Czym charakteryzują się płyty izolacyjne Thermano?

Płyty izolacyjne Thermano, nazywane superdociepleniem polskiego domu to produkt, który cechuje się najwyższą efektywnością energetyczną. To jedno z najlepszych rozwiązań w zakresie termoizolacji na naszym rynku. Płyty izolacyjne zbudowane są z materiału należącego do rodziny poliuretanów – PIR – czyli poliizocyjanuranu. Charakteryzuje go struktura zamkniętych komórek oraz duża gęstość, a to sprawia, że materiał wyróżnia się wysoką stabilnością cieplną. Co warto wiedzieć o płytach izolacyjnych Thermano?

Dlaczego Thermano to superdocieplenie?

Zaczniemy od informacji ogólnej, mianowicie od zastosowania płyt izolacyjnych Thermano. Płyty nadają się do izolacji nowych i modernizowanych dachów skośnych, płaskich, ścian trójwarstwowych, ogrzewanych i nieogrzewanych posadzek, a nawet budynków rolniczych i coraz popularniejszych dachów zielonych. Są wielozadaniowe, a to bez wątpienia atut. Jak to możliwe wytłumaczymy, omawiając właściwości i parametry techniczne charakteryzujące płyty izolacyjne ThermanoPłyty Thermano mają najniższy współczynnik przewodzenia ciepła przy zadanej grubości w porównaniu ze styropianem EPS, czy wełną mineralną. Im niższy współczynnik przewodzenia ciepła tym oczywiście lepiej, ponieważ zależy nam na zatrzymywaniu zadanej temperatury wewnątrz obiektu. Materiał ma przy tym stosunkowo niską gęstość objętościową (30 kg/m3), dużą wytrzymałość na ściskanie (200 kPa przy 10% odkształceniu) oraz niską nasiąkliwość (mniejszą niż 2%). Płyty dostępne są w różnych grubościach – od 40 do 140 mm, co daje projektantowi sporą swobodę. To nie wszystko – warto zerknąć także na sposób montażu.

Montaż płyt izolacyjnych Thermano na przykładzie dachów skośnych

Jak mówi nam przedstawiciel hurtowni pokryć dachowych DACHLUX z oddziałami w całej Polsce, szukając atutów płyt izolacyjnych, zawsze warto przyjrzeć się sposobowi ich montażu na konkretnym przykładzie. Postanowiliśmy zerknąć na montaż płyt izolacyjnych na dachach skośnych. Płyty Thermano są montowane bezpośrednio na więźbę dachu, a nie między krokwiami, co pozwala nam wyeliminować powstawanie tzw. mostków termicznych, przez które „ucieka” ciepło. Taki montaż eliminuje również problem z zawilgoceniami, które zwykle powodują powstawanie pleśni i grzybów. Do wykonania kompletnego systemu izolacji poza płytami potrzebujemy jedynie kilku elementów:

  • aluminiowej taśmy, która uszczelnia połączenia między płytami,
  • membrany paroprzepuszczalnej (producent Thermano zaleca membrany ASPIRA),
  • wkrętów do drewna ze łbem stożkowym do mocowania płyt.

Montaż płyt izolacyjnych Thermano na dachu skośnym przebiega w kilku etapach. Pierwszy rząd płyt w okapie układamy, stabilizując wstępnie każdą z płyt minimum dwoma wkrętami. Płyty łączymy zamkiem-zakładką, co zapewnia stabilność montażu i większą izolacyjność połączeń. Dodatkowo połączenia uszczelniamy samoprzylepną taśmą aluminiową. Na ułożonym już pierwszym rzędzie układamy paroprzepuszczalną membranę, a na niej mocujemy krótkie kontrłaty (przez płytę do krokwi). Kolejne rzędy płyt należy układać podobnie, przesuwając każdy rząd względem siebie, analogicznie do układu cegieł w murowanej ścianie. Płyty w kalenicy łączymy ze sobą na styk – i gotowe! Czy można chcieć czegoś więcej? – Thermano to świetne rozwiązanie zarówno dla właściciela i przyszłego użytkownika obiektu, jak i dla ekipy montażowej.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak kupować drewno kominkowe

Jak kupować drewno kominkowe, 5 rad

Posiadanie kominka może być sporą zaletą dla każdego domu, tworzy nie tylko ciepło, ale i odpowiada za wyjątkową atmosferę. Żeby jednak cieszyć się przyjemnymi chwilami, konieczne jest zaopatrzenie się w drewno do spalania. Wbrew pozorom jego wybór nie jest wcale taki prosty i warto wiedzieć, na co zwracać uwagę. Oto 5 rad odnośnie kupowania drewna […]

Kiedy, jak i czym podlewać ogródek warzywny?

Samodzielnie wyhodowane warzywa to marzenie wielu osób. Jeżeli dysponujemy kawałkiem własnego ogródka, to w łatwy sposób możemy spełnić to pragnienie. Jednak zanim zabierzemy się za uprawę roślin, warto dowiedzieć się nieco więcej o zasadach podlewania warzyw. Kiedy podlewać ogródek? Czy lepiej sprawdza się obfite i rzadsze nawadnianie, czy może skąpe, ale częste? Jakie akcesoria i […]