Zalety kolczastych płytek łącznikowych w konstrukcjach dachów

Dach i poddasze to element, który powinien być mocno dopracowany, szczególnie w energooszczędnych gotowych domach drewnianych. Do jego produkcji oraz montażu wykorzystuje się materiały innowacyjne, pozwalające uzyskać doskonałe właściwości termoizolacyjne. Prefabrykowane konstrukcje drewniane łączone są za pomocą płytek kolczastych. Podpowiadamy, czym są kolczaste płytki łącznikowe i jakie mają zalety!

Czym jest kolczasta płytka łącznikowa?

Płytka kolczasta, zwana również wielokolcową czy kolczatkową, jest nowoczesnym elementem łączenia konstrukcji drewnianych. Stosuje się ją w celu połączenia dwóch lub większej liczby elementów drewnianych w jednej płaszczyźnie. Produkowana jest z blachy stalowej ocynkowanej lub nierdzewnej o grubości od 0,9 mm do 3 mm, z wytłoczonymi w niej kolcami. Po wciśnięciu jej za pomocą pras o dużym nacisku w drewniane elementy konstrukcji, np. dachu gotowego domu drewnianego, łączy je ona w sposób niezwykle trwały. Z tego względu odchodzi się powoli od tradycyjnych połączeń klejonych i gwoździowych właśnie na rzecz płytek kolczastych.

Technologia płytek kolczastych bardzo szybko rozpowszechniła się w USA, gdyż dostrzeżono bardzo wysoką odporność więzarów łącznych płytkami kolczastymi, zwłaszcza w rejonach występowania dużych huraganów. Obecnie, technologia ta wykorzystywana jest praktycznie na całym świecie.

Kolczaste płytki łącznikowe – jakie mają zalety?

Jedną z głównych zalet kolczastych płytek łącznikowych jest zdolność łączenia elementów tarcicy w jedną płaszczyznę, dzięki czemu równomiernie przejmują obciążenie z jednego elementu i poprzez łącznik, przenoszą je na drugi element. Warto wiedzieć, że niewielkie występujące miejscowo wady drewna nie mają ujemnego wpływu na wytrzymałość konstrukcji. Gwarantują one dużą siłę połączeń o niezmiennej wytrzymałości.

Prefabrykowana więźba dachowa z płytką kolczastą, dzięki wykorzystaniu innowacyjnej linii produkcyjnej i szablonów, umożliwia precyzyjne wykonanie oraz doskonałą powtarzalność wymiarów. Co więcej, ma ona zwiększoną nośność w porównaniu do wiązarów zbijanych gwoździami czy skręcanymi śrubami.

„Produkując wiązary dachowe, wykorzystujemy nowoczesne kolczaste płytki łącznikowe MiTek, które produkowane są specjalnie do użytku przy technologii prefabrykacji konstrukcji drewnianych dachów. Idealnie nadają się również do wykorzystania na płaskich dachach domów” – dodaje nasz rozmówca reprezentujący firmę ITS z Koszalina, która zajmuje się budową domów jedno- i wielorodzinnych o konstrukcji drewnianej.

W ten sposób produkowane są drewniane konstrukcje dachowe o dającym się przewidzieć zachowaniu oraz cechujące się wysoką efektywnością i wytrzymałością. Za pomocą prefabrykowanej więźby dachowej możemy wykonać również szybki montaż, co jest niezwykłą zaletą dla inwestorów, którym zależy na czasie.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

kostka brukowa

Kostka brukowa – jaką wybrać i na co zwracać uwagę?

Kostka brukowa zaliczana jest dzisiaj do jednego z bardziej popularnych materiałów, jak chodzi o wykonywanie chodników, podjazdów czy też nawet dużych powierzchni. Na tych ostatnich najczęściej stosuje się tak zwane kostki przemysłowe, jednak klienci poszukujący odpowiedniej kostki do ułożenia przy domu mają w tym zakresie znacznie szerszy wybór. Droższa kostka czy tańsza? Ceny za m2 […]

podłoga laminowana

Podłogi drewniane czy panele laminowane? Wady, zalety, czyli kompendium wiedzy.

Wiele osób urządzając wymarzone m4 staje przed niełatwym wyborem podłoża w swoim domu. Każda osoba stojąca przed tym wyborem powinna na samym początku zadać sobie pytanie czego oczekuje od podłogi? Jakim budżetem dysponuje oraz przeprowadzić analizę wad i zalet dostępnych opcji. Bowiem materiały, które są wykorzystywanie na posadzkach w naszych domach i mieszkaniach różnią się […]