Przydomowy garaż to miejsce, w którym nie tylko parkujemy nasze auta, ale również dokonujemy ich drobnych napraw, czy wykonujemy innego rodzaju prace. Nasz garaż nie zawsze ma również odpowiednio dużo okien, żebyśmy mogli w nim bez problemu pracować w ciągu dnia, nie wspominając już o pracy w ciągu nocy. W przydomowym garażu podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu naszego domu powinniśmy zadbać o odpowiednio jasne oświetlenie. Dziś najczęściej spotykamy tam tradycyjne oprawy wyposażone w świetlówki liniowe, ale dziś możemy postawić na bardziej energooszczędne rozwiązanie w postaci produktów LED. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, która lampa garażowa będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.
Jaka lampa do garażu jest najlepsza? Sprawdź na co zwrócić uwagę
Lampa do garażu powinna posiadać odpowiednią ochronę, ze względu na miejsce jej użytkowania. Do stosowania w garażach czy warsztatach zalecamy wybór opraw oświetleniowych o klasie szczelności minimum IP65, czyli tych pyłoszczelnych i odpornych na podwyższoną wilgotność czy wodę laną z dowolnej strony. Niezwykle ważny w garażach jest również dobór odpowiedniej mocy lamp oraz i równomierne rozmieszczenie. Dziś lampa do warsztatu wykonana w technologii LED może być wyposażona w zintegrowane źródło światła lub przystosowana do montażu w niej świetlówki LED. Oprawa świetlówkowa wyposażona w jarzeniówki LED jest obecnie najchętniej stosowana w przydomowych garażach i stanowi energooszczędny odpowiednik tradycyjnej lampy świetlówkowej o mocy 2x36W (w Ledzie jest to 2x18W). Nie bez znaczenia jest tutaj również cena takiego zestawu. Oprawa świetlówkowa hermetyczna z dwiema świetlówkami LED jest dziś do kupienia za około 50 zł za cały zestaw.
Lampy do garażu ze zintegrowanym źródłem światła
Kolejną propozycją lamp do oświetlenia garażu są oprawy wyposażone w zintegrowane źródło światła. Są to szczelne oprawy oświetleniowe, które ze względu na swoją konstrukcję są w stanie wygenerować znacznie więcej światła od standardowych lamp świetlówkowych. Lampa hermetyczna o długości 120 cm może dziś dysponować wydajnością świetlną na poziomie ponad 5000 lumenów, a w przypadku opraw o długości 150 cm ich strumień światla bardzo często przekracza nawet 8000 lumenów. Dlaczego mówimy tutaj akurat o strumieniu światła, a nie o pobieranej mocy? W przypadku lamp wykonanych w technologii LED mamy różne wydajności świetlne i właśnie dlatego ich jasność mierzymy przy pomocy ilości lumenów światła, jakie generowane są przez wybraną lampę. Dla porównania tradycyjna świetlówka o mocy 36W dysponowała światłem o sile około 3000 lumenów. Lampa LED o mocy 52W jest w stanie dziś wygenerować strumień światła o wartości aż 8000 lumenów. Tutaj mamy idealne porównanie między wydajnością i energooszczędnością tradycyjnych lamp i ich odpowiedników wykonanych w technologii LED.
Jaka barwa światła do garażu?
Prace warsztatowe, które wykonujemy w garażu, bardzo często wymagają jasnego i mocnego doświetlenia. Pewnie nie raz prócz samego oświetlenia głównego niezbędna do naszej pracy okaże się przenośna lampa, którą będziemy w stanie doświetlić miejsce naszej pracy. Barwa światła lampy garażowej będzie pełnić tutaj również bardzo ważną funkcję. Prawie każdy mężczyzna ma w garażu swój drugi dom i spędza tam dosyć sporo czasu, dlatego kolor światła nie powinien męczyć jego oczu. W standardowych świetlówkach liniowych nie mieliśmy tutaj szerokiego pola manewru, bo najczęściej było to zimne światło w okolicach 6500K (Kelwiny to temperatura barwy światła). Wiele zmieniło się dzięki coraz szybciej rozwijającej się technologii LED, która oferuje nam obecnie lampy do garażu nie tylko w barwie zimnej, ale również neutralnej. Chłodna barwa jest cały czas dostępna, ale z naszego doświadczenia możemy polecić Państwu głównie barwę białą dzienną. Jest to kolor światła pośredni pomiędzy ciepłym (domowym) a zimnym (najczęściej stosowanym w szpitalach) i jest najbardziej zbliżony barwą do światła naturalnego. To właśnie do takiego koloru światła jesteśmy przyzwyczajeni i jest to obecnie barwa światła zalecana do pracy nie tylko w biurach, ale również garażach, czy warsztatach.