Pozory mylą. Dlaczego mała architektura betonowa to przyszłość miast?

Pierwsze skojarzenia mogą być mylące. Kiedy myśli się o małej architekturze z betonu, do głowy przychodzą obrazy miejskiej dżungli, zdominowanej przez szare bloki. A przecież tego typu elementy są coraz chętniej wykorzystywanie nie tylko w przestrzeni publicznej, ale również na prywatnych posesjach. Czemu mała architektura betonowa zawdzięcza sobie taką popularność?

Beton do betonu niepodobny

W dzisiejszych czasach takie elementy jak betonowe ławki czy kosze na śmieci w niczym nie przypominają już tych produkowanych kilkadziesiąt lat temu. Szare centra PRL-owskich miast odeszły w niepamięć, powoli zastępują je rozwiązania godne smart city. Również w inteligentnych miastach nie rezygnuje się z małej architektury betonowej. Obecnie jest ona na tyle dopieszczona pod kątem estetycznym, że potrafi upiększyć niejeden park czy skwer.

Warto zaznaczyć, że współcześnie mała architektura krajobrazu służy jedynie uzupełnianiu przestrzeni i podkreślaniu jej uroku. Nie należy dopuścić do tego, by beton zdominował teren. Zadanie może ułatwić różnorodność elementów dostępnych na rynku – ławeczki, dekoracje, stoliki czy grille utrzymane są w atrakcyjnym stylu, mogą przyjmować najwymyślniejsze kształty oraz kolory. To już nie ta szara masa, którą znasz z „betonowych dżungli”.

Betonu nie ruszy nic

Może to oczywiste, ale trzeba o tym wspomnieć: beton to materiał nie do zdarcia. Co innego lepiej sprawdziłoby się w przestrzeni publicznej? Betonowe kule, stanowiące ozdobę wielu skwerków, nie staną się raczej łupem złodziei, a solidne ławki czy kosze z łatwością oprą się nieetycznym zapędom chuliganów. Beton pozostaje również bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Najczęściej wystarczy strumień wody pod odpowiednim ciśnieniem. Obiekty użyteczności publicznej muszą też być całkowicie bezpieczne. Dlatego tak ważne jest to, by elementów małej architektury nie przewrócił choćby silny wiatr. Betonowe donice na przykład gwarantują drzewkom pełną stabilność, a przechodniom – spokojną głowę o własną głowę.

Mała architektura miejska w ofercie Konarch

Elementy małej architektury, która łączy funkcjonalność z estetyką, można znaleźć w ofercie firmy Konarch. Jej asortyment składa się między innymi z różnego rodzaju ławek, stojaków rowerowych, donic oraz osłon drzewek, słupków, tablic, a nawet leżaków miejskich. Wiele z tych obiektów wykorzystuje nieograniczony potencjał betonu. Trudno się dziwić, że choć mała architektura tego typu przeznaczona jest głównie do przestrzeni publicznej, chętnie sięgają po nią również właściciele domów z ogrodem.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Gdzie najlepiej kupić nowe mieszkanie w Warszawie?

Z racji tego, że Warszawa jest bardzo dużym miastem, największym w kraju, to wszystko wskazuje na to, że rynek nieruchomości jest w nim także ogromny. Bardzo dużo osób decyduje się na zamieszkanie w stolicy, ponieważ ma się w niej dostęp do wielu punktów kulturowych, naukowych czy też usługowo-handlowych. Zazwyczaj osoby decydujące się na zakup nowego […]

Budowa tarasu ogrodowego – co warto wiedzieć?

Taras ogrodowy to doskonałe miejsce do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Posiadania wygodnego i nowoczesnego tarasu wpisuje się w aktualne trendy architektoniczne przy budowie domu. Dostosowanie do indywidualnych potrzeb jest najważniejszym punktem przy budowie tarasu ogrodowego, jednak należy pamiętać o podstawowych zasadach, by cieszyć jego funkcjonalnością przez długi okres. Dobry grunt to podstawa Musimy pamiętać […]