Jak wybrać dobrą gwoździarkę?

Gwoździarka to bardzo poręczne narzędzie, które okazuje się niezastąpione na wszelkich budowach. Pozwala wbijać gwoździe w z dużą szybkością właściwie w każdy materiał. Można wyróżnić modele akumulatorowe oraz pneumatyczne. Które z nich lepiej sprawdzają się podczas prac? Czym cechują się dobre gwoździarki i czym kierować się podczas wyboru?

Rodzaje gwoździarek

Mimo że wszystkie gwoździarki pełnią dokładnie tę samą funkcję, różnią się one pod kątem zastosowania. Na podstawie ich przeznaczenia można podzielić je na:

  • gwoździarki dekarskie – odznaczające się dużą mocą, ale i sporymi rozmiarami oraz wagą,
  • gwoździarki ramowe – o mniejszej mocy, ale i ergonomicznej konstrukcji oraz lekkiej wadze,
  • gwoździarki wykończeniowe – służące na przykład do składania mebli.

Gwoździarki można sklasyfikować także na podstawie rodzaju zastosowanego w nich magazynka oraz typu wystrzału. W sklepach znajdziemy więc:

  • gwoździarki bębnowe – wymagające gwoździ połączonych drutem,
  • gwoździarki szynowe (taśmowe) – ładowane pojedynczymi gwoździami,
  • gwoździarki spustowe – działające poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku,
  • gwoździarki dotykowe – uwalniające gwoździe poprzez przyłożenie głowicy do materiału.

Nie ulega więc wątpliwości, że gwoździarkę należy wybierać pod kątem własnych potrzeb. Twoja decyzja powinna zależeć przede wszystkim od tego, do jakich prac chcesz ją głównie wykorzystywać. Nie bez znaczenia będzie również Twój styl pracy – wygodniejsze w użyciu mogą okazać się gwoździarki na spust albo te, które wystarczy docisnąć do powierzchni.

Gwoździarka akumulatorowa czy elektryczna?

Gwoździarki dzieli się przede wszystkim ze względu na sposób pozyskiwania przez nie energii. Z jednej strony mamy modele gazowe (czyli pneumatyczne), a z drugiej gazowo-elektryczne. Te pierwsze wykorzystują sprężone powietrze – wyposażone są w butlę z gazem. Dzięki temu, że są przenośne, bez problemu można korzystać z nich przy pracach zewnętrznych. Modele zasilanie energią elektryczną mogą natomiast przyjmować postać gwoździarek akumulatorowych bądź zasilanych z sieci. Z tego powodu używa się ich często we wnętrzach.

Wybierając gwoździarkę do swojego warsztatu, warto zwrócić uwagę na pojemność jej magazynka. Istotny okaże się również zakres długości gwoździ, które urządzenie obsługuje. Zastanów się więc, jakie gwoździe będziesz wbijać najczęściej. Jeśli zamierzasz używać sztyftów, przyda Ci się z kolei sztyfciarka akumulatorowa. Różnice między tymi dwoma narzędziami są minimalne i polegają przede wszystkim na zastosowaniu. Podejmując decyzję, kieruj się tym, gdzie i jak będziesz wykorzystywać gwoździarkę najczęściej.

Szukasz profesjonalnych narzędzi? Sprawdź gwoździarki akumulatorowe w PHUABC.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

żywica epoksydowa producent

Polski producent żywicy epoksydowej z niemal 30-letnim doświadczeniem

Przez 30 lat można zrobić naprawdę sporo rzeczy. Można zaobserwować, jak zmieniają się branże, trendy, zapotrzebowanie ludzi czy podejście do projektowania budynków. W ciągu ostatnich trzech dekad byliśmy świadkami wielu zmian, choćby tak prozaicznych, jak zmiana statusu niektórych typów odzieży – kiedyś stosowanej np. jako element odzienia do prac fizycznych, dzisiaj swobodnie przeplatana z modą […]

mikrocement

Hit wnętrzarski – mikrocement na ściany i podłogę. Gdzie sprawdzi się najlepiej?

Mikrocement to materiał, który zyskał dużą popularność w ostatnich latach dzięki swoim właściwościom dekoracyjnym i funkcjonalnym. Jest to cienkowarstwowa zaprawa na bazie cementu i polimerów, która może być stosowana do wykończenia różnych powierzchni, takich jak ściany, podłogi, schody, blaty czy meble. Mikrocement pozwala uzyskać nowoczesny i oryginalny efekt w stylu industrialnym, minimalistycznym czy loftowym. Sprawdź, […]