem. W przeciwieństwie do kołder z puchu, kołdry z pierza powstają z puchu, który stanowi poszycie piór dorosłych ptaków. Dlatego też zwykle nie są one spotykane w białym kolorze – puch może bowiem przebijać pod białym materiałem. Różnice pomiędzy nimi widać także w ich strukturze. Kołdry z pierza są znacznie cięższe oraz twardsze. Z drugiej jednak strony nie są one tak sprężyste i ciepłe, jak modele wypchane puchem. Z tego względu zapewniają one również nieco gorszej wentylacji. Nie da się również ukryć, że kołdry z pierza są tańsze niż modele puchowe. Stąd też ich większa popularność. Za kilogram pierza w hurcie trzeba bowiem zapłacić nawet powyżej 100 zł! Nie da się jednak ukryć, że puch świetnie izoluje przed zimnem oraz doskonale odprowadza wilgoć, dzięki czemu chroni on przed przegrzewaniem się. Z drugiej jednak strony podobnie, jak modele wypchane pierzem – kołdry puchowe nie sprawdzą się w przypadku alergików.

Kołdra z puchu czy z pierzem?

Niestety nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z nas musi bowiem samodzielnie zdecydować, która z kołder bardziej przypadnie do gustu. Nie da się jednak ukryć, że ze względu na niższą cenę – znacznie większym powodzeniem cieszą się kołdry wypchane pierzem. Są one ogólnodostępne, a co więcej – w wielu rozmiarach. Bez problemu można więc je dopasować do rozmiarów łóżka. Z powodzeniem można wykorzystać je zarówno na stelaż jedno-, jak i dwuosobowy. Pytanie zatem, którą z kołder wybrać? Osobom, które często zmieniają kołdry, poleca się sięgnąć po kołdry z pierza. Po upływie kilku lat, gdy całkowicie utraci ona swoje właściwości, bez wyrzutów sumienia będzie można ja po prostu wyrzucić. Warto również mieć na uwadze, że kołdry z czystego puchu bywają znacznie bardziej problematyczne w czyszczeniu. Nie powinno się prac ich w pralce. Zamiast tego należy je oddać do pralni – przynajmniej raz na pół roku. To z kolei w skali roku generuje duże koszty.

Jaką kołdrę z pierza wybrać?

Warto wiedzieć, że kołdry z pierza dzielą się na kilka rodzajów. Wśród nich wyróżnia się modele z pierza dartego oraz kołdry z pierza ciętego. Pierwsze z nich bardzo często są mylone z kołdrami puchowymi. Jest tak, ponieważ podobnie, jak one kołdry te są lekkie i puszyste. Modele z pierza ciętego różnią się sprężystością. Oba rodzaje pierz zapewniają jednak równie wysokiego komfortu oraz pozwalają na utrzymanie ciepła w trakcie snu. Doskonale dopasowują się do kształtu ciała i ochraniają je przed nieprzyjemnym chłodem. Bez problemu sprawdzą się przez cały rok. Łatwo również zestawić je z innymi elementami. Do takiej kołdry z pierza doskonale będzie pasować poduszka z pianki.

Kołdra z pierza gęsiego czy kołdra z pierza kaczego?

Kołdry z pierza można podzielić także pod względem materiału, z jakiego zostało ono pobrane. Pierze można także podzielić na kacze i gęsie. Co istotne, pierzy tych dwóch gatunków ptaków bardzo się od siebie różnią. Jest to widoczne nie tylko w cenie tych produktów, ale również i we właściwościach. Pierze gęsie charakteryzuje się nieco lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi niż pierze kacze. Jest ono bardziej miękkie, delikatne i elastyczniejsze. Zdaniem niektórych różnica pomiędzy tymi dwoma pierzami widoczna jest także w zapachu wypranej kołdry. Pierze kacze pachnie bardziej intensywnie. Dlatego tez kołdry z pierza gęsiego są bardziej cenione.

Kołdry z pierza – pielęgnacja

Na końcu warto również wspomnieć kilka słów o tym, jak wygląda pielęgnacja kołder wykonanych z pierza. Tak jak już wspomniano wcześniej – w przeciwieństwie do modeli z puchu, kołdry z pierza można prać w pralce. Wbrew pozorom takie praktyki są wręcz zalecane. Wypranie pierza w pralce pozwala bowiem na dokładne oczyszczenie kołdry – również z różnych mikroorganizmów. Przed wrzuceniem pierza do pralki warto jednak zapoznać się z instrukcją producenta kołdry. Po wypraniu należy ją również dokładnie osuszyć. W przeciwnym wypadku może ona zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach. W tym celu wystarczy wystawić mokra kołdrę na słońce lub ewentualnie w suszarce elektronicznej.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak wybrać regały magazynowe?

Magazyn jest miejscem przeznaczonym do składowania towarów, a często odbywają się tam także procesy kompletowania produktów do wysyłki. Wobec tego musi być on miejscem maksymalnie funkcjonalnym, a przede wszystkim dobrze wyposażonym. Najważniejszym meblem stają się więc magazynowe regały. Jak wybrać odpowiednie i jakie są ich rodzaje? Jak wybrać regały magazynowe? Dobierając regały do magazynu powinniśmy […]

Jaki dobrać narożnik w kształcie litery U?

Sięgnij po narożnik, który zaspokoi Twoje potrzeby. Narożniki w kształcie podkowy to świetne rozwiązanie do dużego salonu oraz osób ceniących sobie wygodę. To mebel, na którym wypocząć może jednocześnie cała rodzina. Codzienne użytkowanie go daje mnóstwo frajdy, szczególnie gdy wybierzesz któryś z modeli posiadających dodatkowe wyposażenie. Sprawdź ofertę sklepu Corneros https://www.corneros.pl/sklep/narozniki/narozniki-w-ksztalcie-litery-u/ i wybierz narożnik do swojego salonu. Narożnik […]