Słońce i upał są pożądane na urlopie. W pracy lub domu stawiamy raczej na komfort termiczny. Jednak aura za oknem nie zawsze jest zgodna z naszymi oczekiwaniami i zwykle słońce grzeje akurat nie wtedy, kiedy byśmy chcieli. Rozwiązanie jest bardzo proste – wentylator. Dzięki niemu w krótkim czasie odczujemy ulgę w upalny dzień.
Wentylator biurkowy czy pokojowy – jaki będzie lepszy?
Wentylator biurkowy i pokojowy różną się mocą i wielkością. Te dwa parametry mają wpływ na ich zasięg i wydajność, dlatego przed zakupem wentylatora warto odpowiedzieć sobie na pytanie: komu ma służyć urządzenie? Jeśli w planach jest dostarczenie chłodu dla kilku osób np. w czasie oglądania telewizji w salonie, na pewno lepszym wyborem będzie wentylator pokojowy.
Jeśli jednak chodzi o poprawę komfortu termicznego jednej osoby pracującej przy stole lub biurku, trzeba postawić na wentylator biurkowy. To także lepsza opcja do małych pomieszczeń, w których nie ma dość miejsca na podłodze na ustawienie popularnego wiatraka.
Niektóre wentylatory biurkowe mają zamiast podstawki klips. To opcja idealna do bardzo małych wnętrz. Zamiast ustawiać wentylator na stole lub parapecie można go przypiąć do jego krawędzi albo wykorzystać np. półkę z regału. Dzięki temu jeszcze bardziej oszczędzamy miejsce.
Czy wentylator chłodzi pomieszczenie?
Wentylator nie działa tak, jak klimatyzacja. Nie obniża temperatury pomieszczenia. Jego działanie polega na wprowadzeniu powietrza w ruch, co daje efekt czynnika chłodzącego. Innymi słowy: wentylator „wieje”, przez co daje uczucie chłodu. Ruch powietrza jest jednak na tyle minimalny, że nie trzeba się go obawiać. Nie ma mowy o zgubnych skutkach przewiania. Jest tylko ulga w gorący dzień.
Mimo iż po wyłączeniu wentylatora przestaniemy czuć efekt chłodzenia to warto wziąć pod uwagę zakup. Wentylator może działać nawet przy otwartym oknie lub drzwiach balkonowych i dobrze spełni swoją funkcję, mało tego – można go używać nawet na tarasie.
Jakie funkcje dodatkowe powinien mieć wentylator?
Wentylatory nie są skomplikowanymi urządzeniami, ale też nie mają ustawień ograniczonych wyłącznie do jednego profilu. Dzięki możliwości zmiany ustawień łatwiej jest dopasować wentylator do potrzeb, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy:
– wentylator ma opcję obracania się czaszy – dzięki temu kierunek nadmuchu stale się zmienia, co przekłada się na większy komfort termiczny wszystkich obecnych w pokoju osób,
– czy jest możliwość ustawienia kąta nachylenia czaszy – dzięki temu można wybrać, czy wentylator ma chłodzić przestrzeń w na wysokości np. kanapy, czy trochę wyżej,
– czy stojak ma regulację wysokości – dotyczy to przede wszystkim wentylatorów pokojowych i jest bardzo przydatną opcją,
– czy można regulować prędkość pracy wentylatora – w praktyce przekłada się to na stopień wprowadzenia powietrza w ruch. Nie zawsze potrzebna jest maksymalna, czasem wystarczy delikatne chłodzenie,
– czy wentylator ma wbudowany tryb cichej pracy – to bardzo przydatne, jeśli urządzenie ma pracować w sypialni lub pokoju dziecięcym. Może się przydać także przy wykonywaniu z domu pracy zdalnej.
Warto też zwrócić uwagę na pozorny drobiazg, jakim jest sposób sterowania. Niektóre wentylatory, np. wentylator pokojowy WG100, mają w zestawie pilota zdalnego sterowania. Na dłuższą metę to wygodniejsze niż wstawać za każdym razem, gdy chcemy zmienić parametry pracy wentylatora.
Nadal za gorąco? W takim razie przyda się kostkarka do lodu. Z nią schłodzenie soków i koktajli będzie błyskawiczne.
Artykuł promocyjny.