Czym się kierować przy zakupie nieruchomości?

Wielu z nas już kiedyś było w sytuacji, kiedy musiało wyborać wymarzoną nieruchomość. Są też tacy, którzy właśnie tą decyzję podejmują oraz tacy, którzy z decyzją taką będą musieli zmierzyć się w przyszłości.

Jedni na swoje cztery kąty wybiorą domek poza miastem, inni wręcz odwrotnie. Jedni skorzystają z pomocy profesjonalisty w obrocie nieruchomościami czy doradcy finansowego, inni zaś wszystko zorganizują samemu. Czynników któymi kierują się kupujący jest tyle ilu samych zainteresowanych. Nie mniej jednak, warto je wszystkie poznać aby niczego nie przegapić.

Czym się kierować przy zakupie domu,mieszkania lub innej nieruchomości?

Zakup nieruchomości dla to każdego wydarzenie życiowe, nierzadko trafia się raz, góra dwa razy w życiu. Ważne aby już od samego początku podejmujący decyzję mieli podstawową wiedzę w tym temacie.
Pozwoli to wyeliminować choć część błędów i uchroni od niepotrzebnych, dodatkowych kosztów.

Możliwości finansowe – kryterium najważniejsze.

Analiza naszego budżetu domowego
w połączeniu z naszymi oczekiwaniami co do wielkości
mieszkania, domu lub działki pozwoli wybrać w spełniającą nasze oczekiwania nieruchomość nie nadwerężając domowego budżetu. To ważne, zwłaszcza gdy posiłkować będziemy się kredytem z banku.

Konsultacja z pracownikiem banku lub doradcą finansowym pozwoli wybrać kredyt, który nie będzie zbytnim obiążeniem nawet w obecnych czasach, gdy przez ogłoszane co chwile nowe restrykcje sanitarne i kurczenie się gospodarki będziemy zmuszeni do życia na trochę niższym poziomie.

Z pośrednikiem czy bez?

Dużą rolę przy zakupie odgrywa naturalnie biuro nieruchomości. Agent pośrednictwa w obrocie nieruchomościami ma wystarczającą wiedzę o rynku nieruchomości. Pomoże nie tylko w znalezieniu idealnego mieszkania lub domu ale pomoże przy wszelkich formalnościach, które wiążą sie z zakupem. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek o które nie trudno, jeśli nie mamy doświadczenia a nieruchomość nabywamy pierwszy raz w życiu.

Dla tych, którzy już nie pierwszą nieruchomość w życiu kupili i mają możliwość dotarcia do sprzedających bez udziału agencji nieruchomości opcją wartą do przemyślenia jest zakup bez pośrednika. Pozwoli to zaoszczędzić opłatę prowizyjną, która często wynosi 3% wartości transakcji.

Lokalizacja i infrastruktura sportowa.

Podobno o cenie nieruchomości decydują trzy kryteria. Po piersze lokalizacja. Po drugie lokalizacja. Po trzecie lokalizacja. Ważnym kryterium przy podejmowaniu decyzji o kupnie nieruchomości naturalnie jest właśnie lokalizacja. Środki pieniężne jakie na ten cel przeznaczamy powodują, że decyzja o wyborze miejsca powinna być w pełni świadoma i przemyślana. Dla jednych z nas centrum miasta, zgiełk ulicy jest miejscem wyjątkowym i często koniecznym. Dzięki wyborze takiej lokalizacji mamy blisko do wszelkiego rodzaju węzłów komunikacyjnych, galerii handlowych, punktów usługowych. Nie tracimy niepotrzebnie czasu na stanie w korkach przy przejazdach na spotkania ze znajomymi, gdyż szczególnie w większych miastach komunikacja miejsca jest dobrze zorganizowana. W naszej stolicy na przykład bardzo
poszukiwane są lokale w pobliżu stacji metra.

Gdy w planach mamy założenie rodziny bardzo ważną kwestią będzie bliskość placów zabaw, szkół czy przychodni lekarskich. Upłynie trochę czasu nim nasze pociechy podrosną na tyle, żeby mogły samodzielnie korzystać z
dobrodziejstw komunikacji publicznej.

Starsi natomiast często wybierają lokalizację dalej od centrum. Dla nich doskonałą lokalizacją na kupno nieruchomości będzie obrzeże miasta lub małe miejscowości. Panująca tam cisza i dużo miejsc zielonych gdzie mogą swobodnie spacerować to niezbędne kryterium przy wyborze własnych czterech kątów.

Niezależnie natomiast od wieku, czynnikiem któy warto brać pod uwagę to infrastruktua sportowa o ile aktywność to ważny element naszego życia. Warto zawsze brać to pod uwagę. Dla osob lubiących sporty zespołowe lepszymi miejscami będą te bliżej centrum małych miast i dużych metropolii. Osoby, które wolą same trenować (bieganie, nordic walking itp.) mogą pozwolić sobie na kupno nieruchomości dalej od centrów miast.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem nieruchomości szukajlokum.pl

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Balustrady ze stali nierdzewnej – czy są naprawdę trwałe?

Wybierając balustradę na balkon, taras czy schody zewnętrzne warto rozważyć elementy wykonane ze stali nierdzewnej. Rozwiązanie to posiada wiele zalet, do których z pewnością możemy zaliczyć przede wszystkim kwestie estetyczne. Są one przy tym niezwykle trwałe, dzięki czemu będą nas cieszyć przez zdecydowanie długi czas oraz nie ulegną zniszczeniu pomimo występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Czy […]

Trzy wskazówki, jak wybrać najlepszy materac

Jak mówią statystyki, przesypiamy około 1/3 swojego życia. Niestety, jakość naszego snu bywa obecnie naprawdę kiepska. A to rodzi wiele, często bardzo poważnych problemów. Od chronicznego niewysypiania się, braku energii w ciągu dnia, czy problemów z koncentracją, po zaburzenia i choroby, m.in. metaboliczne i hormonalne. Nic dziwnego, że poszukujemy najlepszego sposobu na dobry sen. Jednym […]