Taras to specyficzne miejsce, przez cały czas narażone na działanie czynników atmosferycznych. Właśnie z tego powodu musi być wykończony odpowiednim materiałem, tak by te trudne warunki zbyt szybko go nie zniszczyły. Czy drewno się do tego nadaje?
Jak wybrać drewno na taras?
Taras można wykończyć terakotą albo kamieniem, są to materiały bardzo wytrzymałe, ale nie wszystkim się podobają. Drewno jest bardziej przytulne i znacznie przyjemniejsze w dotyku – po takim tarasie bez problemu można chodzić boso nawet podczas chłodniejszej pogody. Niestety, nie każdy gatunek drewna nadaje się do wykończenia tarasu.
Taras bez zadaszenia, w dodatku mocno eksploatowany, wymaga drewna wysokiej jakości, z najtrwalszych gatunków. Podobnie taras umieszczony w pobliżu oczka wodnego albo ogrodowego basenu. Jeśli jednak taras jest dobrze zabudowany, bez żadnych źródeł wody w pobliżu, i korzysta z niego sporadycznie tylko część domowników, można pozwolić sobie na tańszy gatunek drewna, choć oczywiście wciąż musi mieć ono parametry odpowiednie dla użytkowania na zewnątrz.
Najlepsze gatunki drewna tarasowego
Na tarasy często poleca się drewno egzotyczne, niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Tyle że egzotyczne gatunki są bardzo drogie, dlatego wielu inwestorów szuka jakiegoś tańszego zamiennika. Dobrym wyborem jest chociażby modrzew syberyjski, dostępny na Siekierki.com.pl – to drewno odpowiednio twarde i wytrzymałe, nie gnije, ale musi być właściwie zaolejowane i regularnie poddawane konserwacji. W przypadku tarasu, wytrzymałość modrzewiu ocenia się na przynajmniej kilkanaście lat.
Przystępny cenowo jest też świerk skandynawski, ceniony nie tylko za swoje właściwości, ale i efektowny wygląd. Jest łatwy w obróbce, a po profesjonalnej impregnacji powinien wytrzymać przez wiele lat w dobrej kondycji, nawet jeśli taras nie ma pełnego zadaszenia i często jest narażony na opady.
Do najtańszych materiałów zalicza się deska sosnowa, ale trzeba się liczyć z faktem, że taki taras raczej długo się nie utrzyma. Sosna pasuje głównie na tarasy mało użytkowane i choć częściowo zadaszone – drewno sosnowe nawet po impregnacji niezbyt dobrze znosi nadmiar wilgoci, a do tego jest dość miękkie i podatne na ścieranie.