Czy tanio może oznaczać dobrze? O sztuce oszczędności i robienia zakupów w kontekście urządzania domu

Każdy chyba zauważył, że ceny praktycznie wszystkich towarów wzrosły. Jednocześnie tak wiele mówi się o tym, że na jakości nie można oszczędzać. Ale z drugiej strony mało kto otrzymał podwyżkę w pracy. Zatem jak to wszystko ogarnąć? Cóż, w zasadzie trzeba pamiętać, że jeżeli macie możliwość oszczędzania, to warto to zrobić, ale pod warunkiem, że nie ucierpi na tym Wasze życie. Dziś skupimy się, jak powinno się robić zakupy. Zatem czy tanio może oznaczać dobrze? O sztuce oszczędności i robienia zakupów w kontekście urządzania domu.

Uczciwa cena bez windowania

Dobra cena to taka, która jest adekwatna do towaru lub usługi. Zatem można o niej mówić wtedy, gdy żaden producent jej nie winduje i jest adekwatna do wartości. Jednak czasem trudno jest nam podjąć decyzję i wybrać jakiś produkt. Otóż tanie nie oznacza wcale złe, a drogie nie musi być dobre. Zatem jak nauczyć się robić zakupy i nie popełniać błędu w kontekście urządzania domu. Zacznijmy od tego, że jakość ma znaczenie. Czyli należy wybierać towary, które są wysokiej jakości, zatem posłużą przez wiele lat. Dobrym tego przykładem są meble. Jeżeli wybierzecie te z dobrej jakości drewna, to nawet po wielu latach będą się świetnie prezentować i zachwycać swoją estetyką. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy zakupicie meble z płyty meblowej najniższej jakości. Wtedy możecie się spodziewać, że już po krótkim czasie czeka Was kolejna wymiana mebli. Można więc śmiało dojść do wniosku, że w takim przypadku zdecydowanie lepiej jest zapłacić znacznie więcej, bo i tak inwestycja bardzo szybko się zwróci. Podobnie rzecz wygląda z panelami. Możecie wybrać zwykłe, które są podatne na uszkodzenia, zarysowania, ale i szybko rozwarstwiają się. Ale możecie też wybrać panele winylowe, które są trwale, niezawodne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i co ważne posłużą przez wiele lat.

A co z oświetleniem?

Cóż, tutaj sytuacja nie wygląda już tak samo jednoznacznie. W dużej mierze zależy to od danego producenta. Np. eleganckie lampy stołowe do domu nie muszą być drogie. Ale są też modele, których cena jest solidna. Z tego też powodu warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, lecz na parametry techniczne i je porównywać. Nie należy więc kupować pod wpływem impulsu. Zakupy muszą być w pełni przemyślane. Lepiej poszukać dłużej, porównać towary, niż przepłacić. Zresztą zakupy nigdy nie powinny być robione pod wpływem impulsu, bo wtedy można podejmować niekoniecznie dobre decyzje, których potem się żałuje. Nawet wybierając dodatki lepiej zastanowić się parokrotnie niż kupić takie, które i tak wylądują na dnie szafy czy w piwnicy. Jeżeli coś Wam się spodoba, to przemyślcie swoją decyzję. Po tygodniu sprawdźcie czy dany przedmiot nadal się Wam podoba czy raczej już nie. Wtedy unikniecie bezsensownego marnowania pieniędzy.

Na czym oszczędzać nie można?

Wybierając sprzęty RTV czy AGD należy zwracać uwagę na ich klasę energetyczną. Jednak tutaj trzeba pamiętać, że niektórym towarom zmieniono klasy energetyczne. Otóż od 1 marca 2021 r. w całej Unii Europejskie zmieniono etykiety energetyczne. Pojawiły się na nich nowe piktogramy i oznaczenia, chociażby takie dotyczące skali hałasu i wybranych funkcji produktów np. ilości zużywanej wody. Nastąpiło też odejście od klasyfikacji energetycznej z plusem na rzecz siedmiostopniowej skali od A do G. Do tej pory większość urządzeń miała klasę A. Im bardziej energooszczędny był towar tym plusów było więcej. Nie było stosowanych oznaczeń typu B czy C, które rzecz jasna zużywały najwięcej ilości energii elektrycznej. Teraz zmiany są naprawdę solidne. Produkty, które do tej pory miały najwyższą skalę energetyczną z oznaczeniem A+++ otrzymały literę C. A+ oznaczono jako F i G. Litery A i B są zarezerwowane do urządzeń jeszcze bardziej wydajnych energetycznie.

Jak więc robić zakupy?

Oczywiście z maksymalny zaangażowaniem. Dobrym wyborem materiału na podłogę są panele winylowe. Ściany lepiej pomalować farbą zmywalną. Sprzęty należy kupować tylko i wyłącznie, gdy mają najwyższą klasą energetyczną i zużywają najmniejsze ilości energii. Ale też w przypadku pralki czy zmywarki trzeba zwrócić uwagę na zużycie wody. Wybierając oświetlenie typu lampy stołowe czy lampy wiszące należy zwracać uwagę na jakość towaru i porównywać ceny.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

łazienka

Łazienka na poddaszu? Pomagamy w urządzaniu!

Łazienka jest jednym z najbardziej wymagających pomieszczeń do zaprojektowania. Jeśli dodatkowo chcemy mieć łazienkę na poddaszu stajemy przed jeszcze większym wyzwaniem. Jest to spowodowane niewielką powierzchnią użytkową ograniczoną przez skosy, jak również faktem, że zwyczajowo w łazience wszystkie sprzęty montuje się przy ścianach. O czym warto pamiętać urządzając taką łazienkę? Rozplanowanie przestrzeni Nie wystarczy samo […]

Półki ścienne – gdzie pasują?

Szukając elementów wyposażenia do pokoju często decydujemy się na półki ścienne. Ich rola w pomieszczeniach jest nieoceniona zwłaszcza dlatego, że nie zabierają potrzebnej przestrzeni użytkowej. Sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych przestrzeniach. Jednak, gdzie konkretnie? Półki ścienne do kuchni w stylu skandynawskim Choć kuchnia jest miejscem, gdzie głównym elementem wyposażenia są meble kuchenne, czy […]