Czym zaimpregnować drewno na taras?

Drewno to niezwykle piękny i trwały materiał, z którego można tworzyć różnorodne konstrukcje, Ze względu na swoją wytrzymałość często wykorzystywany jest jako element zewnętrzny. Zanim jednak zdecydujesz się na wykonanie drewnianego tarasu, warto wybrać dobry impregnat ochronny do drewna, który zabezpieczy strukturę drzewa, zapewniając mu ochronę na długie lata. Wykorzystaj naturalne kompozyty by stworzyć meble ogrodowe i taras, który uświetni wygląd ogrodu.

  • Impregnacja drewna konstrukcyjnego – zadbaj o strukturę drewna
  • Impregnaty rozpuszczalnikowe – naturalny rysunek słojów
  • Elementy drewniane znajdujące się w ogrodzie – impregnat do drewna

Impregnacja drewna konstrukcyjnego – zadbaj o strukturę drewna

Impregnaty przeznaczone do powierzchni drewnianych mają na celu zabezpieczenie konstrukcji, a także nadanie jej atrakcyjnego wyglądu. Impregnat konstrukcyjny może sprawdzić się doskonale jako ochrona przed różnymi, szkodliwymi czynnikami w postaci opadów atmosferycznych, nagłych zmian temperatur, szkodliwego działania owadów oraz powstawania grzybów na skutek wilgoci. Ze względu na konieczność wykorzystania metalowych łączeń tarasowych musisz zadbać o odpowiedni dobór impregnatu, który nie spowoduje powstawania korozji.

Impregnaty do drewna są silnie wchłaniane przez materiał, dlatego podczas malowania czynność warto powtórzyć kilka razy, aby drewno zostało odpowiednio zabezpieczone. Dużą zaletą koncentratów i środków impregnacyjnych jest możliwość nakładania produktu bezpośrednio na lekko wilgotne drewno, dzięki czemu nie musisz czekać, aż wykonany taras będzie w stu procentach suchy.

Impregnaty rozpuszczalnikowe – naturalny rysunek słojów

Na rynku możesz znaleźć wiele produktów, które z pewnością będą odpowiadać twoim potrzebom. Impregnat rozpuszczalnikowy to idealny element ochrony drewna ogrodowego, który nie tylko zabezpiecza malowane elementy, ale także nadaje im ładny połysk. Może być stosowany samodzielnie na surowe drewno zostawiając tym samym jego naturalny wygląd lub jako uzupełnienie wcześniej wybranego koloru. Wszystko zależy od twojej inwencji i gustu. Jeżeli zdecydujesz się na wykorzystanie kolorowego impregnatu do aranżacji przestrzeni ogrodowej musisz mieć na uwadze, że naturalny rysunek drewna nie zostanie całkowicie zakryty, a jedynie zostanie mu nadany nowy odcień.

Większość z impregnatów ma właściwości grzybobójcze oraz ochronne przed szkodliwym promieniowaniem UV, które może znacząco wpływać na wygląd malowanych desek. Właściwe zabezpieczenie elementów drewnianych w przestrzeni zewnętrznej jest niezwykle istotne. Przede wszystkim przedłuża żywotność mebli i tarasów ogrodowych, a do tego nadaje im ciekawy wygląd, który może tworzyć spójną kompozycje z pozostałymi meblami, czy ramami okiennymi.

Elementy drewniane znajdujące się w ogrodzie – impregnat do drewna

Aby ochronić swój taras przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi musisz zastosować impregnat, który zabezpieczy drewno. Zanim to jednak zrobisz, dobrze przygotuj grunt. Ważne, żeby deski były oczyszczone z kurzu, piachu, czy resztek w postaci wiórów, jakie zostały po montażu poszczególnych części tarasu. Dokładnie zamieć taras lub spłucz, go wodą. Impregnacja nie wymaga dokładnie wysuszonego drewna, dlatego spłukanie brudu nie utrudni ci późniejszej pracy.

Jeżeli chcesz wykorzystać impregnat solny podczas swojej pracy, raczej przyda on się do samej konstrukcji tarasowej w postaci podłożonych belek niż samego tarasu. Doskonale zabezpiecza on powierzchnie przed powstawaniem grzybów i pleśni, natomiast nieskutecznie chroni drewno przed wilgocią.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Top 3 pomysły na nowoczesny taras – poznaj je wszystkie

Wiele osób marzy o przydomowym tarasie. Jeśli nie został on zaplanowany na etapie budowy domu w projekcie, to jeszcze nic straconego. W końcu można dobudować drewnianą konstrukcję tarasową albo postawić na taras na gruncie osłonięty markizą. W dzisiejszym poradniku przedstawimy nasze 3 pomysły na nowoczesny taras. Nie będziemy się tu skupiać na samej konstrukcji tarasu, […]

Tarasy drewniane – czy warto?

Drewniany taras prezentuje się wspaniale — nie ma żadnych wątpliwości. Czy jednak warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Czy drewno będzie materiałem wytrzymałym? Dowiedzmy się, jakie deski tarasowe wybrać, by zachowały swój piękny wygląd na długo.  Posiadanie tarasu to niewątpliwie ogromna przyjemność. Można spędzać na nim miły czas w towarzystwie rodziny, czy też wypoczywać w ciepłe […]