Izolacja i ocieplanie fundamentów – styropian do ocieplania fundamentów

Izolacja i ocieplanie fundamentów

Niezależnie od tego, czy budynek jest podpiwniczony, fundamenty powinny, muszą być ciepłe, szczególnie wtedy jeżeli chcemy wybudować nowoczesny i energooszczędny dom. Dlatego powinniśmy wykorzystać do tego specjalny styropian do ocieplania fundamentów. Tak samo jeżeli do ocieplania ścian wybieramy styropian fasada, oraz specjalnie przeznaczony do ocieplania dachu i podłogi, styropian dach – podłoga. Opiszemy i przedstawimy, jaki wybrać styropian do ocieplania fundamentów oraz jakie rzeczy powinniśmy wziąć pod uwagę przy jego zakupie. Tak więc w większości przypadków fundamenty powinno ocieplać się od zewnątrz, a termoizolację umieszczać się w warstwowej ścianie fundamentowej – pomiędzy warstwą nośną a osłonową. Ściany fundamentowe powinny być ocieplone przynajmniej jeden metr poniżej poziomu terenu – a w praktyce powinny być ocieplone do poziomu ław fundamentowych, podobnie jak ściany piwnic i przynajmniej 30 centymetrów ponad poziomem gruntu. W obowiązujących przepisach nie ma wymagań, które dotyczą izolowania termicznego ścian fundamentowych, w domu energooszczędnym zalecane jest ocieplenie ścian fundamentowych od strony zewnętrznej i wewnętrznej budynków oraz ław fundamentowych. Materiały, które wykorzystuje się do izolacji cieplnej fundamentów, powinny posiadać możliwie najniższe przewodnictwo cieplne, powinny też cechować się dużą wytrzymałością na ściskanie, powinny być odporne na wilgoć, korozję biologiczną oraz co najważniejsze pozwalać na wysychanie fundamentów betonowych i zapewnić drenaż wody opadowej.

Izolacja i ocieplanie fundamentów, na co zwrócić uwagę

Jeżeli chcemy odpowiednio ocieplić fundamenty naszego nowo budowanego domu, powinniśmy zaplanować odpowiednio naszą czynność. Styropian do ocieplania fundamentów będzie do tej czynności bardzo dobrym rozwiązaniem. Na początku powinniśmy bardzo dokładnie osuszyć wszystkie ściany. Nie mogą się w nich znajdować żadne elementy organiczne. Prace nad izolacją powinniśmy rozpocząć od wykonania izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej, w zależności na jakim gruncie będziemy budować nasz dom. Po jej wyschnięciu, kolejnym krokiem, który powinniśmy zrobić to nałożyć płyty styropianowe. Jeżeli zaś będziemy chcieli ocieplić fundamenty starego domu, powinniśmy najpierw je dobrze odkopać, a potem ocieplić pianką zamkniętokomórkową, która nie przepuszcza pary wodnej. Ocieplenie fundamentów starego domu wiąże się często z konieczną zmianą wyglądu nawet całej elewacji zewnętrznej lub jej części.

Jak ocieplać fundamenty domu

Ściany fundamentowe, które są konstrukcji trójwarstwowej, często ociepla się zwykłym styropianem o niedużej gęstości. Dobrze, aby krawędzie takich płyt umożliwiały łącznie na zakład lub wpust i wypust. Warstwa termoizolacyjna będzie wtedy jednorodna, a między płytami ne pojawią się szpary. Do ocieplania ścian od zewnątrz i osłaniania izolacji wodochronnej fundamentu potrzebny jest twardy styropian do ocieplania fundamentu, który wytrzyma napór gruntu i nie zniszczy się w wyniku oddziaływania wilgoci.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Narożnik z funkcją spania czy bez? Na co się zdecydować?

W nowoczesnych aranżacjach salonu, prym wiodą eleganckie, funkcjonalne i niezwykle wygodne narożniki. Meble te są bardzo uniwersalne i znajdą dla siebie miejsce zarówno w przestronnym, jak i w bardzo małym pomieszczeniu. Dużą popularnością cieszą się narożniki z funkcją spania, które po rozłożeniu z powodzeniem mogą zastąpić łóżko. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie, a […]

światło na co dzień

Światło na co dzień

Dobre oświetlenie w mieszkaniu, pracy, czy też w domu za miastem ma znaczenie. Zwłaszcza po zmroku pozwala nam na dalszą aktywność. Bez dobrze dobranej lampy sufitowej, czy też oświetlenia na biurko trudno sobie wyobrazić wieczorną lekturę ulubionego kryminału. Światło wprowadza także przyjemny klimat do naszego lokum. Można dzięki niemu także kształtować przestrzeń, nadając jej przytulności, […]