Jak prawidłowo podłączyć gniazdko elektryczne?

elektryk podłącza gniazdko

Gniazdka elektryczne podłączane zostają po stworzeniu aranżacji budynku, wykuciu ścian i rozprowadzeniu instalacji elektrycznej. Naszym zadaniem jest odpowiednie przemyślenie tego, jak umiejscowić gniazdka elektryczne. Warto dowiedzieć się, jak prawidłowo podłączyć gniazdko. Okazuje się, że to zadanie nie jest trudne. Konieczne jest sięgnięcie po niezawodne narzędzia i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. O czym trzeba pamiętać? Jak podłączyć gniazdko elektryczne? Co jest najważniejsze?

Przydatne narzędzia

Jak podłączyć gniazdko? W tym wypadku nie możemy pomijać przydatnych narzędzi. Niezbędne są często:

  • młotek,
  • paca,
  • wiertarka z opcją kucia,
  • próbnik/miernik napięcia,
  • nóż,
  • poziomica,
  • ołówek.

Kolejne czynności są zależne od tego, czy mamy już zamontowaną puszkę w ścianie. Montaż gniazdka odbywa się przy odłączonym prądzie.

Montaż gniazdka z puszką w ścianie

Gdy mamy gotową puszkę w ścianie, montaż trzeba rozpocząć od sprawdzenia, które przewody są neutralne, fazowe i ochronne. Do puszki jest wprowadzony 3-żyłiwy przewód zasilający, w którym znajdują się odpowiednie kolory przewodów. Istotne jest to, że gniazdka mogą mieć złączka na śrubki i zaciski automatyczne. Odpowiednie połączenia są wykonywane zgodnie z posiadają wersją.

W puszcze z dwoma przewodami, do czynienia mamy ze starym układem. Mostkowanie odbywa się od bolca PEN do N. Nie można łączyć złącza N z przewodem neutralnym, a następnie mostkować bolec. Z kolei w puszkach z trzema przewodami zastosowano nowy system. Przewód ochronny jest podłączony do bolca uziemiającego PE. Przewód fazowy należy podłączyć do złącza L, a neutralny do złącza N. Kolejny krok to wsunięcie gniazdka elektrycznego do puszki i zamocowanie go.

Montaż gniazdka bez puszki w ścianie

W sytuacji, gdy samy wykuwamy otwór pod puszkę elektryczną w ścianie, rozpoczynamy pracę od zaznaczenia miejsca, w którym będą znajdować się elementy instalacji. Wiertarką wykuwany dziurę, a od niej prowadzimy linie przebiegu kabli. Wzdłuż linii konieczne jest wykucie bruzd pod kable o szerokości głębokości 1,5 cm. Wykuwanie kończy się kilkanaście centymetrów przed gniazdkiem, z którego będą prowadzone kable. Na tym etapie wyłączamy prą. Resztę bruzdy wykuwamy ręcznie.

Następny krok to wywiercenie otworów w bruzdach na uchwyty montażowe, jak i odmierzenie odpowiedniej długości kabla z zapasem. Nożem należy rozciąć kabel, a z odkrytych żył ściągnąć koniec izolacji kombinerkami. Kabel następnie jest wkładany do elektrycznej puszki i przytwierdzany do ściany. Młotkiem wbijamy uchwyty montażowe w otwory.

Drugi koniec kabla trzeba zamontować do gniazdka. Po zamontowaniu okablowania bruzdy, nie możemy pomijać zaszpachlowania gipsem i wtopienia w otwór bandaża. Gotową puszkę montujemy w konkretnym miejscu na gniazdko elektryczne. Ostatni etap obejmuje sprawny montaż gniazdka elektrycznego.

Podsumowując warto stwierdzić, że zamontowanie gniazdka elektrycznego nie jest trudnym zadaniem. Musimy jednak pamiętać o ostrożności i dokładności w tej pracy.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Dylematy fugowania – najczęściej zadawane pytania

Nieważne, jakie płytki znajdą się w łazience, kuchni czy na balkonie, nie spełnią one swoich zadań, jeśli nie zostaną należycie zafugowane. To zaś wymaga podjęcia kilku ważnych decyzji, a także dobrania odpowiednich materiałów. W poniższym tekście wyjaśniamy największe wątpliwości w tym temacie. Jaką fugę wybrać? Na co zwrócić uwagę? Osoby niedoświadczone w tym zakresie często […]

Narożnik z funkcją spania czy bez? Na co się zdecydować?

W nowoczesnych aranżacjach salonu, prym wiodą eleganckie, funkcjonalne i niezwykle wygodne narożniki. Meble te są bardzo uniwersalne i znajdą dla siebie miejsce zarówno w przestronnym, jak i w bardzo małym pomieszczeniu. Dużą popularnością cieszą się narożniki z funkcją spania, które po rozłożeniu z powodzeniem mogą zastąpić łóżko. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie, a […]