Materace do spania – Jak dobrać materac, twardość, wypełnienie – Doradzamy!

materac do spania

Jak dobrać odpowiedni materac do spania?

Wybór odpowiedniego materaca do spania często nastręcza wielu problemów. Bowiem dylematów jest wiele. Po pierwsze, jaki trzon materaca wybrać: sprężynowy bonellowy czy kieszeniowy. Po drugie, na jakie wypełnienie się zdecydować. Po trzecie i najważniejsze: wybrać miękki czy twardy materac? Odpowiedzi na te pytania należy szukać bezpośrednio wypróbowując materac, a także w oparciu o swój stan zdrowia oraz wagę. Oczywiście pewną rolę odgrywa również cena. Jednak na materacu do spania nie warto oszczędzać, gdyż zdrowy sen jest podstawą sprawnego funkcjonowania w ciągu dnia i dobrego samopoczucia.

Jak wybrać twardość materaca?

Materac dobrze jest wypróbować przed zakupem. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, bo zamawiamy go np. przez internet, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jeśli mamy problem z kręgosłupem nie powinniśmy wybierać zbyt miękkiego materaca i takiego, który nierównomiernie rozkłada ciężar. Z kolei cierpiąc na schorzenia układu krążenia nie można wybierać zbyt twardego modelu, gdyż powoduje on ucisk na naczynia krwionośne i może powodować bolesne skurcze, wyrywające nas ze snu. Warto zwrócić uwagę również na to, że twardość materaca dopasowana jest do określonej wagi. Przeważnie oznaczana jest symbolami H2, H3 lub H4. Pierwszy symbol odnosi się do osób, które nie ważą więcej niż 80 kg, a drugi do ważących do 100 kg. Osoby cięższe powinny wybierać najtwardsze materace. Jeśli chodzi o schorzenia kręgosłupa, to warto wybierać materace z siedmioma punktami podparcia, różniące się w tych miejscach twardością.

Czy zdecydować się na materac na stelażu bonellowym czy kieszeniowym?

Stelaż kieszeniowy przeznaczony jest to materaców z siedmioma punktami podparcia. Sprężyny są umieszczone w oddzielnych kieszonkach i łączą ze sobą jedynie w miejscach stycznych. Takie materace są idealne dla osób, które przechodzą rehabilitacje, bądź cierpią na chroniczne bóle kręgosłupa. Materac na stelażu bonellowym ma z kolei ściśle połączone ze sobą sprężyny, tworzące dwuokręgowy trzon. Pracują według siły nacisku i nie są polecane osobom, które mają problemy z kręgosłupem. Również osoby, które śpią wspólnie na jednym materacu powinny wybierać raczej materace kieszeniowe, jeśli posiadają zbliżoną wagę. Przy dużych dysproporcjach polecany jest zakup osobnych materaców, o tej samej wysokości.

Rodzaj wypełnienia ma znaczenie

Materace mają rozmaite wypełnienie, dlatego każdy według swoich potrzeb znajdzie coś odpowiedniego. Dla alergików polecane jest wypełnienie z tworzyw sztucznych pianki lub lateksu. Taki materac, podobnie jak kołdra z wypełnieniem z tworzyw sztucznych, przepuszcza powietrze oraz wilgoć. Zatem nie gromadzą się w niej bakterie, grzyby i najbardziej szkodliwe dla alergików roztocza. Można zdecydować się również na wypełnienie, które sprawdzi się zarówno latem jak i zimą. Mowa tu o wypełnieniu kokosowo-piankowym lub kokosowo-lateksowym. Warto również wybierać materace, których pokrowce można ściągać do prania, dzięki temu łatwiej utrzymać czystość i nie doprowadzić do rozwoju roztoczy i bakterii. Dla alergików sprawdzą się modele z bawełny i włókien sztucznych, a osoby nie cierpiące na alergię mogą wybrać te wykonane z wełny i tworzyw sztucznych, które są dwustronne i można je dostosować do panującej aury. Materacem z wypełnieniem kokosowo-piankowym lub kokosowo-lateksowym zainteresują się również osoby aranżujące swoje wnętrze według zasad feng shui, gdyż niweluje szkodliwe działanie pól elektromagnetycznych.

Jakie są szacunkowe koszty materaca, w zależności od modelu ?

Za materace bonellowe zapłacimy mniej niż za kieszeniowe, nawet nieco ponad 300 zł. Jeśli nie mamy problemów zdrowotnych, to wybierając odpowiednią twardość możemy na takim materacu dobrze się wyspać. Jeśli dokuczają nam już pewne dolegliwości lepiej wybrać droższy materac kieszeniowy, za który będziemy musieli zapłacić ponad 500 zł. Jeśli chodzi o rodzaj wypełnienia to jest to już kwestia indywidualna, ale dobrze jest wybrać model hipoalergiczny. Dla osób leżących najlepsze będą stelaże elektryczne. Są bardzo drogie, jednak w połączeniu z materacem przeciwodleżynowym doskonale się sprawdzają.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, można wybrać materac idealny, który posłuży na wiele lat. Na zdrowiu zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak usunąć rysy na szybie?

Szkło to materiał znajdujący się w każdym domu – w końcu trudno znaleźć miejsce bez okien. Niestety to również surowiec dosyć trudny do utrzymania w idealnym stanie. Wymaga on specjalistycznego czyszczenia, a dodatkowo często jest podatny za rysy czy inne ubytki, które trudno usunąć. Na szczęście wymiana szyby to nie jedyne wyjście z problematycznej sytuacji. […]

Nieoczywiste narzędzia, które mogą się przydać w domu

Kiedy przeprowadzamy remont, potrzebujemy narzędzi. Jednak nie zawsze zabieramy się za odświeżanie całego mieszkania czy domu. Czasem po prostu dokupujemy jakiś nowy mebel albo musimy dokonać niewielkiej naprawy. Aby nie mieć problemu, warto mieć w swoich zbiorach narzędzia, które nam w tym pomogą. Zestaw podstawowy – bez niego ani rusz Trudno, żeby do każdej domowej […]