DeboweTarasy.pl

Jak dobrać napęd do bramy garażowej? 5 wskazówek

Komfortowe użytkowanie bramy garażowej wymaga zamontowania napędu odpowiadającego za jej automatyczne otwieranie i zamykanie. Dziś nie jest to już luksusem, a raczej standardowym rozwiązaniem. Warto jednak dobrze się zastanowić przed wyborem mechanizmu. Na co zwracać uwagę, aby automatyczna brama była wygodna w użytkowaniu i niezawodna? Jak wybrać napęd do bramy garażowej?

1. Weź pod uwagę wielkość i ciężar bramy

Napędy do bram garażowych różnią się wieloma cechami, ale dopasowuje się je przede wszystkim do wielkości, ciężaru i budowy skrzydła. To czynniki, które decydują o optymalnej mocy siłownika. Mała i lekka konstrukcja może być otwierana przez napęd do bramy garażowej o mocy zaledwie 400 N600N. Duża i ciężka (np. do garażu dwustanowiskowego) będzie jednak potrzebować siłownika o mocy co najmniej 1000 N.

Producenci napędów do bram garażowych ułatwiają nabywcom odpowiedni dobór mechanizmu. Każdy produkt jest opisany między innymi maksymalnym ciężarem skrzydła, jaki jest w stanie obsłużyć. Ważne jednak, by napęd do bramy garażowej nie był wybierany „na styk”. Do ciężaru skrzydła należy doliczyć 30% i szukać sprzętu, który obsłuży taką wagę. W przeciwnym razie mechanizm może często ulegać awariom i po prostu szybciej się zużywać. Każdy napęd ma też określoną maksymalną szerokość i wysokość bramy. Zdecydowanie nie warto lekceważyć tych wyznaczników!

2. Dobierz napęd do typu bramy

Kolejnym ważnym czynnikiem jest budowa bramy, a w szczególności sposób jej otwierania. Ze względu na specyfikę ruchu, jaki wykonuje skrzydło, może być niemożliwe zastosowanie mechanizmów o określonej budowie czy parametrach. Dlatego konkretny produkt zazwyczaj będzie oznaczony jako napęd do bramy garażowej uchylnej czy też napęd do bramy garażowej segmentowej. W niektórych przypadkach trzeba też brać pod uwagę dodatkowe kryteria. Na przykład jeśli chcesz wybrać napęd do bramy garażowej dwuskrzydłowej, istotna jest odległość od zawiasu bramy do punktu zamocowania napędu. Maksymalna odległość jest określona przez producenta dla każdego modelu.

Do bramy garażowej segmentowej pasuje w zasadzie każdy rodzaj napędu. Zawsze warto jednak sprawdzić jego przeznaczenie lub poradzić się sprzedawcy, szczególnie w przypadku modeli dwuskrzydłowych.

3. Napęd do bramy garażowej przemysłowej a domowej – różnica

Niektóre urządzenia są wyraźnie oznaczone jako napęd do bramy garażowej przemysłowej. Czym różnią się od mechanizmów przeznaczonych do bram domowych? Po pierwsze mają większą moc, która pozwala otwierać znacznie większe i cięższe skrzydła. Po drugie jednak różnią się dopuszczalną intensywnością użytkowania. Częste otwieranie i zamykanie bramy, z jakim trzeba się liczyć np. w magazynie przemysłowym, wymaga zastosowania innych komponentów i konstrukcji. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jaki napęd do bramy garażowej wybrać, koniecznie zwróć uwagę na maksymalną liczbę cykli otwierania i zamykania w ciągu doby. W przypadku bram przemysłowych musi ona być wysoka (najczęściej 100 lub więcej). Warto również zwrócić uwagę na ten parametr, jeśli napęd do bramy garażowej ma obsługiwać wjazd do garażu wielostanowiskowego (np. w zabudowie wielorodzinnej czy biurowej).

4. Szybki napęd do bramy garażowej

Każdy napęd do bramy garażowej zapewnia określoną prędkość przesuwania skrzydła. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie jeśli często się spieszysz lub po prostu nie masz cierpliwości. Wówczas każda sekunda może być na wagę złota. Średnia prędkość przesuwu wynosi 12 cm na sekundę, co zapewnia otwarcie standardowego skrzydła w domowym garażu w ok. 30 sekund. Można oczywiście znaleźć również szybszy napęd do bramy garażowej. Cena takiego mechanizmu będzie jednak wyższa.

5. Napęd do bramy garażowej – dodatkowe funkcje

Z całą pewnością warto też zwrócić uwagę na kilka drobiazgów, które decydują o komforcie użytkowania bramy i jej niezawodności. Przydatną funkcją jest np. autokontrola, która przypomina o konieczności przeprowadzenia konserwacji napędu po określonej liczbie cykli. 

Istotna bywa też lampa ostrzegawcza, szczególnie jeśli wyjazd z garażu znajduje się w linii ogrodzenia lub jest zakamuflowany. Lampa pulsuje zawsze wtedy, gdy brama jest otwierana lub zamykana, pomagając w ostrzeganiu innych kierowców oraz pieszych. 

Wybierając napęd boczny do bramy garażowej, warto sprawdzić, czy ma funkcję drzwi przejściowych. Wówczas po naciśnięciu odpowiedniego przycisku brama boczna segmentowa otwiera się tylko na tyle, by mógł przejść przez nią człowiek. Szerokość przejścia w bardziej zaawansowanym systemie można ustawić dowolnie.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak odnowić kuchnię – krok po kroku

Planujesz remont swojej starej kuchni? Warto się do tego dobrze przygotować, aby nowe pomieszczenie było nie tylko estetyczne, ale także w pełni funkcjonalne. Podczas remontu kuchni możesz wymienić starte płytki, zepsute sprzęty AGD oraz naprawić nieszczelną od dłuższego czasu instalację wodną i wymienić akcesoria do pcv. Zobacz jak odnowić kuchnie kroku. Remont kuchni – nowe […]

Kocioł dwufunkcyjny w łazience

Ogrzewanie c.w.u. – porównanie różnych metod

Ogrzewanie domu trwa tylko kilka miesięcy w roku, natomiast dostępu do ciepłej wody użytkowej potrzebujemy przez cały rok. Co ciekawe, jej podgrzanie wymaga więcej energii niż ogrzanie domu. W tym tekście pokazujemy, jakie źródła ciepła wykorzystuje się do uzyskania c.w.u. Z tekstu dowiesz się: kiedy warto zastosować kocioł dwufunkcyjny, kiedy sięgnąć po kocioł jednofunkcyjny, w […]