Kompresor – urządzenie o wielu odsłonach

Słysząc nazwę kompresor, wiele osób oczyma wyobraźni widzi tradycyjną sprężarkę wykorzystywaną w zakładach wulkanizacyjnych. Okazuje się jednak, że pod tym określeniem kryje się kilka rodzajów urządzeń, które świetnie sprawdzają się w rozmaitych zastosowaniach. Jakie kompresory można więc spotkać na rynku i kiedy są one przydatne?

Najpopularniejsze rodzaje kompresorów

Ogólnie określając kompresor, można stwierdzić, że jest to jeden z rodzajów sprężarek, wykorzystywanych do podnoszenia ciśnienia sprężonego gazu. Wśród kompresorów wymienić należy dwa podstawowe rodzaje – wyporowe i przepływowe. Jak można się domyśleć, ich nazwy wynikają ze specyfiki działania tych urządzeń. Wyporowe zasysają i tłoczą gaz, z kolei przepływowe umożliwiają transport strumienia powietrza.

Kompresory śrubowe

To jeden z rodzajów modeli wyporowych. W tym typie sprężarki gaz spręża się poprzez ograniczenie przestrzeni pomiędzy pracującymi śrubami. Zastosowanie tych urządzeń koncentruje się głównie wokół przemysłu i branży produkcyjnej, gdzie potrzebne są maszyny pracujące nieprzerwanie z niesłabnącą wydajnością. Za wykorzystaniem kompresorów śrubowych przemawia niska awaryjność oraz niewielkie koszty konserwacji.  

Tłokowe kompresory olejowe

Sprężarki olejowe to urządzenia pracujące długo – trwałość i odporność na uszkodzenia to ich najważniejsze atuty. Można wybierać spośród wielu modeli, które różnią się między sobą pojemnością zbiornika, uzyskiwanym ciśnieniem roboczym oraz wymaganym napięciem. Warto pamiętać, że aby korzystać z kompresorów olejowych, należy zadbać o optymalną wentylację przestrzeni, w której one pracują. Często są one również wykorzystywane do prac zewnętrznych.

Kompresory bezolejowe

Gdy wymagana jest bezwzględna czystość sprężonego powietrza, a także mobilność urządzenia, wtedy wybierany jest kompresor pracujący bez obecności oleju. Świetnie sprawdza się on w branży spożywczej, a także w działaniach realizowanych wewnątrz, gdzie nie funkcjonuje wydajna i skuteczna wentylacja. Lekkość i kompaktowe rozmiary sprawiają, że maszyna ta jest łatwa w transporcie i często można spotkać ją w warsztatach prywatnych. Co więcej, kompresor bezolejowy to model tłokowy, pracujący cicho. Nie generując hałasu i nie emitując zanieczyszczeń, staje się przyjazny dla otoczenia.

Jak wybrać kompresor idealny?

Poszukując urządzenia, które będzie praktyczne i sprawdzi się w planowanych pracach, należy najpierw sprecyzować własne potrzeby. Wymogi użytkowe są priorytetową kwestią, która decyduje o ostatecznym zakupie. Profesjonalne zakłady z pewnością postawią na solidne modele, przeznaczone do długotrwałej pracy w trudnych warunkach. Osoby prywatne powinny postawić na modele bezolejowe, które doskonale poradzą sobie w podstawowym zastosowaniu. Nie bez znaczenia jest także cena – tani kompresor nie musi być nikłej jakości. Wystarczy wybierać sprawdzonych i renomowanych dostawców, a urządzenie spełni swoją funkcję perfekcyjnie.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Ogród – jak wybrać idealne rośliny?

Zbliżająca się wiosna to idealny czas na odświeżenie ogrodu. W tym czasie rośliny budzą się z zimowego snu, warto zadbać, aby miały dobre warunki do wzrostu. W tym celu należy poprawić stan gleby, odżywić stare rośliny, pozbyć się tych, które nie nadają się do dalszej hodowli, a na ich miejsce posadzić nowe drzewa, krzewy lub […]

Łóżko młodzieżowe dla nastolatka. Zobacz jak wybrać?

Okres dojrzewania to dla dziecka, czy raczej nastolatka ciężki czas adaptacji ze światem i regulowania swoich emocji. Jeśli chcemy mu w tym pomóc, postarajmy się tak urządzić mu przestrzeń w domu, aby był w stanie czuć się w niej pełni zrelaksowany. Aby było to możliwe, warto odwiedzić AMDK, sklep z meblami, które doskonale sprawdzą się w […]