Technologie wykorzystywane w budownictwie cały czas się rozwijają. To pozwala na uzyskanie nie tylko solidniejszych, ale i pochłaniających mniej energii domów. Budownictwo energooszczędne stoi obecnie na bardzo wysokim poziomie i coraz więcej inwestorów decyduje się właśnie na to rozwiązanie.
Budownictwo energooszczędne pozwala na poczynienie znacznych oszczędności związanych z późniejszym utrzymaniem domu i jego eksploatacją. Co dokładnie oznacza, że dom jest energooszczędny, i jakie materiały warto wykorzystać przy jego budowie?
Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?
Domy energooszczędne to takie, które są budowane z wykorzystaniem technologii pozwalających na zminimalizowanie strat ciepła, a co za tym idzie, również zmniejszenie zużycia energii potrzebnej na ich ogrzanie. Wskazuje się, że jako dom energooszczędny można określić taki, którego zapotrzebowanie energetyczne w ciągu roku wynosi mniej niż 70 kWh/m². Jest to bardzo ważne, gdyż koszty ogrzewania domu stanowią zazwyczaj największy procent wydatków związanych z jego bieżącym użytkowaniem. Mogą one stanowić nawet 65% tej kwoty. Dlatego właśnie tak istotne jest wybranie odpowiedniego projektu domu, w którym będą mogły być zastosowane materiały pozwalające na zminimalizowanie strat ciepła. Zawsze warto skonsultować się zarówno z projektantem, jak i wykonawcą, co do doboru samego projektu oraz materiałów, z jakich będzie wykonany budynek.
Z jakich materiałów stawiać ściany w domu energooszczędnym?
Jedną z kluczowych kwestii związanych z uzyskaniem odpowiedniego zapotrzebowania cieplnego domu jest wybór materiału na ściany. Jak się okazuje, jedną z ciekawszych propozycji jest tutaj pustak ceramiczny o właściwej grubości. Ta będzie zależała w dużej mierze od tego, z ilu warstw będzie wykonana ściana. Przykładowo do ścian jednowarstwowych w budynkach energooszczędnych zalecane są pustaki o szerokości 44 cm. Natomiast do ścian kilkuwarstwowych można wybrać cieńsze modele o szerokości np. 25 cm. Z pustaków tego rodzaju można stawiać zarówno ściany wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem okazują się modele przeznaczone do łączenia na pióro i wpust, które można stosować bez wykonywania spoin pionowych. Z jednej strony ich wykorzystanie przyspiesza znacznie prace budowlane. Z drugiej zaś znacznie poprawia parametry cieplne muru.
Co jeszcze wpływa na to, że dom jest energooszczędny?
Warto zaznaczyć, że odpowiednio postawione ściany to główny element wpływający na energooszczędność domu. Jednak oprócz tego trzeba mieć na uwadze kilka innych kwestii. Liczy się między innymi kształt budynku i dachu – im prostszy, tym lepiej. Kolejna kwestia to także dobór materiału wykończeniowego na dach. Istotny jest też sposób wykonania ocieplenia oraz montaż stolarki okiennej czy drzwiowej. W czasie ich montażu nie mogą powstać tak zwane mostki cieplne, przez które może „uciekać” ciepło. Wybierając te produkty, warto też zwrócić uwagę na ich parametry i budowę. Obecnie zarówno okna i drzwi wysokiej jakości są tworzone tak, aby zmniejszać ryzyko utraty ciepła.