Przepisy poruszające zagadnienie znakowania domów są jasno i przejrzyście określone przepisami polskiego prawa. Czy posiadanie tabliczki adresowej lub cyfr na domu jest konieczne? A może to jedynie ozdoba, na którą możemy, ale nie musimy się decydować. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najważniejszych informacji na ten temat, dzięki którym dowiecie się, czy wasze nieruchomości są oznaczone tak, jak wskazuje prawo.
Jakie dokumenty polskiego prawa mówią o znakowaniu posesji?
Przepisy dotyczące oznaczania naszych domów i mieszkań reguluje:
- kodeks wykroczeń,
- prawo geodezyjne i kartograficzne,
- ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej,
- rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie numeracji porządkowej nieruchomości.
Tabliczki adresowe – gdzie ja zamontować?
Właściciele nieruchomości bądź zarządzające nimi osoby są zobligowane do umieszczenia tabliczki adresowej z numerem budynku oraz ulicą w widocznym dla oczu miejscu. Najlepiej, by była to frontowa strona budynku, znajdująca się nieopodal drogi lub wjazdu na posesję. Jeśli Wasza nieruchomość znajduje się daleko od drogi, warto umieścić powtórzenie numeru na przykład na ogrodzeniu. Co ważne, a z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, numer domu musi być oświetlony i dobrze widoczny nawet w nocy, dlatego świetnym rozwiązaniem są m.in. tabliczki adresowe LED. Wspomniana wcześniej ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej daje nam 30 dni od daty otrzymania numeru, by oznakować swój budynek. Na zamontowanej tabliczce powinna się znaleźć nazwa miejscowości lub ulicy oraz numer nieruchomości.
Co jeśli nie oznakuję budynku? Czy za brak tabliczki adresowej grozi mi kara?
Tak, określa ją kodeks wykroczeń. Jeśli nie spełnimy swojego obowiązku, jakim jest umieszczenie na budynku tabliczki, grozi nam grzywna do 250 zł. Pamiętajmy, że nieoświetlona tabliczka adresowa jest wykroczeniem.
Sprawdźcie lokalne przepisy
Lokalne wytyczne mogą się różnić, dlatego warto na wszelki wypadek je sprawdzić. Poszczególne miejscowości mogą mieć swoje, dodatkowe przepisy prawa, określające na przykład, że na elewacji budynku dłuższego niż 50 metrów powinny znaleźć się co najmniej dwie tabliczki adresowe.
Tabliczki adresowe muszą być czytelne
Asortymenty sklepów z elementami dekoracyjnymi takimi jak: skrzynki pocztowe LED, tabliczki adresowe, domofony i inne, jest ogromny. Wybierając cyfry na dom, pamiętajmy o tym, że muszą być czytelne, ale także pasować do bryły i stylu naszego budynku. Numer musi być wyraźny i rzucać się w oczy. Poza tym powinien być zrobiony z materiału odpornego na czynniki atmosferyczne, ponieważ każdego dnia będzie narażony na siarczysty mróz, mocne słonce bądź ulewny deszcz.
Czas na podsumowanie
- Tabliczki adresowe na dom to nasz obowiązek. Za ich brak grozi kara.
- Cyfry na dom montujemy w widocznym miejscu, na froncie.
- Tabliczki adresowe muszą być oświetlone.
- Jeśli budynek nie jest widoczny z daleka, musimy umieścić numer domu i ulicę bądź miejscowość na ogrodzeniu.