Wykonanie i funkcjonowanie fasady wentylowanej budynku

Specjaliści budowlani doskonale wiedzą, że najlepiej zaprojektowana i pieczołowicie wykonana wentylacja to nie wszystko. Jak więc stworzyć mikroklimat wolny od problemu nadmiaru wilgoci czy grzybów w pomieszczeniach. Niezbędne okazuje się zastosowanie do ocieplenia przegród budowlanych odpowiednich materiałów paroprzepuszczalnych, które charakteryzuje niski opór dyfuzyjny. Jeśli dołożymy do tego poprawnie przeprowadzone prace wykonawcze, to otrzymamy przegrodę, która zapobiegnie gromadzeniu się wody oraz wilgoci w warstwach konstrukcyjnych i warstwach wykończeniowych. Powstrzymamy w ten sposób rozrost pleśni i grzybów, zagrażający bezpieczeństwu całej konstrukcji budynku.

Wełna mineralna szklana i wełna mineralna skalna jest popularnym izolacyjnym materiałem pochodzenia – jak wskazuje nazwa – mineralnego. Stosuje się ją szeroko w branży budowlanej do izolacji termicznych oraz izolacji akustycznych, zarówno ścian zewnętrznych i ścian wewnętrznych, ale też podłóg, dachów, stropów i stropodachów. Materiał ten posiada odpowiednią strukturę, która ułatwia przenikanie pary wodnej. Jak się okazuje, odparowywanie przez izolację z wełny mineralnej jest identyczne jak dla powietrza.

To ogromna zaleta wełny mineralnej, że nie tworzy ona bariery dla pary wodnej, za to skutecznie pozwala oddychać ścianom. Materiał świetnie sprawdza się w izolacji różnorodnych przegród w tradycyjnym oraz nowoczesnym budownictwie wykorzystującym rekuperację. Rozwój technologii i systemów ociepleniowych sprawia, że obecnie ścianę zewnętrzną można wykończyć, jako wentylowaną fasadę. Wełna mineralna znajduje też zainteresowanie w przypadku renowacyjnych projektów, ponieważ podczas remontu pozwala na ogromną swobodę kształtowania lub przywracania charakteru budynku.

Na czym polega wykonanie  i funkcjonowanie fasady wentylowanej ISOVER Polska?

Poszycie z wełny mineralnej zostaje zamocowane na ścianie nośnej za pomocą dedykowanej konstrukcji wsporczej. Może ona być aluminiowa, stalowa, jak też drewniana. Należy pamiętać, że cięższe poszycie i oddalone od ściany powinno posiadać wsparcie coraz solidniejszej konstrukcji. Powstała przegroda charakteryzuje się szczeliną wentylacyjną, która znajduje się między okładziną i materiałem izolacyjnym. Użyta w ramach fasady wentylowanej wełna mineralna powinna wyróżniać się wysoką paroprzepuszczalnością, czyli umożliwiać wydostawanie się przez szczelinę nadmiaru wody i wilgoci z obiektu budowlanego.

Dedykowanym dla fasad wentylowanych budynku materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna szklana ISOVER Super-Vent Plus. Jest to produkt o najniższej dostępnej na rynku lambdzie (0,031 W/mK) wśród występujących, jednostronnie pokrytych welonem wełen. Wełna mineralna szklana ISOVER Super-Vent Plus dodatkowo zabezpiecza stworzoną izolację przed różnorodnymi czynnikami atmosferycznymi.

Rozwiązania oparte o fasadę wentylowaną stanowią jedną z wielu dostępnych metod ocieplenia budynku. Zastosowana wełna mineralna zapewni prawidłowe odprowadzanie pary wodnej także w sytuacjach, gdy ściany fasadowe budynku wykańczamy metodą ETICS lub metodą trójwarstwową.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Wycenianie nieruchomości – dlaczego jest potrzebne?

Dom dla wielu osób ma dużą wartość sentymentalną. Gdy spędzamy w nim większość życia łączy nas z nim ładunek emocjonalny. Czasami jesteśmy zmuszeni wystawić naszą nieruchomość na sprzedaż. Robimy to z tzw. ciężkim sercem. Zdarza się, że nie potrafimy oszacować prawidłowo wartości domu lub mieszkania. W zależności jak bardzo jesteśmy związani z danym miejscem, możemy […]

Nawierzchnia asfaltowa a kostka brukowa – różnice

Do stworzenia rozmaitych nawierzchni możemy wykorzystywać różne materiały, choć najczęściej jest to kostka brukowa lub asfalt. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie konkretne różne występują między nimi, to ten artykuł kierowany jest właśnie do Was. Który z tych materiałów cieszy się większą ilością zalet? Sprawdź to! Nawierzchnia asfaltowa – najważniejsze informacje Asfalt jest materiałem pochodzenia naturalnego, […]