Rolety zewnętrzne mają wiele różnych zastosowań i będą świetnym rozwiązaniem dla powszechnie występujących problemów. Ich montażu można dokonać w każdym budynku, a rodzaj dopasować do potrzeb i oczekiwań. Co warto wiedzieć?
Rolety zewnętrzne – wiele zastosowań
Rolety zewnętrzne coraz częściej stanowią integralną część nowych technologii budowlanych- i nie powinno to nikogo dziwić. Za sprawą swojej funkcjonalności, to wybór nie tylko w przypadku obiektów przemysłowych czy biur, ale także domów mieszkalnych.
Stanowią doskonałe zabezpieczenie przed wszystkimi zjawiskami atmosferycznymi jak wiatr, deszcz, śnieg czy promienie słoneczne i zapewniają doskonałą izolację termiczną. W okresie letnim zapobiegają nadmiernemu ociepleniu pomieszczenia. W przeciwieństwie do rolet wewnętrznych nie tylko chronią przed promieniami, ale skutecznie je odbijają, zapewniając przyjemny chłód. W zimę redukują zużycie energii cieplnej, nawet o 30%. To zasługa dodatkowej izolacji, jaka tworzy się pomiędzy szybą a pancerzem rolety.
Jest to świetny sposób aby ochronić stolarkę okienną w czasie niesprzyjających warunków pogodowych, jak np. grad czy wichury, które zdarzają się coraz częściej.
Rolety okienne zapewniają prywatność i zwiększają poczucie bezpieczeństwa, szczególnie typ antywłamaniowy o wzmocnionej konstrukcji. Jest to podstawowy element zabezpieczenia domu i gwarancja spokojnego snu.
Nie można zapomnieć o komforcie, jakim jest izolacja akustyczna, która obniża poziom hałasu wewnątrz pomieszczeń, odbijając wszystkie dźwięki dochodzące z zewnątrz. To ogromna zaleta, szczególnie w mocno zurbanizowanych obszarach.
Budowa i rodzaje
Wszystkie rolety zewnętrzne składają się z kilku elementów. Do podstawowych należy zaliczyć:
- skrzynkę rolety
- pancerz rolety
- prowadnice
- napęd (ręczny lub elektryczny)
Każdy z tych elementów można dostosować do preferencji użytkownika, istnieje wiele modeli oferujących różne kształty i kolory, które można z łatwością dopasować do każdego budynku…i gustu.
Rolety zewnętrzne można podzielić na kilka podstawowych rodzajów:
- natynkowe (elewacyjne), które stosuje się najczęściej w istniejących budynkach, ich instalację można przeprowadzić w dowolnym czasie.
- podtynkowe- praktycznie niewidoczne, ponieważ są zamontowane i zabudowane w nadprożach okien. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego materiału wykończeniowego, efekt jest bardzo estetyczny i nowoczesny. System nadaje się do obiektów istniejących lub tych w trakcie budowy.
- nadstawne (nasadkowe) montuje się na etapie budowy lub w czasie wymiany stolarki okiennej. Skrzynia rolety nakładana jest bowiem na ramę okna. Jest praktycznie niewidoczna, wydaje się być jej integralną częścią.
- nadprożowe, które wbudowane są w elementy konstrukcyjne budynku- mury. Ich montaż możliwy jest tylko w przypadku budowy nowego obiektu.
- antywłamaniowe- są to specjalnie wzmocnione produkty, które zapobiegają uszkodzeniom pancerza, np. podczas włamania. Posiadają również mechanizm zapadkowy, który uniemożliwia podniesienie rolety.
Co trzeba wiedzieć?
Aby rolety zewnętrzne skutecznie służyły przez długi czas powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości i przy zastosowaniu nowoczesnych metod montażu.
Wybór odpowiedniego modelu musi przede wszystkim uwzględnić, czy rolety będą montowane na etapie modernizacji, remontu czy budowy obiektu. Większość rolet ma określone warunki instalacji.
Istotna jest tez decyzja o miejscu w którym będzie zainstalowana skrzynka rolety- na elewacji lub wewnątrz oraz klapa rewizyjna, element służący do serwisowania i konserwacji.
Ile kosztuje roleta zewnętrzna?
Cena rolety zewnętrznej zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą rodzaj rolety i napędu, wymiary, materiał czy inne dodatkowe funkcje, które oferuje producent. Do najdroższych można zaliczyć z pewnością rolety antywłamaniowe- ale bezpieczeństwo jest bezcenne.
Aby określić dokładny koszt warto poprosić o indywidualną wycenę lub skorzystać ze specjalnych konfiguratorów i aplikacji, które znajdziemy w sieci i na stronach najlepszych producentów.
Odpowiednio dobrane rolety zewnętrzne to doskonała inwestycja- zapewnią komfort, oszczędność i bezpieczeństwo- na lata.