DeboweTarasy.pl

Dofinansowanie fotowoltaiki

Nieustannie wzrastające ceny prądu zachęcają nas do inwestycji w naturalne źródła energii. Jednym z najpopularniejszych wyborów są panele słoneczne. Wielu z nas nie stać jednak na poniesienie wysokiego kosztu montażu. Warto jednak pamiętać o możliwym dofinansowani oraz o tym, że inwestycja bardzo szybko się zwróci. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zdobyć wsparcie finansowe na fotowoltaikę, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Rządowy program Mój Prąd

Mój prąd, czyli dofinansowanie do paneli słonecznych to rządowy program mający na celu zwiększenie udziału odnawialnej energii w gospodarstwach domowych. Od 2019 roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jest skierowany do osób, które wytwarzają prąd na własny użytek oraz mają podpisaną umowę z Operatorem Sieci Dystrybucji, regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energetycznej prądu wytworzonego w mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Dofinansowanie w ramach projektu rządowego może zostać przyznane na:

  • istniejącą i podłączoną już do sieci energetycznej instalację fotowoltaiczną,
  • instalację przeznaczoną na całe gospodarstwo domowe, której moc nie jest mniejsza niż 2 i większa niż 10 kW,
  • wydatki na instalację zostały poniesione po 01.02.2020 (informacja dotyczy naboru na 2021 roku i w roku bieżącym może ulec zmianie),
  • każdą nową inwestycję fotowoltaiczną.

W tym miejscu warto podkreślić, że dofinansowanie nie może zostać przyznane na rozbudowę istniejącej już instalacji. Beneficjenci mogą cieszyć się zwrotem do 50% kosztów poniesionych na montaż mikroinstalacji, przy czym kwota ta nie może przekraczać 3 tysięcy złotych. Według zapowiedzi rządu wnioski mają być przyjmowane w pierwszym kwartale 2022 roku, jednak konkretny termin nie został jeszcze ogłoszony.

Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze skierowany jest do osób fizycznych, planujących termomodernizację budynku. Inicjatywa ma na celu zmniejszenie ilości pieców generujących znaczne zanieczyszczenia powietrza w gospodarstwach domowych. Nabór otwarty jest do 2029 roku, a beneficjenci mogą otrzymać do 9000 złotych na instalacje paneli słonecznych. Program oferuje także dofinansowanie na kompleksową termomodernizację budynku, w tym zamontowanie pomp ciepła i izolację domu.

Program Energia Plus- rozwiązanie dla firm

Głównym celem inicjatywy jest ograniczenie szkodliwego wpływu firm i przedsiębiorstw na środowisko naturalne. Dofinansowanie polega na udzieleniu pożyczki na modernizację, która może zostać częściowo umorzona (do 10% poniesionych kosztów, maksymalnie 1 milion złotych). Pożyczka, w wysokości do 80% kosztów poniesionej inwestycji, przyznawana jest na różnorodne ekologiczne rozwiązania, w tym na montaż paneli słonecznych. Warto pamiętać, że tego rodzaju pożyczka przyznawana jest na 15 lat.

Dotacje unijne – wsparcie Regionalnego Programu Operacyjnego

Kolejnym źródłem dofinansowań na fotowoltaikę są dotacje unijne, o które można się starać za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego. Samorządy pokrywają nawet do 89% kosztów poniesionych na założenie mikroinstalacji w gospodarstwie domowym. Dofinansowanie różni się jednak od lokalnego RPO, dlatego w celu uzyskania szczegółowych informacji, konieczne jest zwrócenie się do miejscowego samorządu (np. Urzędu Gminy).

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie, które jest nie tylko ekologiczne, ale także gwarantuje niezależność energetyczną. Panele słoneczne są przy tym solidne i trwałe, a ich konserwacja jest niezmiernie łatwa. Dobrą inwestycją dla profesjonalistów i domowych majsterkowiczów są polecane młotowiertarki, które pozwolą na przeprowadzenie drobnych napraw i konserwacji we własnym zakresie.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

zakup nieruchomości

Zamierzasz kupić nieruchomość? Nie zapomnij o sprawdzeniu księgi wieczystej

Inwestycja w nieruchomość jest przedsięwzięciem kosztownym i wymagającym zachowania odpowiednich formalności oraz ostrożności. Nikt z nas nie chciałby zostać oszukany na tym etapie, dlatego dokładne sprawdzenie każdej informacji jest niezwykle potrzebne. Na szczęście można tego dokonać w prosty sposób, wyszukując księgę wieczystą danej nieruchomości. Czym są księgi wieczyste? Księgi wieczyste to specjalne rejestry dokumentów, zawierających […]

marmur

Marmur — elegancja ukryta w skale

Moda zmienia się nieustannie. Czasami ciężko za nią nadążyć. Jednakże klasyczna elegancja nigdy nie stanie się passé. Z tego też powodu od niepomnych czasów marmur jest symbolem stylu i wyszukanego gustu. Już w starożytności marmur był jednym z najcenniejszych materiałów budowlanych, architektonicznych i rzeźbiarskich. Obecnie nazwa ta wykorzystywana jest jednak nieco szerzej niż w przeszłości […]