DeboweTarasy.pl

Współczesny dworek – czy warto budować dom w stylu dworkowym?

Planując budowę domu jednorodzinnego, większość osób myśli o dość powszechnych rozwiązaniach: położonym na planie kwadratu lub prostokąta domu z poddaszem, czy klasycznego domu parterowego. W porównaniu do takich budynków dom w stylu dworkowym może sprawiać wrażenie kosztownej fanaberii. Ale czy rzeczywiście tak jest? A może warto wybudować swego rodzaju współczesny dworek? Przekonajmy się!

Projekt domu „dworek” z pracowni Domowe Klimaty – czym jest dom dworkowy?

Tradycja domów dworkowych ma w Polsce wiele lat i jest bogata w wiele pięknych projektów. Nawet dziś często można znaleźć domy, które tak jak dworki szlacheckie przed wieloma laty, inspirowane są stylem klasycystycznym i zdobione różnego rodzaju architektonicznymi dekoracjami.

Domek w stylu dworkowym najczęściej położony jest na planie prostokąta i ma bardzo symetryczną budowę, a w jego centrum znajduje się główne wejście. Najczęściej są to domy parterowe, choć na stronie domowklimaty.pl znajdziesz także projekt domu z poddaszem użytkowym od Domowe Klimaty.

Tym, co w głównej mierze decyduje o wyjątkowości projektów dworkowych, są elementy ozdobne o charakterze funkcjonalnym lub typowo dekoracyjnym. Nawet współczesne projekty domów dworkowych są bogate w kolumny, łuki, wykusze i lukarny. Pamiętajmy też o tym, że dom w takim stylu najbardziej okazale prezentuje się wtedy, gdy otacza go duży, piękny ogród z podjazdem, na którym umieszczona jest fontanna lub klomb.

Czy warto budować współczesny dworek?

Będąc szczerym, trzeba powiedzieć, że funkcjonalność domu w stylu dworkowym wewnątrz nie różni się diametralnie od funkcjonalności tradycyjnego domu jednorodzinnego. Dom w stylu dworkowym jest wyjątkowy głównie ze względu na estetykę i fantastyczne wrażenie, jakie robi w zestawieniu z pięknym otoczeniem.

Czy w takim razie warto budować współczesny dworek? Jak najbardziej! Jednak projekt domu „dworek” z pracowni Domowe Klimaty lub innej dobrze sprawdzi się pod pewnymi warunkami:

  1. Z uwagi na to, że domy w stylu dworkowym najczęściej są budynkami parterowymi, do ich budowy potrzeba gruntu o dużej powierzchni – tym bardziej że, jak wspomnieliśmy, najlepiej prezentują się one otoczone dużymi, pięknymi ogrodami bogatymi w drzewa, krzewy i różnego rodzaju ozdoby.
  2. Konieczność kupna dużej działki, a także parterowa budowa domu i potrzeba uwzględniania elementów ozdobnych powoduje, że postawienie domu w stylu dworkowym jest inwestycją kosztowną. Decydując się na budowę takiego domu, trzeba liczyć się z koniecznością wydania większych kwot niż przy budowie domu tradycyjnego.

Zobacz projekt domu z poddaszem użytkowym od Domowe Klimaty

Jeżeli interesuje Cię budowa domu w stylu dworkowym, zapoznaj się z gotowymi projektami takich domów z pracowni Domowe Klimaty – firmy, która ma już ponad dwudziestopięcioletnie doświadczenie w branży architektoniczno-projektowej. Na stronie internetowej domoweklimaty.pl z pewnością znajdziesz projekt, który przypadnie do gustu Tobie i Twoim bliskim.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Koszty utrzymania domu – co zrobić, żeby płacić mniej?

Bez wątpienia koszty utrzymania mieszkania czy domu stanowią duży procent naszych miesięcznych wydatków. Stąd nic dziwnego, że szukamy najróżniejszych sposobów na obniżenie tych kosztów. Sprawdzamy, co zrobić, aby zmniejszyć te wydatki, skupiając się na domach własnościowych, a więc nieruchomościach, które nie wymuszają na nas płacenia miesięcznego czynszu. Plusy i minusy mieszkania w domu jednorodzinnym Mieszkanie […]

Jak ekonomicznie wybudować dom? Sprawdź aktualne koszty!

Samodzielna budowa domu to poważne przedsięwzięcie, wymagające dobrego przygotowania i przemyślanych rozwiązań. Mowa tu bowiem o procesie, który już na samym starcie jest bardzo ściśle sformalizowany, a poszczególne jego etapy pochłoną tysiące złotych i wiele przepracowanych godzin. Wiele osób boi się szczególnie kosztów oraz nieplanowanych wydatków, które – w ich opinii – mogą skutecznie przytłoczyć […]