Dlaczego frezarki asfaltowe to niezbędne maszyny podczas odbudowy dróg? Nowoczesne budownictwo

Frezarka asfaltowa jest niezastąpionym sprzętem służącym do renowacji dróg. Przygotowuje ona podłoże do dalszego etapu prac, czyli położenia warstwy wykończeniowej. Zastosowanie frezarki umożliwia uzyskanie lepszej przyczepności dla asfaltu, urządzenie usuwa dokładnie resztki zanieczyszczeń, pozostałości kleju, wykładzin i innych surowców.

Proces frezowania – na czym polega?

Nowoczesna frezarka do asfaltu (zob. https://sklep.interhandler.pl/osprzety-i-urzadzenia/frezarki-do-asfaltu) umożliwia przeprowadzenie remontu na drodze, proces frezowania przeprowadzany jest w takich sytuacjach, jak przywracanie poziomu zapadniętym łazienkom, wycinania w drodze wąskiej rynny np. do położenia światłowodów. Frezarka asfaltowa wyposażona jest w bęben, jest on dociskany do faktury drogi do takiej głębokości, jaka była wcześniej zaplanowana. Bęben jest zaprojektowany i skonstruowany w taki sposób, aby podczas pracy kierunek ruchu frezów był przeciwstawny w stosunku do kierunku pracy samej frezarki. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa wykonywanej pracy, ponieważ jest mniejsze prawdopodobieństwo niekontrolowanego ruchu maszyny.

Głębokość, jaką osiąga maszyna do asfaltu, może być zmieniana przez operatora frezarki, który podnosi lub opuszcza bęben urządzenia, regulując wysokość na kolumnach. Można go regulować ręcznie lub automatycznie przy pomocy układu elektronicznego. W czasie ruchu maszyny do asfaltu frezy zagłębiają się w powierzchnię i zdzierają asfalt. Jego pokruszony wariant nazywany jest granulatem. Może on być powtórnie przetworzony i wykorzystywany do budowy dróg. Wykorzystanie tych urządzeń jest niezbędne, ponieważ nie tylko zdzierają starą warstwę, ale jednocześnie wyrównują odpowiednio nawierzchnię pod następne prace. Często wykonywane jest jedynie frezowanie asfaltu, niwelujące koleiny i uwypuklenia bez konieczności wykonywania nowej nawierzchni.

Cechy dobrej sprężarki do asfaltu

Większe frezarki do asfaltu wykorzystywane na drogach publicznych są napędzane silnikiem spalinowym, mniejsze maszyny wyposażone są w silnik elektryczny. Urządzenia tego typu różnią się między sobą wielkością części roboczej, im jest ona większa, tym szybciej postępują prace budowlane. Najważniejszym czynnikiem przy wyborze frezarki asfaltowej jest jej moc.

Nowoczesne urządzenia tego są wyposażone w komfortową kabinę z amortyzowanym fotelem, podświetlaną klawiaturę, czy wygodne oświetlenie miejsca pracy w trybie dziennym i nocnym. Konstrukcja frezarek do asfaltu z systemem odpylającym umożliwia powstawanie dużo mniejszego zapylenia. Zastosowanie zewnętrznych kamer sprawia, że widoczność dla operatorów urządzeń jest dużo lepsza, dzięki czemu praca może przebiegać o wiele sprawniej.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Czarno-białe płytki podłogowe: szachownica zawsze w modzie!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale współcześnie stosowana szachownica ukształtowała się na przełomie XIII i XIV wieku. Od tego czasu niektóre z zasad gry zdążyły ulec drobnym modyfikacjom, ale układ samej planszy już się nie zmienił. Z czasem szachownica przeniknęła do wnętrz naszych mieszkań – dziś czarno-białe płytki podłogowe można spotkać w wielu polskich domach. […]

Gdzie wykorzystuje się cement?

Cement to coś, bez czego trudno obejść się na budowie czy nawet podczas niewielkiego remontu domu czy budowy ogrodzenia. W każdym domu powinien być worek cementu na zapas w razie potrzeby jakichś napraw. Jednak cement ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Czym jest cement i gdzie się go wykorzystuje?