Kto powinien postawić na kołdrę z pierza?

Kołdra z pierza to produkt, który zapewnia komfortowe warunki snu oraz dostępny jest w przystępnych cenach. Nic więc dziwnego, że mają one dużo zwolenników. Niestety jednak poza wieloma wadami, produkt ten posiada także kilka wad, o których warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu. Dlatego też w poniższym artykule podpowiadamy, czym wyróżnia się kołdra z pierza oraz dla kogo jest przeznaczona. Ponadto zdradzamy również jak dbać o kołdrę z pierza oraz czym różni się ona od kołdry z puchu. Zapraszamy do lektury!

Kołdra z pierza – co to?

Kołdra z pierza to produkt, w którego wypełnieniu znalazły się m.in. kacze lub gęsie pióra, piórka półpuchowe i piórka podskubowe, które mogą być zmieszane z puchem. Jeżeli jednak jego zawartość osiąga 15%, mamy do czynienia z kołdrą półpuchową. Pod żadnym względem nie należy jednak mylić jej z kołdrą puchową, o czym zresztą opowiemy poniżej. Mimo iż w 100% jest ona wykonana z naturalnych składników – niestety nie nadaje się ona do stosowania dla alergików. Dobrze za to odprowadza wilgoć oraz izoluje przed chłodem.

Czym różni się kołdra z pierza od kołdry z puchu?

Mimo uderzającego podobieństwa nie sposób nie zauważyć, że mamy do czynienia z dwoma, różnymi produktami. Dlatego tez wielu ludzi wychodzi z założenia, że kołdry z puchu i kołdry z pierza są tym samym – co jest błędem. W przeciwieństwie do kołder z puchu, kołdry z pierza powstają z puchu, który stanowi poszycie piór dorosłych ptaków. Dlatego też zwykle nie są one spotykane w białym kolorze – puch może bowiem przebijać pod białym materiałem. Różnice pomiędzy nimi widać także w ich strukturze. Kołdry z pierza są znacznie cięższe oraz twardsze. Z drugiej jednak strony nie są one tak sprężyste i ciepłe, jak modele wypchane puchem. Z tego względu zapewniają one również nieco gorszej wentylacji. Nie da się również ukryć, że kołdry z pierza są tańsze niż modele puchowe. Stąd też ich większa popularność. Za kilogram pierza w hurcie trzeba bowiem zapłacić nawet powyżej 100 zł! Nie da się jednak ukryć, że puch świetnie izoluje przed zimnem oraz doskonale odprowadza wilgoć, dzięki czemu chroni on przed przegrzewaniem się. Z drugiej jednak strony podobnie, jak modele wypchane pierzem – kołdry puchowe nie sprawdzą się w przypadku alergików.

Kołdra z puchu czy z pierzem?

Niestety nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z nas musi bowiem samodzielnie zdecydować, która z kołder bardziej przypadnie do gustu. Nie da się jednak ukryć, że ze względu na niższą cenę – znacznie większym powodzeniem cieszą się kołdry wypchane pierzem. Są one ogólnodostępne, a co więcej – w wielu rozmiarach. Bez problemu można więc je dopasować do rozmiarów łóżka. Z powodzeniem można wykorzystać je zarówno na stelaż jedno-, jak i dwuosobowy. Pytanie zatem, którą z kołder wybrać? Osobom, które często zmieniają kołdry, poleca się sięgnąć po kołdry z pierza. Po upływie kilku lat, gdy całkowicie utraci ona swoje właściwości, bez wyrzutów sumienia będzie można ja po prostu wyrzucić. Warto również mieć na uwadze, że kołdry z czystego puchu bywają znacznie bardziej problematyczne w czyszczeniu. Nie powinno się prac ich w pralce. Zamiast tego należy je oddać do pralni – przynajmniej raz na pół roku. To z kolei w skali roku generuje duże koszty.

Jaką kołdrę z pierza wybrać?

Warto wiedzieć, że kołdry z pierza dzielą się na kilka rodzajów. Wśród nich wyróżnia się modele z pierza dartego oraz kołdry z pierza ciętego. Pierwsze z nich bardzo często są mylone z kołdrami puchowymi. Jest tak, ponieważ podobnie, jak one kołdry te są lekkie i puszyste. Modele z pierza ciętego różnią się sprężystością. Oba rodzaje pierz zapewniają jednak równie wysokiego komfortu oraz pozwalają na utrzymanie ciepła w trakcie snu. Doskonale dopasowują się do kształtu ciała i ochraniają je przed nieprzyjemnym chłodem. Bez problemu sprawdzą się przez cały rok. Łatwo również zestawić je z innymi elementami. Do takiej kołdry z pierza doskonale będzie pasować poduszka z pianki.

Kołdra z pierza gęsiego czy kołdra z pierza kaczego?

Kołdry z pierza można podzielić także pod względem materiału, z jakiego zostało ono pobrane. Pierze można także podzielić na kacze i gęsie. Co istotne, pierzy tych dwóch gatunków ptaków bardzo się od siebie różnią. Jest to widoczne nie tylko w cenie tych produktów, ale również i we właściwościach. Pierze gęsie charakteryzuje się nieco lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi niż pierze kacze. Jest ono bardziej miękkie, delikatne i elastyczniejsze. Zdaniem niektórych różnica pomiędzy tymi dwoma pierzami widoczna jest także w zapachu wypranej kołdry. Pierze kacze pachnie bardziej intensywnie. Dlatego tez kołdry z pierza gęsiego są bardziej cenione.

Kołdry z pierza – pielęgnacja

Na końcu warto również wspomnieć kilka słów o tym, jak wygląda pielęgnacja kołder wykonanych z pierza. Tak jak już wspomniano wcześniej – w przeciwieństwie do modeli z puchu, kołdry z pierza można prać w pralce. Wbrew pozorom takie praktyki są wręcz zalecane. Wypranie pierza w pralce pozwala bowiem na dokładne oczyszczenie kołdry – również z różnych mikroorganizmów. Przed wrzuceniem pierza do pralki warto jednak zapoznać się z instrukcją producenta kołdry. Po wypraniu należy ją również dokładnie osuszyć. W przeciwnym wypadku może ona zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach. W tym celu wystarczy wystawić mokra kołdrę na słońce lub ewentualnie w suszarce elektronicznej.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak wybrać wygodne krzesła do jadalni?

Urządzenie jadalni teoretycznie nie powinno stanowić większego problemu. Niezbędny jest stół, krzesła, a także odpowiednie oświetlenie. Warto jednak wiedzieć, czym się kierować podczas wyboru krzeseł, aby były wygodne i praktyczne w użytkowaniu.

Drzwi wewnętrzne – jak dobrze wybrać?

Decyzja co do tego, jakie drzwi wewnętrzne wybierzesz, jest uzależniona od wielu czynników. Zdarza się, że takie drzwi mają jedynie w symboliczny sposób oddzielić przestrzeń. Wówczas nie trzeba brać pod uwagę takich czynników, jak izolacja termiczna czy dźwiękowa. W niektórych sytuacjach jest to jednak bardzo ważne. Dobór drzwi wewnętrznych Jeśli drzwi wewnętrzne w domu lub […]