Co sadzić w mini szklarni domowej?

Mieszkanie w bloku mieszkalnym ma szereg zalet. Jednak podstawową wadą jest oczywiście brak własnego ogródka. Wówczas nie każdy może zerwać sobie świeży szczypiorek do kanapki, lub soczystego pomidora.

Chyba, że zdecyduje się na mini szklarnię domową. Przede wszystkim zajmuje mało miejsce. Poza tym możesz cieszyć się aromatycznymi ziołami i warzywami, które wyhodujesz samodzielnie. Co możemy sadzić w takiej szklarni?

Czym tak naprawdę jest mini szklarnia?

Brzmi tajemniczo. Natomiast to nic innego jak szklany pojemnik (najczęściej w kształcie standardowej szklarni) z małymi drzwiczkami. Trzeba przyznać, że taka rzecz na parapecie nie tylko daje korzyści w postaci ziół, lecz także całkiem stylowo się prezentuje. Warto rozważyć również wersję na podwyższeniu, która może stanowić osobny element aranżacji domu. Dodatkowo wpisze się w niemal każdy styl wykończenia, a szczególnie w przestrzeniach rustykalnych.

Mini szklarnia domowa stwarza świetne warunki tj. nasłonecznienie i wilgotność do hodowania ziół, warzyw liściastych, a także niektórych roślin ozdobnych. Co więcej, ceny szklarni na parapet nie są wysokie.

Co możemy hodować w mini szklarni domowej?

Przed podjęciem decyzji o kupnie mini szklarni domowej warto zastanowić się, co będziemy w niej sadzić. Mogą to być:

  • oregano,
  • bazylia,
  • melisa,
  • zielona pietruszka,
  • szczypiorek,
  • szałwia,
  • lubczyk,
  • koper,
  • rukola,
  • rzeżucha,
  • pomidory koktajlowe,
  • majeranek,
  • estragon,
  • trawa cytrynowa,
  • rośliny ozdobne.

Mimo szerokiego zakresu możliwych roślin do sadzenia w mini szklarni, nie możemy zapominać o ich odmiennych wymaganiach. W zależności od konkretnych ziół, niektóre z nich mogą potrzebować innej wilgotności podłoża i nasłonecznienia. W związku z tym warto sadzić w jednej szklarni rośliny wymagające podobnych warunków np. bazylię z oregano i tymiankiem.

O czym warto pamiętać?

Zioła, warzywa i rośliny ozdobne wymagają odpowiednich warunków. Właśnie dlatego podstawą każdej mini szklarni domowej jest zachowanie czystości. W innym przypadku w przestrzenii z dużą wilgotnością szybko pojawią się grzyby i pleśń, co oczywiście uniemożliwia użycie jakiejkolwiek rośliny ze szklarni. Nawet, jeśli pleśń jest widoczna tylko na pojedynczych listkach.

Szklarnia potrzebuje sporo światła. W związku z tym powinna leżeć na parapecie, a w przypadku wersji podwyższanej, jak najbliżej okna. Mimo to sadzonki nie powinny być narażone na zbyt intensywne promienie słoneczne. Wówczas mogą nie wyrosnąć. Nie możemy też zapominać o odpowiedniej temperaturze. W okresie letnim szklarnia może przebywać na balkonie. Natomiast, gdy na zewnątrz robi się chłodniej, to warto ją schować do środka.

Stosunkowo wysoka temperatura w mini szklarni domowej wymaga stałego dostępu do wody. Wszystko zależy również od gatunków roślin, ponieważ każdy z nich będzie wymagał innych warunków. Natomiast odpowiednia wilgotność podłoża jest kluczowa dla owocnego hodowania warzyw, ziół i roślin ozdobnych.

Oceń artykuł
[Suma: 4 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Valvex, czyli baterie łazienkowe z duszą w nowej odsłonie

Trend w zakresie aranżacji przestrzeni wkroczył odważnie w obszary oparte na rozwiązaniach minimalistycznych, charakterystycznych dla nowoczesnego stylu modernistycznego, industrialnego czy loftowego. Wyrazem tego podejścia, jakie można zaobserwować dzisiaj u wielu wytwórców, są proste, ponadczasowe formy, duża funkcjonalność przedmiotów oraz wybrzmiewający aspekt modnej ostatnio tendencji proekologicznej. Koncepcje te wyraźnie widoczne są też w stylizacjach tworzonych przez […]

Gotowe domy bez działki – inwestycja łatwiejsza, niż myślisz!

Gotowy dom pod klucz to marzenie wielu osób. Okazuje się, że taka inwestycja daje wiele korzyści, dlatego coraz chętniej sięgamy po takie rozwiązanie. Czy warto zainwestować w gotowe domy? Jakie zalety ma taka inwestycja? Gotowy dom pod klucz Gotowe domy bez działki posłużą nam z pewnością na pokolenia. Producenci dokładają wszelkich starań, aby spełnić wymogi odbiorców […]