DeboweTarasy.pl

Co sadzić w mini szklarni domowej?

Mieszkanie w bloku mieszkalnym ma szereg zalet. Jednak podstawową wadą jest oczywiście brak własnego ogródka. Wówczas nie każdy może zerwać sobie świeży szczypiorek do kanapki, lub soczystego pomidora.

Chyba, że zdecyduje się na mini szklarnię domową. Przede wszystkim zajmuje mało miejsce. Poza tym możesz cieszyć się aromatycznymi ziołami i warzywami, które wyhodujesz samodzielnie. Co możemy sadzić w takiej szklarni?

Czym tak naprawdę jest mini szklarnia?

Brzmi tajemniczo. Natomiast to nic innego jak szklany pojemnik (najczęściej w kształcie standardowej szklarni) z małymi drzwiczkami. Trzeba przyznać, że taka rzecz na parapecie nie tylko daje korzyści w postaci ziół, lecz także całkiem stylowo się prezentuje. Warto rozważyć również wersję na podwyższeniu, która może stanowić osobny element aranżacji domu. Dodatkowo wpisze się w niemal każdy styl wykończenia, a szczególnie w przestrzeniach rustykalnych.

Mini szklarnia domowa stwarza świetne warunki tj. nasłonecznienie i wilgotność do hodowania ziół, warzyw liściastych, a także niektórych roślin ozdobnych. Co więcej, ceny szklarni na parapet nie są wysokie.

Co możemy hodować w mini szklarni domowej?

Przed podjęciem decyzji o kupnie mini szklarni domowej warto zastanowić się, co będziemy w niej sadzić. Mogą to być:

 • oregano,
 • bazylia,
 • melisa,
 • zielona pietruszka,
 • szczypiorek,
 • szałwia,
 • lubczyk,
 • koper,
 • rukola,
 • rzeżucha,
 • pomidory koktajlowe,
 • majeranek,
 • estragon,
 • trawa cytrynowa,
 • rośliny ozdobne.

Mimo szerokiego zakresu możliwych roślin do sadzenia w mini szklarni, nie możemy zapominać o ich odmiennych wymaganiach. W zależności od konkretnych ziół, niektóre z nich mogą potrzebować innej wilgotności podłoża i nasłonecznienia. W związku z tym warto sadzić w jednej szklarni rośliny wymagające podobnych warunków np. bazylię z oregano i tymiankiem.

O czym warto pamiętać?

Zioła, warzywa i rośliny ozdobne wymagają odpowiednich warunków. Właśnie dlatego podstawą każdej mini szklarni domowej jest zachowanie czystości. W innym przypadku w przestrzenii z dużą wilgotnością szybko pojawią się grzyby i pleśń, co oczywiście uniemożliwia użycie jakiejkolwiek rośliny ze szklarni. Nawet, jeśli pleśń jest widoczna tylko na pojedynczych listkach.

Szklarnia potrzebuje sporo światła. W związku z tym powinna leżeć na parapecie, a w przypadku wersji podwyższanej, jak najbliżej okna. Mimo to sadzonki nie powinny być narażone na zbyt intensywne promienie słoneczne. Wówczas mogą nie wyrosnąć. Nie możemy też zapominać o odpowiedniej temperaturze. W okresie letnim szklarnia może przebywać na balkonie. Natomiast, gdy na zewnątrz robi się chłodniej, to warto ją schować do środka.

Stosunkowo wysoka temperatura w mini szklarni domowej wymaga stałego dostępu do wody. Wszystko zależy również od gatunków roślin, ponieważ każdy z nich będzie wymagał innych warunków. Natomiast odpowiednia wilgotność podłoża jest kluczowa dla owocnego hodowania warzyw, ziół i roślin ozdobnych.

Oceń artykuł
[Suma: 4 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Nie bójmy się oddać swojego ogrodu w ręce profesjonalisty

Szczęśliwi posiadacze własnego domu z ogrodem czy właściciele ogródków działkowych, wiedzą jak trudne bywa dbanie o ten nasz mały kawałek świata. Ogród to miejsce, w którym chcemy przede wszystkim wypocząć na świeżym powietrzu, relaksując się w piękny słoneczny dzień. To idelne miejsce do spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Ci z nas, którzy doczekali się dzieci, […]

Agregaty prądotwórcze – poznaj ich zalety

Dobrej klasy generatory prądu to aktualnie jedne z najbardziej potrzebnych sprzętów w dowolnego rodzaju zakładach, fabrykach czy przedsiębiorstwach. Niewielkie agregaty prądotwórcze sprawdzą się także w przypadku niewielkich firm remontowo-budowlanych. Dlaczego są tak niezbędne? Sprawdź najważniejsze zalety i korzyści wynikające z posiadania agregatów prądotwórczych. Kiedy generatory prądu są szczególnie przydatne? Zalety agregatów prądotwórczych Kiedy generatory prądu […]