Jak dbać o palmy domowe?

Palmy domowe staną się ozdobą, która nada w Twoim mieszkaniu powiewu egzotyczności. Dowiedz się, jakie musimy zapewnić warunki żeby móc cieszyć się ich pięknem przez długi czas.

Palma doniczkowa – rodzaje

Palma domowa o ozdobnych liściach jest rośliną, która sprawdzi się zarówno w Twoim domu jak i w pracy. Najczęściej wystawiamy ją w wyeksponowanym miejscu by mogła cieszyć oczy. Swoją obecnością zamienia przestrzeń w spokojną i przytulną oazę. Dowiedz się więcej o rodzajach palm i wybierz najlepszą dla siebie.

W uprawie domowej rozróżniamy dwa typy palm doniczkowych podzielone ze względu na osiągalne rozmiary: niskie oraz wysokie.

Palma koralowa jest przedstawicielką niskich roślin. Jej liście przyjmują piękne kształty eleganckich pióropuszy. Podobnie jak karłatka niska rośnie bardzo wolno i nie osiąga zbyt dużych rozmiarów. Oba gatunki w momencie ulistnienia kwitną.

Zaletą palmy koralowej są jej niewielkie wymagania pielęgnacyjne oraz niesamowity wygląd.

Palma kokosowa jest najlepiej rozpoznawalną palmą wysoką dzięki orzechom kokosa, które daje. Każda jej część ma szerokie zastosowanie, dlatego jest niezwykle cenioną rośliną. Młode osobniki można z powodzeniem hodować w swoim domu.

Palma doniczkowa kokosowa sięga około 3 metrów. Mimo, że jest o połowę niższa od swojej dzikiej kuzynki potrzebuje dużych przestrzeni żeby prawidłowo się rozwijać.

Najbardziej efektowną częścią rośliny są liście, które wraz z rozwojem przechodzą metamorfozę. Podłużny liść zaczyna się dzielić, aż osiągnie kształt pierzastego „ogona”.

Gdzie postawić palmy doniczkowe w domu?

Najpopularniejsze palmy doniczkowe odmienią wnętrze Twojego domu. Aranżacja przestrzeni nabierze dzikości i jednocześnie naturalnego powabu.

Wybierając palmę do naszego domu musimy wziąć pod uwagę specyfikację rodzaju oraz rozmiary jakie może osiągnąć. W zbyt małej przestrzeni nie postawimy wysokich roślin o rozłożystych liściach.

Palmy domowe są przede wszystkim światłolubne i najlepiej czują się w miejscach gdzie jest duża ekspozycja promieni słonecznych. W uprawie domowej wybierz taką lokalizację, która zapewni nawet kilkugodzinny dostęp do słońca. Najlepiej do tego sprawdzą się salony z dużymi oknami lub pokoje z ekspozycją na południową stronę.

Występują również gatunki palm domowych tzw. cienioznośnych. Liście palmy tego typu będą miały poparzenia przy zbyt dużym słońcu. Wato dla nich zadbać o światło rozproszone lub miejsce z brakiem bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych np. w głębi pokoju lub na korytarzu.

Odpowiednia pielęgnacja palmy

Palma jest rośliną, której nie wolno przycinać. Naruszenie miejsc, z których wyrastają liście uśmierci roślinę. Musimy rozważnie wybrać typ pod dostępną przestrzeń.

Swoją domową uprawę palmy należy rozpocząć od przesadzenia rośliny do większej doniczki. Palma powinna znaleźć się w ziemi z domieszką nawozu, która od razu dostarczy jej odpowiednich wartości odżywczych.

Nie zapominaj regularnie swojej palmy dokarmiać nawozem specjalistycznym. Rośliny, podobnie jak my, potrzebują mikroelementów do utrzymania właściwej kondycji.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest podlewanie palmy. Palmę należy podlewać wedle specyfikacji danego rodzaju. Jednak główną zasadą jest nieczęste, a intensywne podlewanie. Nadmiar wody powinien mieć ujście w otworze donicy, tak by roślina nie zaczęła gnić od korzeni.

Palmy lubią wilgotny klimat, dlatego dobrze jest zainwestować w nawilżacz, który zapewni im optymalne warunki. Szczególnie ważny jest podczas sezonu zimowego, kiedy kaloryfery wysuszają powietrze.

Palma domowa to wdzięczna roślina pozwalająca się cieszyć swoim pięknem przy nie dużym nakładzie pracy w okół niej.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

jak przygotować ogród do zimy

Jak przygotować ogród do zimy? Praktyczne porady

Każdy ogrodnik wie, że prace w ogrodzie nie kończą się wraz z nadejściem jesieni. Wręcz przeciwnie, to czas intensywnych przygotowań do zimy, które zapewnią roślinom optymalne warunki do przetrwania mrozów i śniegu. Odpowiednie działania w tym okresie gwarantują piękny i zdrowy ogród wiosną. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku przygotować swój ogród […]

Właściwości elastycznych wkładów kominowych

Istnieje wiele sytuacji, w których stary komin przestaje dobrze spełniać swoją funkcję. Może to być spowodowane uszkodzeniami jego struktury, czy zebranymi w przewodzie zanieczyszczeniami. W takiej sytuacji dobrym wyjściem może się okazać instalacja elastycznego wkładu kominowego, którego kształt łatwo dopasować do przebiegu niemal każdego komina. Stosowanie wkładów tego typu sprawdzi się np. przy wymianie kotła […]