3 sytuacje, w których potrzebna Ci będzie ekspertyza budowlana

Ocena stanu technicznego budynku może okazać się kluczowa, a w niektórych sytuacjach nawet konieczna, jeśli będziemy chcieli uniknąć dodatkowych kosztów lub po prostu spełnić wymagania, jakie nakładają na nas przepisy prawne. Jeśli planujesz zakup nieruchomości, chcesz przeprowadzić modernizację domu lub budynek, w którym mieszkasz budzi Twoje wątpliwości pod względem technicznym, przeprowadzona ekspertyza pozwoli m.in. ustalić, jaki jest faktyczny stan obiektu, i czy wiąże się on z ewentualnymi zagrożeniami, np. dla jego mieszkańców. Fachowe ekspertyzy bywają także podstawą uzasadniającą roszczenia podczas wielu postępowań sądowych. Jednak w tych trzech sytuacjach pomoc fachowców w ustaleniu, w jakim stanie jest budynek to w zasadzie konieczność.

1. Zakup nieruchomości

Zanim zdecydujemy się na zakup domu, z pewnością warto sięgnąć po wsparcie fachowców, którzy przygotują dla nas dokument, w którym zmieszczą informacje na temat stanu m.in. ścian, stropów, fundamentów, dachu, elewacji czy pozostałych elementów konstrukcyjnych nieruchomości. Przeprowadzona ocena stanu technicznego budynku pozwoli ustalić, w jakim faktycznym stanie jest dom, który zamierzamy nabyć, czy powstał on zgodnie z założeniami sztuki budowlanej

W niektórych przypadkach wystarczającym rozwiązaniem będzie opinia techniczna, sformułowana na podstawie oględzin budynku oraz istniejącej dokumentacji projektowej. Jeśli zależeć nam będzie na ocenie stanu domu, sformułowanej na podstawie badań i wyliczeń, np. dotyczących wytrzymałości ścian, czy stropów, konieczne będzie przeprowadzenie ekspertyzy technicznej. W tego typu dokumencie zawarte zostaną także wnioski, które wskażą, jak w przypadku konkretnej nieruchomości (jej stanu technicznego) należałoby postąpić.

2. Modernizacja budynku lub zmiana jego przeznaczenia

Jeśli mamy zamiar dokonać modernizacji budynku lub zmienić jego sposób użytkowania, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego musimy zlecić wykonanie opinii technicznej lub ekspertyzy budowlanej. Tego typu oceny dokona odpowiednio inżynier lub technik z uprawnieniami budowlanymi, oraz rzeczoznawca budowlany, posiadający w tym zakresie stosowne uprawnienia.

3. Wady, które powstały podczas eksploatacji budynku

Rysy na stropie, pęknięcia ścian, trudności w użytkowaniu drzwi i okien – to jedynie przykłady sytuacji związanych albo z naturalnym starzeniem się budynku, albo też z jego wadami konstrukcyjnymi. O ile w pierwszym przypadku nie powinniśmy mieć powodu do zmartwień – każdy budynek podlega tego typu procesom, o tyle już w drugim ewentualne wady konstrukcyjne mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców lub innych użytkowników obiektu. Jak ocenić wady budynku? Jak stwierdzić, czy nasz dom po prostu się starzeje, czy też na światło dzienne wychodzą błędy i zaniedbania z zakresu sztuki budowlanej? Ocena stanu technicznego budynku powinna zostać powierzona fachowcom. I w tej sytuacji rzeczoznawca budowlany da nam jednoznaczną odpowiedź.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Trendy w oświetleniu

Trendy w oświetleniu na 2024 rok – to będzie warto kupić!

2024 rok to kolejna porcja trendów wnętrzarskich, w tym tych, które dotyczą oświetlenia. W tym roku będziemy stawiać na ekologię, obłe kształty, a także minimalizm. Jak te kierunki przełożą się na propozycje oświetleniowe? Przyglądamy się lampom, które będzie warto wybrać, aby stworzyć wnętrza zarówno funkcjonalne, jak i niezwykle modne!

Jakie drzwi i zawiasy wybrać do wnętrza – podpowiadamy najkorzystniejsze rozwiązania

Jednym z ostatnich elementów urządzania domu, czy mieszkania jest wybór odpowiednich drzwi. Gdy udacie się do pierwszego z rzędu salonu meblowego, na pewno padnie pytanie, czy drzwi mają być przylgowe, czy bezprzylgowe? Czy mają mieć zawiasy bezprzylgowe? Dla zwykłego zjadacza chleba takie pytania mogą brzmieć jak czarna magia. Właśnie dlatego śpieszymy z wyjaśnieniami. Drzwi bezprzylgowe […]