Współczesny dworek – czy warto budować dom w stylu dworkowym?

Planując budowę domu jednorodzinnego, większość osób myśli o dość powszechnych rozwiązaniach: położonym na planie kwadratu lub prostokąta domu z poddaszem, czy klasycznego domu parterowego. W porównaniu do takich budynków dom w stylu dworkowym może sprawiać wrażenie kosztownej fanaberii. Ale czy rzeczywiście tak jest? A może warto wybudować swego rodzaju współczesny dworek? Przekonajmy się!

Projekt domu „dworek” z pracowni Domowe Klimaty – czym jest dom dworkowy?

Tradycja domów dworkowych ma w Polsce wiele lat i jest bogata w wiele pięknych projektów. Nawet dziś często można znaleźć domy, które tak jak dworki szlacheckie przed wieloma laty, inspirowane są stylem klasycystycznym i zdobione różnego rodzaju architektonicznymi dekoracjami.

Domek w stylu dworkowym najczęściej położony jest na planie prostokąta i ma bardzo symetryczną budowę, a w jego centrum znajduje się główne wejście. Najczęściej są to domy parterowe, choć na stronie domowklimaty.pl znajdziesz także projekt domu z poddaszem użytkowym od Domowe Klimaty.

Tym, co w głównej mierze decyduje o wyjątkowości projektów dworkowych, są elementy ozdobne o charakterze funkcjonalnym lub typowo dekoracyjnym. Nawet współczesne projekty domów dworkowych są bogate w kolumny, łuki, wykusze i lukarny. Pamiętajmy też o tym, że dom w takim stylu najbardziej okazale prezentuje się wtedy, gdy otacza go duży, piękny ogród z podjazdem, na którym umieszczona jest fontanna lub klomb.

Czy warto budować współczesny dworek?

Będąc szczerym, trzeba powiedzieć, że funkcjonalność domu w stylu dworkowym wewnątrz nie różni się diametralnie od funkcjonalności tradycyjnego domu jednorodzinnego. Dom w stylu dworkowym jest wyjątkowy głównie ze względu na estetykę i fantastyczne wrażenie, jakie robi w zestawieniu z pięknym otoczeniem.

Czy w takim razie warto budować współczesny dworek? Jak najbardziej! Jednak projekt domu „dworek” z pracowni Domowe Klimaty lub innej dobrze sprawdzi się pod pewnymi warunkami:

  1. Z uwagi na to, że domy w stylu dworkowym najczęściej są budynkami parterowymi, do ich budowy potrzeba gruntu o dużej powierzchni – tym bardziej że, jak wspomnieliśmy, najlepiej prezentują się one otoczone dużymi, pięknymi ogrodami bogatymi w drzewa, krzewy i różnego rodzaju ozdoby.
  2. Konieczność kupna dużej działki, a także parterowa budowa domu i potrzeba uwzględniania elementów ozdobnych powoduje, że postawienie domu w stylu dworkowym jest inwestycją kosztowną. Decydując się na budowę takiego domu, trzeba liczyć się z koniecznością wydania większych kwot niż przy budowie domu tradycyjnego.

Zobacz projekt domu z poddaszem użytkowym od Domowe Klimaty

Jeżeli interesuje Cię budowa domu w stylu dworkowym, zapoznaj się z gotowymi projektami takich domów z pracowni Domowe Klimaty – firmy, która ma już ponad dwudziestopięcioletnie doświadczenie w branży architektoniczno-projektowej. Na stronie internetowej domoweklimaty.pl z pewnością znajdziesz projekt, który przypadnie do gustu Tobie i Twoim bliskim.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Trzy typy płytek dekoracyjnych, które ożywią wnętrze

Prostota to cecha, która dominuje we współczesnej aranżacji wnętrz. Często tworzymy pomieszczenia ascetyczne, minimalistyczne pod względem kolorów i form. Taki styl jest oczywiście bardzo modny i interesujący. Niektóre wnętrza wymagają jednak pewnego ożywienia. Jak to zrobić? Warto postawić na oryginalne płytki dekoracyjne. Ożywienie wzorami, a nie kolorami Przede wszystkim warto podkreślić, że ożywić wnętrze można […]

Jak ekonomicznie wybudować dom? Sprawdź aktualne koszty!

Samodzielna budowa domu to poważne przedsięwzięcie, wymagające dobrego przygotowania i przemyślanych rozwiązań. Mowa tu bowiem o procesie, który już na samym starcie jest bardzo ściśle sformalizowany, a poszczególne jego etapy pochłoną tysiące złotych i wiele przepracowanych godzin. Wiele osób boi się szczególnie kosztów oraz nieplanowanych wydatków, które – w ich opinii – mogą skutecznie przytłoczyć […]