Jak kupować drewno kominkowe, 5 rad

Jak kupować drewno kominkowe

Posiadanie kominka może być sporą zaletą dla każdego domu, tworzy nie tylko ciepło, ale i odpowiada za wyjątkową atmosferę. Żeby jednak cieszyć się przyjemnymi chwilami, konieczne jest zaopatrzenie się w drewno do spalania. Wbrew pozorom jego wybór nie jest wcale taki prosty i warto wiedzieć, na co zwracać uwagę. Oto 5 rad odnośnie kupowania drewna kominkowego.

1. Kupuj drewno kominkowe od sprawdzonego dostawcy

Przy zakupie opału, najważniejsze jest, by było to drewno kominkowe od sprawdzonego sprzedawcy, ponieważ tylko w ten sposób będziemy mieli pewność co do jakości. Po pierwsze taka firma pozyskuje drewno legalnie, jak również wie, po które sięgać i ma szeroką wiedzę z tym związaną. Warto więc ograniczyć się do jednego znanego sobie dostawcy, z którym zbuduje się relację i jednocześnie będzie można go też o wszystko wypytać.

2. Zwróć uwagę na wilgotność drewna kominkowego

Jak wiadomo, im bardziej wilgotne drewno, tym gorzej się pali, dlatego ten aspekt ma znaczenie i wpływ na to, ma kilka czynników. Po pierwsze świeżo ścięte drewno jest bardziej wilgotne od tego, które już swoje przeleżało. Po drugie sposób przechowywania. Jeżeli kupimy dobre drewno, ale źle je przechowujemy, wówczas może nabrać niekorzystnej dla nas wilgotności. Jeżeli z kolei kupujemy drewno świeże, warto zadbać o to, by miało ono czas na sezonowanie, czyli odleżenie i wyschnięcie. W zależności od okolicy, w której się mieszka może to potrwać 9 miesięcy albo i dłużej.

3. Wybierz konkretny rodzaj drewna kominkowego

Typ drewna także ma znaczenie, ponieważ różne jego rodzaje będą charakteryzować się odmiennymi właściwościami. Najdłużej pali się drewno gęste i ciężkie jak dąb, brzoza, buk czy akacja. Drzewa owocowe są miękkie, palą się szybko, ale mają za to bardzo ciekawy i przyjemny zapach. Równie szybko pali się także sosna. Wybór będzie zależał więc od naszych preferencji i rzecz jasna ceny. Jedynie, na co trzeba uważać, to drewno już poddane obróbce np. malowane czy bejcowane, czy będące sklejką. Czymś takim nie należy palić w kominku!

4. Postaraj się o odpowiednie miejsce do przechowywania

Jak zostało wcześniej wspomniane, miejsce przechowywania drewna kominkowego ma duże znaczenie. Aby zachowało one odpowiednie właściwości, powinno być przede wszystkim suche i zabezpieczone. Wiele osób decyduje się na jego przechowywanie w osobnych pomieszczeniach poza domem, np. szopa czy domek. Inni z kolei jeżeli mają na to miejsce, przechowują drewno w pobliżu kominka. Ważne jest jednak by zachować odpowiednie odstępy i nie doprowadzić do zawilgocenia, które może potem skutkować gniciem.

5. Kupuj drewno kominkowe w odpowiednim czasie

Najczęściej na zakup drewna kominkowego ludzie decydują się tuż przed sezonem grzewczym i niestety jest to dość popularny błąd. Po pierwsze w tym czasie drewno będzie o wiele droższe, a po drugie, jeżeli nie jest to drewno suche, nie będzie się ono nadawało do spalania i będzie konieczne kilkumiesięczne leżakowanie. Najlepiej jeżeli zakup drewna kominkowego odbędzie się wczesną wiosną, czyli tuż po zakończeniu sezonu grzewczego. Wówczas będzie mogło ono leżeć i czekać na swoją kolej, a my będziemy mieli pewność, że będzie ono wystarczająco suche, by można nim realnie palić w kominku.

O czym jeszcze warto pamiętać, kupując drewno kominkowe? Podzielcie się swoim doświadczeniem, z którego mogą potem skorzystać inni!

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Ogrzej dom piecem kominkowym

Każdy dom potrzebuje swojego źródła ciepła. Dom bez odpowiedniego systemu ogrzewania jest niemożliwym do zamieszkania w polskim klimacie – to własnie ogrzewanie pozwala zachować wewnątrz przyjemny komfort termiczny i sprawia, że dom jest zdatny do zamieszkania bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne, a to bardzo ważne. Tak samo ważny jest dobór odpowiedniego ogrzewania […]

Jaką metodę cięcia blachy warto wybrać?

Elementy wycinane z blachy są jednym z podstawowych półproduktów wykorzystywanych w produkcji w wielu branżach. Blacha blasze jest jednak nierówna, co sprawia, że w zależności od grubości, surowca i pożądanego efektu, firmy mają do wyboru kilka metod cięcia blach. Poznanie ich to pierwszy krok do pozyskania atrakcyjnej oferty, a docelowo współpracy z rzetelnym wykonawcą. Metody […]