Jak izolować dźwięk w domu?

Happy family having fun time, playing together at home with dog

Dźwięki dochodzące do naszych uszu zza ściany, spod podłogi lub znad sufitu potrafią skutecznie uprzykrzać codzienne życie. Szczególnie są na to narażeni mieszkańcy bloków oraz bliźniaków. Czy da się coś z tym zrobić? Oczywiście! Istnieje wiele sposobów na dźwiękowe uszczelnienie ścian, podłóg oraz sufitów. Oto kilka z nich!

Izolacja akustyczna domu – ściany

O dobrą izolację dźwiękową ścian warto zadbać już na wysokości budowy. Dobrze sprawdzi się tutaj wykorzystanie ścian z płyt gipsowo-kartonowych, które dobrze tłumią hałasy. To rozwiązanie posiada jednak wadę w postaci zmniejszenia powierzchni użytkowej pomieszczenia. Warto jednak wiedzieć, że istnieją nowoczesne okładziny, które minimalizują wykorzystanie miejsca.

Innym rozwiązaniem może być zastosowanie miękkich obić ściennych. One również doskonale pochłaniają dźwięki dobiegające zza ściany, a jednocześnie stanowią elegancką dekorację wnętrza. Jeżeli posiadamy w domu ścianę murowaną lub żelbetonową to obicia ścienne mogą dodatkowo wpłynąć na poprawę warunków termicznych w domu, zatrzymując zimno.

Izolacja akustyczna domu – podłoga

Podłoga to kolejny obszar, który może być problematyczny w kontekście niepożądanych dźwięków. Co można zrobić w jej przypadku? Tutaj rozwiązaniem może być położenie specjalnej maty wygłuszającej. Należy to jednak zrobić przed zamontowaniem paneli. Dobrym pomysłem może być także zdecydowanie się na podłogę z drewna. Materiał ten dobrze pochłania dźwięk.

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego. Jest to znakomity sposób na ogrzanie domu, ale także posiada właściwości izolujące dźwięk. Odpowiada za to płyta styropianowa pod podłogę, która dobrze izoluje dźwięk.

Izolacja akustyczna domu – sufit

Na koniec pozostaje kwestia zabezpieczenia sufitu. Najlepszym na to sposobem jest wykonanie jego podwieszanej wersji z płyt gipsowo-kartonowych. Doskonale stłumi on dźwięki dobiegające z mieszkania nad nami, ale także pochłonie dźwięki pochodzące od nas. Aby jednak to rozwiązanie było w pełni skuteczne, przestrzeń pomiędzy sufitem właściwym oraz podwieszanym należy wypełnić materiałem izolacyjnym.

Ważne jest również, aby instalacja została wykonana w sposób profesjonalny. Trzeba pamiętać, że dźwięki próbuje przedostać się na tylko przez sam materiał, ale szuka również ujścia innymi kanałami. Miejscem newralgicznym mogą być tutaj uchwyty przyścienne, które powinny zostać właściwie uszczelnione. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że sufit podwieszany spełni swoją funkcję.

Materiał sponsorowany.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Szafy drewniane – czy warto postawić na jakościowy produkt?

Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego wnętrza są szafy. Niezależnie od tego, czy masz mało czy dużo miejsca, musisz się zdecydować na mebel do przechowywania ubrań oraz innych rzeczy. Szafa drewniana może pełnić wiele różnych funkcji. Istotne jest, aby była wykonana z wysokiej jakości materiałów i w każdym calu dopasowana do potrzeb użytkownika. Optymalne wykorzystanie przestrzeni dzięki […]

Sposoby na zwalczanie wilgoci w domu

W naszym domu powinniśmy czuć się zdrowo i bezpiecznie. Niestety, często w procesie budowy zapominamy o wielu czynnikach, które później stopniowo zaczynają wychodzić. Jednym z najgorszych takich czynników jest wilgoć. Pojawiająca się pleśń na ścianach jest zdecydowanym powodem do obaw. Nie chodzi tutaj już nawet o sam fakt brzydkiego wyglądu i odrażającego odczucia na widok […]