Trawnik po letnich upałach – jak przywrócić mu świeżość?

trawnik po lecie

Po długotrwałej fali upałów wygląd trawnika może być przygnębiający. Ponieważ większość gatunków traw jest dostosowana do chłodniejszych temperatur, gorące powietrze i susza wpływają negatywnie na wygląd ogrodu. W okresie skwaru trawniki przestają bujnie rosnąć i często przechodzą w stan spoczynku. Co zrobić, by trawa znów zgęstniała, a źdźbła pięknie się zazieleniły?

W niektórych regionach trawa może zupełnie zniknąć, jeśli temperatura stanie się wystarczająco wysoka i wystąpi susza. W Polsce zmiany klimatyczne nie wpływają korzystnie na trawniki. W trakcie coraz dłuższych i częstszych upałów trawa staje się cienka, delikatna, a nawet pokryta wieloma suchymi plamami.

Na szczęście już jesień, idealny czas na odnowienie trawnika. W miarę spadania temperatur i pojawienia się obfitych opadów, istnieje możliwość, że większość brunatnych obszarów odzyska zieleń. Obszary, które wciąż nie zazieleniły się samoistnie do końca września, będą potrzebować pomocy. Oto kilka wskazówek, jak odnowić trawnik.

Zrozum glebę

Pierwszym krokiem w procesie ożywiania trawnika po fali upałów jest zrozumienie rodzaju gleby. Częstotliwość i ilość podlewania trawy zazwyczaj zależą od rodzaju gleby, gatunku trawy i zmian pogodowych. Dlatego warto wiedzieć, z jaką glebą mamy do czynienia.

Jeśli gleba jest piaszczysta, wchłania wodę szybko i wymaga regularnego nawadniania. Natomiast jeśli gleba zawiera glinę, wchłania wodę stopniowo i zatrzymuje ją na dłużej, dlatego nie będzie potrzebować tak częstego podlewania.

Podlewanie trawnika w odpowiednim czasie

Według ekspertów optymalnym czasem na podlewanie trawy jest w chłodniejszych godzinach porannych lub wieczornych. Większość wody, którą podaje się trawie podczas upałów, będzie parowała i nie zostanie wchłonięta. Jeśli jest wilgotno, nie warto podlewać, dopóki nie będzie to konieczne.

Gdy faktyczna potrzeba zaistnieje, najlepiej podlewać między godziną 16:00 a 18:00, ponieważ pozwoli to trawie wyschnąć przed zmrokiem. Im dłużej zwleka się z wieczornym podlewaniem, tym większe jest ryzyko rozprzestrzeniania się chorób na trawniku.

Poprawne koszenie

Kolejną ważną rzeczą przy ożywianiu trawnika po fali upałów jest zrozumienie, kiedy i jak kosić. Pomimo chęci przycięcia trawnika na letnie wydarzenia, warto pozwolić trawie wyrosnąć wysoko podczas upałów. Jedną ze strategii utrzymania zdrowego trawnika jest przewidywanie cieplejszej pogody i unikanie zbyt niskiego koszenia trawy.

Dłuższa trawa jest bardziej odporna na upały i bardziej prawdopodobne, że przetrwa. Można również zostawić na trawniku nieco skoszonych traw, aby stworzyć warstwę mulczu, która ochrania korzenie i zachowuje wilgoć. Upewnij się jednak, że trawa nie jest całkowicie przykryta, ponieważ może to ją zabić.

Dodatkowo, dłuższa trawa tworzy głębsze korzenie, co sprzyja zdrowszemu trawnikowi. Wyższe źdźbła to więcej cienia, co oznacza więcej chłodu dla korzeni rośliny. Nie przycinaj więc więcej niż jednej trzeciej górnej części trawy. To doskonała zasada do stosowania przez większość roku, zwłaszcza gdy jest gorąco.

Pod żadnym pozorem nie koś trawy, gdy panuje susza. W czasie suszy trawnik nie może się zregenerować po koszeniu, co spotęguje szkody. Dlatego koś trawnik po deszczu lub w dniu nawadniania podczas fali upałów. Aby uniknąć tworzenia się kęp, omiń koszenie, gdy trawnik jest jeszcze wilgotny.

Profesjonalne firmy zajmujące się pielęgnacją trawników mogą zaoferować usługi pielęgnacyjne po dokładnej analizie potrzeb trawnika. Dobrym rozwiązaniem jest również trawa od Grasslandfarms. Trawa w rolce, wysiana i wypielęgnowana przez profesjonalistów, a dopiero potem zainstalowana w ogrodzie, często cechuje się wyższą odpornością niż roślina wysiana z ziarna przez początkujących ogrodników. Grassland Farms jest firmą z Wielkopolski, w której bliskim sąsiedztwie jest Poznań. Trawa z rolki tej firmy to zatem doskonałe rozwiązanie dla mieszkańców tego regionu. Ich fachowa rada oraz produkty do pielęgnacji trawy nie są jednak ograniczone przez terytorium. Skontaktuj się z nimi, jeśli masz trudności z przywróceniem życia swojemu trawnikowi po fali upałów lub jeśli potrzebujesz innych usług związanych z zielonym krajobrazem.

Artykuł gościnny.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: