Ceramika Bolesławiec

Bolesławiec jest polskim miastem położonym w województwie dolnośląskim, w północno-zachodniej jego części. Historia ceramiki z Bolesławca, sięga kilkuset lat wstecz. Jej początki to jeszcze czasy średniowiecza, kiedy to z dużym prawdopodobieństwem w XVI-XVII wieku, funkcjonowała najstarsza spośród zbadanych bolesławiecka garncarnia na ulicy Piaskowej w Bolesławcu. Według odkryć naukowych, wytwarzano tam naczynia takie, jak: słoje apteczne, garnki, patelnie, naczynka, flasze, talerze, miseczki, dzbanki, ale również ceramikę techniczną, figurki, skarbonki i piece kaflowe.

Ceramika Bolesławiec pokrywana była różnymi kolorami, jak i różnego typu szkliwem, a wiele naczyń wykonywano w artystyczny, bogaty sposób. Ceramika artystyczna Bolesławiec to tradycja, która kultywowana jest po dziś dzień, jednakże ciągle wzbogacana jest o nowe dekoracje i wzory, także te malowane ręcznie pędzlami. Można powiedzieć, iż dzisiaj Bolesławiec ciągle jest niepodważalną stolica polskiej artystycznej ceramiki.

Ceramika bolesławiecka – jak wygląda jej produkcja?

Porcelana bolesławiecka produkowana jest od setek lat z naturalnych glin kamionkowych, których spore pokłady znaleźć można w dorzeczu Kwisy i Bobru, w okolicy samego Bolesławca. Zdobywane przez wiele lat doświadczenie, jak i tradycja, doceniane są w obrębie całego świata. Dostępna w sklepach ceramika Bolesławiec, zdobiona jest unikalną stempelkową techniką, dzięki czemu ma ona oryginalny wygląd i wspaniały charakter, łącząc cechy użytkowe i dekoracyjne. W ofercie, znaleźć można ponad 150 ręcznie wykonywanych dekoracji i wzorów, rozpoczynając od słynnych bolesławieckich grochów, poprzez rozpowszechnione wzory kwieciste malowane ręcznie za pomocą pędzli, kończąc na współczesnym wzornictwie. Gama dostępnych produktów, to między innymi standardowe, artystyczne, oryginalne i gustowne zdobienia. To sprawia, iż są one unikatowym produktem. Dlatego też sklep z ceramiką Bolesławiec jest miesiącem, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto również skorzystać z często organizowanych wyprzedaży ceramiki bolesławieckiej. 

Manufaktura Bolesławiec – pasja i tradycja

Oferowane przez manufakturę z Bolesławca produkty, to najwyższej jakości ceramika powstająca z gliny kamionkowej, czyli gliny z przewagą skalenia i piasku kwarcowego. Sklepy firmowe z ceramiką bolesławiecką, tworzone są przez pasjonatów, którzy we własną pracę wkładają serce. To w połączeniu z wieloma latami doświadczenia, jak i zdobieniami ręcznymi sprawia, iż sklepy z ceramiką z Bolesławca, wyposażone są w naczynia z duszą o oryginalnym wyglądzie.

Filiżanki, kubki, naczynia i nie tylko

We własnej ofercie, ceramika z Bolesławca, posiada ekskluzywne ceramiczne wyroby, tworzone z myślą o wyszukanych potrzebach różnych klientów. To bardzo bogata kolekcja naczyń, gdzie znaleźć można łyżki, naczynia do zapiekania, zestawy obiadowe, serwisy kawowe, cukierniczymi, filiżanki, kubki, talerze, wazony i dzbanki i wiele innych detali służących do dekoracji, takich jak chociażby: ozdobne świeczniki, wazy porcelanowej czy serwetniki. Niemniej jednak, jest to wyłącznie niewielka część spośród opisywanej kolekcji. W ofercie ceramiki bolesławieckiej, znajdują się również przepiękne mleczniki i dzbanki, dzięki którym niedzielna kawa czy herbata podawana w tak oryginalnej zastawie, zyska właściwą dla niej oprawę. Wśród produktów, znajdują się także przepięknie zdobione maselniczki i chlebaki, jak również tace do sterowania posiłków i napojów. Dzięki procesowi starannego dobierania gliny biało wypalającej, jak i odpowiedniej temperatury w czasie procesu wypalania, wszelkie oferowane produkty są termoodporne i przydają się podczas zapiekania w piekarnikach, czy też w kuchenkach mikrofalowych. Świetnie sprawdzają się do przechowywania spożywczych produktów, jak również można je bez przeszkód zmywać w mechanicznych zmywarkach.

Gdzie kupować oryginalną ceramikę z Bolesławca?

Na pewno, najlepszym rozwiązaniem będzie skierowanie się do miejsc, które korzystają z doświadczenia wcześniejszych pokoleń. Jeżeli już zamierzamy robić zakupy za pośrednictwem internetu, to dobrze będzie dokonać wyboru miejsca działającego również stacjonarnie, jak chociażby manufaktury.

Dobrym przykładem będzie https://andyceramika.pl/, czyli miejsce, gdzie można nabyć piękną ceramikę – zawsze ręcznie zdobioną i tworzoną przy uwzględnieniu wszelkich jakościowych norm dla tradycyjnych wyrobów.

To właśnie w takich miejscach, mamy gwarancję zakupu ceramiki z Bolesławca, o której marzyliśmy.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak wybrać wygodne krzesła do jadalni?

Urządzenie jadalni teoretycznie nie powinno stanowić większego problemu. Niezbędny jest stół, krzesła, a także odpowiednie oświetlenie. Warto jednak wiedzieć, czym się kierować podczas wyboru krzeseł, aby były wygodne i praktyczne w użytkowaniu.

klosze do świec

Wybór idealnych kloszy do świec – jak stworzyć nastrojowe wnętrze?

Czy marzysz o stworzeniu przytulnego i nastrojowego wnętrza? Klosze do świec mogą być kluczem do osiągnięcia tego efektu. Stanowią nie tylko praktyczne elementy oświetleniowe, ale również dekoracyjne akcenty, które nadadzą Twojemu domowi wyjątkowego charakteru. Odpowiednio dobrane klosze wprowadzą magię światła i cienia, tworząc atmosferę relaksu i romantyzmu. Jak dokonać właściwego wyboru spośród szerokiej gamy kloszy […]