Dom wzniesiony własnymi rękami? To możliwe!

Większość ludzi marzy o wybudowaniu własnego domu. Miejsca, gdzie spokojnie będzie można spędzić resztę życia, a później przekazać je swoim dzieciom. Inwestycja w budowę to jednak ogromny wydatek – przynajmniej zazwyczaj. Dzisiaj mamy bowiem alternatywę, którą oferuje nam firma Eko-Architektura, czyli wiodący na rynku producent domów z drewna. Co więcej – możemy nie tylko wybudować własny dom niskim kosztem, ale zrobić to własnymi rękami! Więcej na ten temat zgodził się nam opowiedzieć Pan Przemysław Balcewicz – dyrektor wspomnianej Eko-Architektury i ekspert w dziedzinie budownictwa drewnianego.

Czy faktycznie możliwe jest, abyśmy sami zbudowali swój własny dom z drewna?

Oczywiście – jest to coś, co Eko-Architektura oferuje już od wielu, wielu lat. Gdy klienci się do nas zwracają i wybierają projekt z katalogu – my produkujemy elementy konstrukcyjne. Później odpowiednio je oznaczamy i tworzymy szczegółową instrukcję, która pozwala na całkowicie samodzielny montaż. Tak naprawdę każdy budynek z naszej oferty może wznieść pojedyncza osoba – choć oczywiście im większe grono “montażystów”, tym szybciej cały proces przebiegnie. Nie musimy jednak zatrudniać ekipy budowlanej, która często jest jednym z najbardziej kosztownych “elementów” inwestycji we własny dom.

Podczas wznoszenia konstrukcji nie będziemy potrzebowali też ciężkiego sprzętu budowlanego, co jeszcze bardziej obniży koszty. Tak naprawdę wszystkie prace będziemy mogli wykonać sami, przy użyciu podstawowych narzędzi, które każdy z nas trzyma w garażu czy komórce. Drewniane domki całoroczne od Eko-Architektury są wytrzymałe, proste w konstrukcji i ekologiczne.

Ile taka samodzielna budowa może potrwać?

Odpowiem na to pytanie dwojako. Po pierwsze – to zależy. Po drugie natomiast – dużo krócej, niż można by się spodziewać. Czynniki warunkujące czas trwania montażu to między innymi:

  • Metraż budowli
  • Stopień skomplikowania konstrukcji
  • Warunki atmosferyczne (nie możemy budować, gdy pada)
  • Ilość osób, które zajmują się montażem
  • Nasze zaangażowanie w pracę

Niemniej jednak – bez względu na to, jak bardzo skrajnie by się te wszystkie czynniki między sobą nie różniły, to budowa największego budynku z naszego katalogu nie powinna potrwać dłużej niż 7 dni. Zaznaczę jedynie, że przed ustaleniem terminu warto sprawdzić prognozę pogody.

Jeśli będzie padać – musimy odpowiednio zabezpieczyć wszystkie drewniane elementy i poczekać z pracą do chwili, gdy na niebie znajdzie się słońce. Nie można bowiem przerwać pracy, bo zacznie padać. Drewno jest wtedy niezabezpieczone i konstrukcja może się znacznie osłabić, przez co sama budowla przetrwa krócej, niż powinna.

Jest wiele kryteriów, które trzeba spełnić, żeby drewno zachowało trwałość. Jeśli jednak o to zadbamy – drewniane domki całoroczne mogą bez problemu przewyższyć swoją wytrzymałością nawet konstrukcje ceglane. Oprócz tego są ekologiczne i kilkukrotnie tańsze, niż tradycyjne – dzięki czemu oszczędzamy praktycznie na każdym kroku.

A co z indywidualnymi projektami – możemy mieć dokładnie taki dom, jaki chcemy?

Jak najbardziej. W Eko-Architekturze możemy podjąć się wykonania indywidualnego projektu – który stworzymy sami na zlecenie klienta, lub takiego, który od niego otrzymamy. Z reguły jednak polecam zwracać się do nas w kwestii wykonania projektu, ponieważ sam sposób budowy domu ma znaczenie pod kątem trwałości. Należy wziąć pod uwagę chociażby ściekanie wody z wystających elementów. My zawsze zwracamy uwagę na takie rzeczy – nie ma natomiast pewności, czy zewnętrzny architekt też to zrobi.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Dlaczego warto wybrać narożnik do salonu?

Meble wypoczynkowe do salonu, jak ich sama nazwa wskazuje, powinny pozwalać przede wszystkim na komfortowy wypoczynek, chociaż niestety nie zawsze tak jest. Chyba że wybierzemy mebel, który został stworzony z myślą o pełnej wygodzie. To oczywiście nowoczesne narożniki. Dlaczego mają one tak dużą przewagę nad sofami czy kanapami? I dlaczego warto postawić właśnie na tego […]

Półki ścienne – gdzie pasują?

Szukając elementów wyposażenia do pokoju często decydujemy się na półki ścienne. Ich rola w pomieszczeniach jest nieoceniona zwłaszcza dlatego, że nie zabierają potrzebnej przestrzeni użytkowej. Sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych przestrzeniach. Jednak, gdzie konkretnie? Półki ścienne do kuchni w stylu skandynawskim Choć kuchnia jest miejscem, gdzie głównym elementem wyposażenia są meble kuchenne, czy […]