DeboweTarasy.pl

Ceramika Bolesławiec

Bolesławiec jest polskim miastem położonym w województwie dolnośląskim, w północno-zachodniej jego części. Historia ceramiki z Bolesławca, sięga kilkuset lat wstecz. Jej początki to jeszcze czasy średniowiecza, kiedy to z dużym prawdopodobieństwem w XVI-XVII wieku, funkcjonowała najstarsza spośród zbadanych bolesławiecka garncarnia na ulicy Piaskowej w Bolesławcu. Według odkryć naukowych, wytwarzano tam naczynia takie, jak: słoje apteczne, garnki, patelnie, naczynka, flasze, talerze, miseczki, dzbanki, ale również ceramikę techniczną, figurki, skarbonki i piece kaflowe.

Ceramika Bolesławiec pokrywana była różnymi kolorami, jak i różnego typu szkliwem, a wiele naczyń wykonywano w artystyczny, bogaty sposób. Ceramika artystyczna Bolesławiec to tradycja, która kultywowana jest po dziś dzień, jednakże ciągle wzbogacana jest o nowe dekoracje i wzory, także te malowane ręcznie pędzlami. Można powiedzieć, iż dzisiaj Bolesławiec ciągle jest niepodważalną stolica polskiej artystycznej ceramiki.

Ceramika bolesławiecka – jak wygląda jej produkcja?

Porcelana bolesławiecka produkowana jest od setek lat z naturalnych glin kamionkowych, których spore pokłady znaleźć można w dorzeczu Kwisy i Bobru, w okolicy samego Bolesławca. Zdobywane przez wiele lat doświadczenie, jak i tradycja, doceniane są w obrębie całego świata. Dostępna w sklepach ceramika Bolesławiec, zdobiona jest unikalną stempelkową techniką, dzięki czemu ma ona oryginalny wygląd i wspaniały charakter, łącząc cechy użytkowe i dekoracyjne. W ofercie, znaleźć można ponad 150 ręcznie wykonywanych dekoracji i wzorów, rozpoczynając od słynnych bolesławieckich grochów, poprzez rozpowszechnione wzory kwieciste malowane ręcznie za pomocą pędzli, kończąc na współczesnym wzornictwie. Gama dostępnych produktów, to między innymi standardowe, artystyczne, oryginalne i gustowne zdobienia. To sprawia, iż są one unikatowym produktem. Dlatego też sklep z ceramiką Bolesławiec jest miesiącem, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto również skorzystać z często organizowanych wyprzedaży ceramiki bolesławieckiej. 

Manufaktura Bolesławiec – pasja i tradycja

Oferowane przez manufakturę z Bolesławca produkty, to najwyższej jakości ceramika powstająca z gliny kamionkowej, czyli gliny z przewagą skalenia i piasku kwarcowego. Sklepy firmowe z ceramiką bolesławiecką, tworzone są przez pasjonatów, którzy we własną pracę wkładają serce. To w połączeniu z wieloma latami doświadczenia, jak i zdobieniami ręcznymi sprawia, iż sklepy z ceramiką z Bolesławca, wyposażone są w naczynia z duszą o oryginalnym wyglądzie.

Filiżanki, kubki, naczynia i nie tylko

We własnej ofercie, ceramika z Bolesławca, posiada ekskluzywne ceramiczne wyroby, tworzone z myślą o wyszukanych potrzebach różnych klientów. To bardzo bogata kolekcja naczyń, gdzie znaleźć można łyżki, naczynia do zapiekania, zestawy obiadowe, serwisy kawowe, cukierniczymi, filiżanki, kubki, talerze, wazony i dzbanki i wiele innych detali służących do dekoracji, takich jak chociażby: ozdobne świeczniki, wazy porcelanowej czy serwetniki. Niemniej jednak, jest to wyłącznie niewielka część spośród opisywanej kolekcji. W ofercie ceramiki bolesławieckiej, znajdują się również przepiękne mleczniki i dzbanki, dzięki którym niedzielna kawa czy herbata podawana w tak oryginalnej zastawie, zyska właściwą dla niej oprawę. Wśród produktów, znajdują się także przepięknie zdobione maselniczki i chlebaki, jak również tace do sterowania posiłków i napojów. Dzięki procesowi starannego dobierania gliny biało wypalającej, jak i odpowiedniej temperatury w czasie procesu wypalania, wszelkie oferowane produkty są termoodporne i przydają się podczas zapiekania w piekarnikach, czy też w kuchenkach mikrofalowych. Świetnie sprawdzają się do przechowywania spożywczych produktów, jak również można je bez przeszkód zmywać w mechanicznych zmywarkach.

Gdzie kupować oryginalną ceramikę z Bolesławca?

Na pewno, najlepszym rozwiązaniem będzie skierowanie się do miejsc, które korzystają z doświadczenia wcześniejszych pokoleń. Jeżeli już zamierzamy robić zakupy za pośrednictwem internetu, to dobrze będzie dokonać wyboru miejsca działającego również stacjonarnie, jak chociażby manufaktury.

Dobrym przykładem będzie https://andyceramika.pl/, czyli miejsce, gdzie można nabyć piękną ceramikę – zawsze ręcznie zdobioną i tworzoną przy uwzględnieniu wszelkich jakościowych norm dla tradycyjnych wyrobów.

To właśnie w takich miejscach, mamy gwarancję zakupu ceramiki z Bolesławca, o której marzyliśmy.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Biuro, gabinet w domu – czego potrzebujesz, na co zwracać uwagę, wybierając meble do domowego biura

Praca w trybie home office, a także większość wolnych zawodów, wiąże się często z koniecznością połączenia pracy z bytnością w domu. Aby te dwie przestrzenie nie nachodziły na siebie i nie utrudniały nam życia, dobrze jest zorganizować odpowiednią sferę w domu, aby oddzielić obowiązki od życia prywatnego. Innymi słowy, urządzić gabinet w swoim domu. Gabinet […]

Wybierz odpowiedni dozownik do mydła

Dozowniki mydła są jednymi z podstawowych elementów wyposażenia łazienki. Szukając odpowiedniego modelu do swojego hotelu warto zwrócić uwagę na to jaki ma on spełniać standard. W pensjonatach i motelach, które przeznaczone są dla osób podróżujących dość oszczędnie, dozowniki mają przede wszystkim spełniać swoją podstawową funkcję, a przy tym być trwałe i praktyczne. W hotelach o […]