W zależności od zapotrzebowania na ogrzewanie w domu, obecnie stosuje jedno z rozwiązań jakim są np. gazowe kotły kondensacyjne. W zależności od potrzeb mogą być one jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne. Czym różnią się od siebie te rozwiązania?
Gazowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne
Jaka sama nazwa urządzenia wskazuje, gazowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne mają jedno zadanie do wykonania – zagrzać wodę, która zasila centralne ogrzewanie w domu. Tym samym oznacza to, że do podgrzewania ciepłej wody użytkowej będzie potrzebne inne urządzenie.
Istnieje jednak możliwość zwiększenia funkcjonalności, jaką dysponują takie kotły kondensacyjne jednofunkcyjne. Jest to możliwe poprzez podłączenie do niego zasobnika na ciepłą wodę użytkową. W ten sposób kocioł zyskuje możliwość dostarczenia do kranów ciepłej wody, z której będą mogli korzystać mieszkańcy. W zależności od pojemności takiego zasobnika, może on zostać zamontowany bezpośrednio pod kotłem lub obok niego. Pojemność takiego zasobnika powinna zostać dostosowana do potrzeb mieszkańców i faktycznego zużycia wody.
Z racji, że taka konstrukcja (kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny + zasobnik na ciepłą wodę użytkową) jest przeważnie dość duża, wydziela się dla takich urządzeń osobne pomieszczenie, by nie zajmowały miejsca np. w łazience. W domach w tym celu budowane są m.in. kotłownie.
Czym są gazowe kotły kondensacyjne dwufunkcyjne?
Taki rodzaj kotłów spełnia dwie funkcje: dostarcza ciepłą wodę do instalacji centralnego ogrzewania w domu, a także podgrzewa ciepłą wodę użytkową. Jest to zasadnicza różnica w działaniu tych kotłów, ponieważ w przypadku dwufunkcyjnego wariantu, nie ma potrzeby instalacji zasobnika na ciepłą wodę użytkową.
Gazowe kotły kondensacyjne dwufunkcyjne w związku z tym, że podgrzewają wodę w trakcie wystąpienia zapotrzebowania na nią, a nie magazynują jej w zasobniku, przeważnie montowane są w miejscach, gdzie odległość punktów poboru ciepłej wody nie jest zbyt duża od kotła, by nagrzana woda mogła jak najszybciej dotrzeć do kranu.
Kotły kondensacyjne a ich ekonomiczność
Nowoczesne kotły kondensacyjne, mogą pozwolić na zaoszczędzenie pieniędzy, w związku z wydatkami na ogrzewanie wody, zarówno do instalacji centralnego ogrzewania, jak również ciepłej wody użytkowej. Wynika to z faktu, że część pary wodnej, która w zwykłym kotle uciekłaby przez komin, poprzez skraplacz znajdujący się z takim kotle kondensacyjnym, pozwala na odzyskanie części ciepła z pary wodnej.
Dodatkowo nowoczesne kotły kondensacyjne mogą być także wyposażone w elektroniczne sterowniki, które pozwalają na optymalizację pracy kotła i zaprogramowanie go tak, by dostosować jego tryb pracy do potrzeb mieszkańców domu.