Co należy wiedzieć o kompresorze tłokowym 100 l?

Kompresory tłokowe pojawiły się w naszych garażach stosunkowo dawno, jednakże nadal są niezwykle chętnie wybierane. Okazują się bardzo przydatne podczas wykonywania wielu codziennych czynności. Czym dokładnie jest kompresor tłokowy? Do czego może służyć sprężarka tłokowa? Jakie ma zastosowanie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co to jest kompresor tłokowy?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie kompresora, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to urządzenie, które umożliwia uzyskanie powietrza pod dużym ciśnieniem. W zależności od rodzaju możliwe jest otrzymanie ciśnienia wynoszącego od 6 do 10 barów. Innymi słowy, kompresor tłokowy umożliwia uzyskanie gazu pod dużym ciśnieniem. Najczęściej korzysta się z powietrza, które jest powszechnie dostępne. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się na inny gaz, wówczas musimy go zakupić, a otrzymamy go w specjalnych pojemnikach.

Do czego może służyć sprężarka tłokowa?

Sprężarka tłokowa 100l zagościła w naszych garażach stosunkowo dawno i uważana jest za jeden z najstarszych kompresorów wyporowych. Jego budowa wbrew pozorom nie należy do najbardziej skomplikowanych. Kompresor posiada cylinder, który to stanowi centrum całego mechanizmu. Wewnątrz porusza się specjalistyczny tłok, co powoduje, że powietrze zasysane jest do kompresora. Ostateczny wybór takiego sprzętu często powiązany jest z tym, jakie zastosowanie będzie miało urządzenie. Sprawdzi się zarówno w warsztatach samochodowych, jak i w warsztatach wulkanicznych. Więcej szczegółów na ten temat znaleźć można w dalszej części artykułu.

Jakie zastosowanie ma sprężarka?

Sprężarka tłokowa 100l jest bardzo powszechna. Stosowana jest w wielu przypadkach. Najczęściej korzysta się z nich, gdy chcemy nadmuchać opony bądź inne przedmioty, podczas czyszczenia, ewentualnie wtedy, gdy jesteśmy zainteresowani malowaniem ciśnieniowym. 

Nadmuchiwanie przedmiotów

Sprężarka tłokowa okaże się idealnym rozwiązaniem do nadmuchiwania poszczególnych przedmiotów. Z takim urządzeniem spotkali się zapewne wszyscy posiadacze samochodów osobowych, którzy udali się na stację paliw. Wystarczy, że podjedziemy we wskazane miejsce, a następnie skorzystamy z węża, który jest solidnie przymocowany do kompresora. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że sprężarka sprawdzi się także w domowych warunkach. Nadmuchamy nią opony samochodowe, rowery, baseny, materace dla niespodziewanych gości czy też dmuchane meble.

Kompresor – czyszczenie i sprzątanie

Kompresor wykorzystywany jest również wtedy, gdy przeprowadzamy porządki. Korzystając z niego, jesteśmy w stanie przeczyścić kosiarkę w trudno dostępnych miejscach. Pozbędziemy się także piasku bądź innych sypkich materiałów z podłoża.

Malowanie pod ciśnieniem

Powszechnym zastosowaniem kompresora jest także malowanie ciśnieniowe. Z takiego rozwiązania korzystają zarówno specjaliści z zakładów lakierniczych, jak i przeciętni domownicy. Umożliwia on pomalowanie płotu, mebli, drewna bądź innych, mniej typowych powierzchni. 

Kompresor tłokowy to bardzo funkcjonalne urządzenie. Posiadając je w garażu, możemy liczyć na zdecydowanie łatwiejsze wykonywanie niektórych czynności.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Pompa ciepła - hałas o niskim natężeniu

Jakie przepisy należy znać, planując zakup i montaż pompy ciepła?

Odpowiednie przygotowania do zakupu i montażu pompy ciepła wydają się najistotniejsze w kwestii rozpoczęcia korzystania z tych urządzeń. Zanim jednak do tego dojdzie, warto przyjrzeć się wymogom prawnym stawianym właścicielom pomp. W tym artykule razem z ekspertem marki Vaillant podpowiadamy, na jakie przepisy trzeba zwrócić uwagę, aby pompa mogła zostać uruchomiona. Pokażemy także, jak lokalizacja […]

Produkcja, właściwości, zastosowanie… Czyli podstawowe różnice między wełną mineralną skalną i szklaną

Wśród materiałów ociepleniowych największą popularnością cieszy się wełna mineralna. Jednak nie wystarczy zdecydować się na ten produkt. Trzeba jeszcze wskazać, który wariant wykorzystasz do izolacji budynku. Do wyboru masz wełnę skalną oraz szklaną. Poznaj ich cechy i podejmij świadomą decyzję! Wełna skalna – charakterystyka i zastosowanie Wełna skalna powstaje z surowców takich jak bazalt, dolomit, […]