Jak obniżyć koszty materiałów budowlanych?

Materiały budowlane przeznaczone do wznoszenia ścian nośnych zewnętrznych i wewnętrznych powinny być jak najwyższej jakości. Podobne wymagania stawiamy przed innymi elementami, które wpływają na bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Czy najwyższa jakość materiałów musi oznaczać wysokie koszty?

Koszty materiałów budowlanych spędzają sen z oczu wielu inwestorom. Nie ma się czemu dziwić, skoro ich zakup najczęściej pochłania większą część całego budżetu przeznaczonego na budowę. Istnieje jednak kilka sposobów, żeby ograniczyć koszty zakupu materiałów budowlanych.

Zakup w hurtowych ilościach

Jednorazowy zakup sporych ilości materiału może wpłynąć na jego cenę. Taka zasada dotyczy także materiałów budowlanych, takich jak produkty marki Ytong. Promocja na wyroby budowlane od tego dostawcy polega na zmniejszeniu kosztów jednej z palet przy zakupie dwudziestu pełnych palet. W ten sposób, sięgając po potrzebne do budowy produkty i zamawiając je za jednym razem, jesteśmy w stanie oszczędzić kilkaset złotych.

Część inwestorów broni się przed hurtowymi zakupami, narzekając na trudności z magazynowaniem i konieczność „zamrożenia” gotówki. Warto jednak wiedzieć, że bloczki z gazobetonu dobrze zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi mogą być przechowywane nawet na zewnątrz. Będą wykorzystywane w pierwszej kolejności, zaraz po zakończeniu prac ziemnych, nie będą więc długo zalegały na placu budowy.

Promocje w marketach budowlanych i hurtowniach

Sieciowe markety i hurtownie budowlane to jedne z miejsc, w których najchętniej kupujemy materiały do budowy domu. Przyciągają one klientów również obniżkami cen na oferowane produkty. Warto obserwować ofertę pobliskich punktów ze sporym wyprzedzeniem, ponieważ nie zawsze trafimy na obniżki cen w momencie, kiedy dany materiał będzie nam potrzebny. Wcześniejszy zakup mimo konieczności magazynowania pozwoli nam wygenerować wymierne oszczędności.

Wpływ transportu na koszty materiałów

Dostawa materiałów budowlanych to jeden z czynników, który ma wpływ na ich koszty. Dostawa kilku palet bloczków z gazobetonu z pewnością będzie stanowiła obciążenie dla sprzedawcy. Nie dajmy się nabrać na to, że dostawa jest darmowa. Jej koszty z pewnością są zawarte w zawyżonej cenie materiału. W odwrotnej sytuacji, tzn. kiedy ceny materiałów budowlanych są wyjątkowo niskie, warto się upewnić, czy transport na miejsce budowy leży w zakresie kupującego, czy też bierze go na siebie sprzedawca.

W obu przypadkach warto dobrze przekalkulować koszty i zastanowić się, czy najkorzystniejszym rozwiązaniem nie będzie własny transport. Można wziąć pod uwagę nie tylko zakup pojazdu, ale także usługi specjalistycznych firm. Własny transport daje nam nie tylko niezależność i niższe koszty materiałów. W przypadku braku materiałów jesteśmy w stanie natychmiast je zorganizować, ograniczając do minimum czas przestoju wykonawców.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Czujniki czadu i gazu – dlaczego są tak ważne i co musisz o nich wiedzieć?

Bezpieczeństwo i komfort podczas codziennego funkcjonowania w naszym domu są najważniejsze. Pomimo rosnącej świadomości dotyczącej możliwości ulatniania się czadu lub gazu z domowych instalacji te urządzenia wciąż nie są tak popularne, jak być powinny. Są one natomiast niezwykle ważne i w pewnych sytuacjach dosłownie mogą uratować życie. Te małe i niepozorne urządzenia sygnalizują o niebezpieczeństwie, […]

domek letniskowy

Ile kosztuje gotowy domek letniskowy z drewna?

Domek letniskowy to doskonałe rozwiązanie, szczególnie dla osób mieszkających w miastach. Na co dzień nie mają one zbyt wiele przestrzeni do odpoczynku, dlatego ci, którzy szczęśliwie stali się posiadaczami letnich rezydencji, tym bardziej je doceniają. W ostatnich latach najpopularniejsze stały się drewniane domki letniskowe, które można w bardzo prosty sposób zmontować samemu. Drewniane domki letniskowe […]