W gminach, gdzie nie stworzono kanalizacji miejskiej do odprowadzania nieczystości domowych, właściciele domów jednorodzinnych muszą radzić sobie w inny sposób ze swoimi ściekami. Najczęściej wybierają pomiędzy szambem i przydomową oczyszczalnią ścieków.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla tradycyjnych szamb. W odróżnieniu od nich, własna oczyszczalnia posiada szereg zalet. Przydomową oczyszczalnię ścieków od szamba odróżnia przede wszystkim to, że zadaniem oczyszczalni nie jest jedynie magazynowanie ścieków do momentu ich wywiezienia, ale przede wszystkim neutralizację ich.
Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Choć oczyszczalnie biologiczne różnią się od siebie parametrami i sposobem działania, to każda z nich oczyszcza ścieki w dwóch etapach. Pierwszy etap zachodzi bez obecności tlenu, drugi zaś z jego obecnością. Następnie wszystko trafia do zbiornika rozdzielającego. Dalsze losy oczyszczonych ścieków są już różne, w zależności od typu oczyszczalni.
Etap pierwszy – beztlenowy
Nieczystości trafiają do osadnika, w którym zachodzą pierwsze procesy biochemiczne. Na tym etapie wszystko przekształcane jest w płyny. Wszystko zmienia się więc w substancje rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne sole mineralne. Proces ten może trwać 2-3 dni. Następnie, płyny trafiają do studzienki rozdzielczej, a części stałe zatrzymywane są w koszu filtracyjnym, gdzie oczekują na pełne rozłożenie.
Etap drugi – tlenowy
Szara woda trafia do kolejnego zbiornika, gdzie zachodzą już procesy biochemiczne z udziałem tlenu. Wówczas wszelkie zanieczyszczenia są rozkładane i neutralizowane, aby nie były w żaden sposób niebezpieczne dla środowiska. Jeśli trafią więc do gleby, nie będą stanowiły żadnego zagrożenia.
Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków
Wśród różnych rodzajów tych urządzeń, największą popularnością cieszą się te drenażowe, biologiczne oraz roślinne. Drenażowa przydomowa oczyszczalnia ścieków są bardzo popularna. Cechuje się prostą konstrukcją, świetnym działaniem i niskimi kosztami. W ich przypadku, oczyszczone ścieki wypływają ze zbiornika rozdzielającego i są odprowadzane do gleby. Biologiczne przydomowe oczyszczalnie są niewielkie. W ich przypadku nie istotny jest rodzaj gruntu, bowiem płyny nie są odprowadzane do gleby. Tego rodzaju oczyszczalnie znacznie skuteczniej oczyszczają ścieki i pozwalają na ich gospodarcze wykorzystywanie. Natomiast roślinne oczyszczalnie są mało popularne z uwagi na wysokie koszty i dużą powierzchnię działki, jakiej wymagają.
Dlaczego warto zdecydować się na własną oczyszczalnię?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to przede wszystkim bardzo pożyteczne urządzenie. Można z niej korzystać przez wiele lat i nie martwić się obsługą. Urządzenia te nie wymagają od właścicieli zbyt dużego zaangażowania. Roczny koszt eksploatacji waha się zwykle w granicach 100zł – 400zł. Tym samym, zwrot inwestycji jest nadzwyczaj szybki, szacowany na średnio 3 lata.