Jak usunąć graffiti z elewacji budynku?

jak usunąć graffiti

Niestety elewacje domów, budynków gospodarczych czy obiektów przemysłowych bardzo często stają się ofiarami wandalizmu. Dobrze jest więc wiedzieć, w jaki sposób można niechciane graffiti usunąć. Skuteczne sposoby na walkę z tymi malunkami opisujemy poniżej.

Usuwanie graffiti z elewacji przez specjalistów

Właściciele budynków, którzy spotkali się z aktem wandalizmu, szukają różnych sposobów na pozbycie się tej niechcianej twórczości. Na szczęście nie zostają z tym problemem sami. Istnieje kilka sposobów na to, by doprowadzić elewację do stanu sprzed jej zniszczenia. Pierwszym z nich jest wynajęcie specjalistów, którzy sprawnie i szybko usuną malunki. Usuwanie graffiti z elewacji oferuje firma umyjemto.pl, której doświadczeni pracownicy dobierają odpowiednie preparaty czyszczące do rodzaju elewacji, dzięki czemu ma się pewność, że nie ulegnie ona zniszczeniu.

Zamalowywanie graffiti na elewacji

Kolejnym sposobem na pozbycie się graffiti z elewacji jest jego zamalowanie. Decydując się na ten rodzaj usunięcia niechcianej twórczości, warto mieć na uwadze, że nie zawsze łatwo da się pokryć graffiti nową warstwą farby. Często malunki przebijają i trzeba położyć kolejną warstwę, co z kolei może skutkować tym, że kawałek elewacji, który chce się doprowadzić do porządku, będzie znacząco odróżniał się od reszty ściany budynku, co w konsekwencji może oznaczać malowanie całej nieruchomości.

Usuwanie graffiti rozpuszczalnikiem

Inną metodą jest wykorzystywanie specjalnych produktów na bazie rozpuszczalników, których zadaniem jest pozbycie się graffiti z elewacji. Nie można ukryć, że są one skuteczne, jednak nieodpowiednio dobrane do danej powierzchni elewacji, mogą ją uszkodzić. Usuwanie graffiti z elewacji preparatami z rozpuszczalnikami można przeprowadzić na powierzchniach, które można później wyszorować. Jeśli jednak mamy do czynienia z zabytkami, szczególnie tymi drewnianymi, lepiej nie ryzykować zniszczeń.

Czy można  zabezpieczyć elewację budynku przed graffiti?

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy zastanawiają się, czy można zabezpieczyć elewację przed niechcianym graffiti. Wykorzystać do tego można specjalną powłokę, która na elewacji tworzy coś na kształt tarczy ochronnej. Zabezpiecza ją przed twórczością samozwańczych artystów i nie pozwala na to, by farba w sprayu przenikała w głąb ściany. Ponadto powłoka antygraffiti jest bezpieczna dla elewacji i zapobiega ponownemu nanoszeniu farby na daną powierzchnię. Z tego względu chętnie korzystają z niej zarządcy zabytków, którzy w ten sposób chronią budynki przed aktami wandalizmu.

Jak widać, jest dostępnych kilka metod, które umożliwiają pożegnanie niechcianych malunków ze ścian budynków. Warto dobrze przeanalizować sytuację i dobrać właściwe metody i preparaty do elewacji, tak by usunąć niechciane graffiti, ale nie uszkodzić ścian budynku.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Regały półkowe do garażu – dlaczego nie warto na nich oszczędzać?

Garaż to coś więcej niż miejsce postojowe dla naszych samochodów – to również twierdza wszystkich majsterkowiczów i złotych rączek, którzy pragną zebrać narzędzia w jednym miejscu, w którym nie będą przeszkadzać domownikom. Garaże często pełnią również funkcję przydomowego warsztatu, gdzie można pracować bez obaw o potencjalne uszkodzenia czy bałagan. Na jakie wyzwania narażone są regały […]

Jak pozbyć się pleśni ze ścian?

Pleśń w mieszkaniu nie tylko negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców, ale jednocześnie może zmniejszyć wytrzymałość ścian. Oprócz tego w ogromnym stopniu obniża estetykę pomieszczenia. Przyczyną wykwitów jest najczęściej długo utrzymującą się wilgoć, z którą mogą poradzić sobie osuszacze.