Podłogi drewniane czy panele laminowane? Wady, zalety, czyli kompendium wiedzy.

podłoga laminowana

Wiele osób urządzając wymarzone m4 staje przed niełatwym wyborem podłoża w swoim domu. Każda osoba stojąca przed tym wyborem powinna na samym początku zadać sobie pytanie czego oczekuje od podłogi? Jakim budżetem dysponuje oraz przeprowadzić analizę wad i zalet dostępnych opcji. Bowiem materiały, które są wykorzystywanie na posadzkach w naszych domach i mieszkaniach różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim właściwościami i charakterystycznymi cechami. Zapraszam cię do zapoznania się z poniższym artykułem, który niewątpliwe pomoże w wyborze, zapewniając wnętrzom piękny wygląd.

Klasyka piękna, czyli podłoga drewniana

Jak powszechnie wiadomo podłoga to podstawa by wykreować niepowtarzalny klimat wnętrza. Jest ona kluczem do wnętrzarskiego sukcesu, z jej pomocą można stworzyć przyjazną atmosferę ciepłego domu. Podłoga drewniana najczęściej wykonywana jest z twardych gatunków drewna tj.

  • buk
  • jesion,
  • klon
  • dąb.

Do produkcji domowej posadzki wykorzystuje się również cieszące się sporą popularnością egzotyczne gatunki drewna jak np.

  • jatoba,
  • merbau,
  • teak.

Materiał drewniany, z którego wykonana jest podłoga powinien charakteryzować się stabilnością i odpowiednią twardością. Cechy te niezaprzeczalnie spełnia właśnie drewniana posadzka. Ponadto od wielu lat doceniana jest za swój niesamowity wygląd, spełniający wymagania niejednego estety zapewniając nienaganny wygląd pomieszczeń, umożliwiając tworzenie oryginalnych wzorów. Należy również dodać, iż ten rodzaj podłoża jest też dobrym izolatorem termicznym, a także akustycznym. Z dostępnych na rynku ofert wyróżnia się następujące rodzaje drewnianych podłóg. Tzw. podłoga drewniana mozaikowa, która jest układana z małych listewek, ułożonych na płytach lub naklejanych na specjalną siatkę tekstylną według rozmaitych wzorów, tj. jodełka czy bardziej popularna szachownica. Kolejnym rodzajem drewnianego parkietu jest tradycyjna posadzka znana również jako klasyczna, którą tworzą proste deseczki z litego drewna, podobnie jak poprzednio istnieje możliwość ułożenia wielu rozmaitych wzorów. Wykorzystywane klepki są łączone na tzw. pióro i wpust, niezaprzeczalną zaletą jest możliwość wielokrotnego odnawiania tego rodzaju podłogi. Dodatkowo wielowarstwowa (bowiem drewniane klepki składają się z dwóch/trzech sklejonych i połączonych ze sobą warstw drewna) budowa drewnianych podłóg pozwala wyeliminować pęcznienia drewna wzdłuż słojów i odkształcenia. Decydując się na tego rodzaju podłoże należy zwrócić uwagę na klasę drewna, z którego będą wykonane podłogi w pomieszczeniach domu. Na rynku wyróżnia się ich aż trzy, każda charakteryzuje się innym wyglądem, jakością oraz znajduje się w innym przedziale cenowym.

Mocne strony drewnianej podłogi

Trwałość, to niezaprzeczalnie największa zaleta przemawiająca za wyborem drewnianej podłogi. Od wielu lat uznawane są za najbardziej trwałe i odporne spośród wszystkich oferowanych opcji. Są ponadto odporne na wszelkie uszkodzenia powierzchni, czy jej ścieranie. Przykładem potwierdzającym to stanowisko są podłogi w starych kamienicach, które pomimo upływu lat wciąż prezentują się fantastycznie i nienagannie. Co zapewne jest spowodowane łatwą pielęgnacją tego rodzaju posadzek oraz możliwością ich cyklinowania. Proces ten polega na odnawianiu przy pomocy specjalnego urządzenia. Zabieg ten należy wykonywać raz na dekadę, co rownież stanowi dużą zaletę, gdyż nie jest to uciążliwe a pozwala zachować podłogę w dobrej kondycji. Możliwość ta przekłada się również na ekonomiczne plusy posiadania drewnianej podłogi, w związku z możliwością jej odrestaurowania nie jesteśmy narażeni na koszta wymiany posadzki we wszystkich pomieszczeniach. Drewniana podłoga wykazuje właściwości izolacyjne (zarówno akustyczne jak i termiczne) co stanowi kolejna sporą zaletę. Z uwagi na swoją grubość nie przenoszą dźwięków, czy ciepła, zapewniając tym samym ciche i odseparowane od niskich temperatur podłoże. Drewniana posadzka w domu jest idealnym wyborem dla alergików, za sprawą swoich antystatycznych właściwości. Nie można zapomnieć o uniwersalności drewnianej podłogi, która otwiera drzwi do aranżacyjnych możliwości, jak również wpisuje się w każdy wnętrzarski zamysł i projekt. Warto mieć jednak na uwadze konieczność odpowiedniej pielęgnacji drewnianej posadzki by zachowała ona swój nienaganny wygląd przez wiele lat. Jednym ze sposobów pomagającym zadbać o kondycję podłoża jest pokrywanie jej co pewien czas warstwą nabłyszczająca bądź impregnującą. Pamiętajcie jednak, by nie zawierał on sylikonów!

Ekonomiczna alternatywa, panele laminowane

Panele laminowane to jeden z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do wykończenia podłogi w wielu domach. Każdy sklep budowlany ma w swojej ofercie dziesiątki dostępnych wzorów, produkty o zróżnicowanej jakości co łączy się z szerokim wachlarzem cenowym. Panele laminowane mogą bez problemu i do złudzenia przypominać każdy rodzaj podłóg (co ucieszy klientów, dla których estetyka pomieszczeń jest niesamowicie ważna). Począwszy od tradycyjnego drewna, jak np. dąb czy sosna, po drewno egzotyczne a nawet kamień. Inną zaletą, jedną z bardziej praktycznych jest łatwość w utrzymaniu w czystości. Podłogi laminowane nie wymagają wielu szczególnych zabiegów czy skomplikowanej procedury konserwującej. By utrzymać je w dobrym stanie wystarczy zamieść je miękką szczotką, a zabrudzenia wyczyścić za pomocą wilgotnej ścierki używając delikatnego w składzie płynu czyszczącego. Dobre jakościowo panele nie tworzą szczelin, w których mógłby gromadzić się brud, czy np. kurz. Trwałość to kolejna istotna cecha laminowanej podłogi. Trwała warstwa wierzchnia paneli laminowanych zapewnia im odporność na uderzenia, wgniatanie, ścieranie czy częste przesuwanie mebli. Nie jest im straszne także działanie światła. Dlatego eksploatowane przez wiele lat nie tracą swojego pierwotnego wyglądu. Należy jednak zwrócić uwagę na klasę ścieralności i grubość elementów, z których są wykonane. Warto również wspomnieć o łatwości montażu. Nie jest to skomplikowany zabieg, nie wymaga lakierowania, można ją ułożyć samodzielnie według dołączonego instruktażu w ciągu zaledwie kilku godzin. Niezaprzeczalnie ogromnym plusem podłogi laminowanej jest jej ekonomiczność, są bowiem nieporównywalnie tańsze od materiałów, które imitują. W przypadku podłogi laminowanej ceny są bardzo przystępne. Najtańsze rodzaje są dostępne nawet za mniej niż 20 zł/m2.

Podsumowanie

Ciężko wskazać jednego zwycięzce powyższego porównania. Jak wiadomo nie ma ideałów, ale wszystko ma swoje dobre strony. Wybór jednak zależy od indywidualnych preferencji, dostępnego budżetu i zmysłu estetycznego. Jak również metrażu urządzanego mieszkania czy jego przeznaczenia.

ABC Dom w Krakowie – sieć salonów z podłogami

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Nawierzchnia asfaltowa a kostka brukowa – różnice

Do stworzenia rozmaitych nawierzchni możemy wykorzystywać różne materiały, choć najczęściej jest to kostka brukowa lub asfalt. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie konkretne różne występują między nimi, to ten artykuł kierowany jest właśnie do Was. Który z tych materiałów cieszy się większą ilością zalet? Sprawdź to! Nawierzchnia asfaltowa – najważniejsze informacje Asfalt jest materiałem pochodzenia naturalnego, […]

Aranżacja jadalni w domu i mieszkaniu

Aranżacja jadalni to wbrew pozorom trudne zadanie, tym bardziej, jeśli jest ona połączona z salonem i kuchnią. W takim przypadku trzeba wziąć znacznie więcej aspektów pod uwagę, które mogą zaważyć na ostatecznej estetyce całości pomieszczenia. Ważne jest przy tym także zachowanie odpowiedniego balansu i wykorzystanie jadalni jako łącznika między salonem a kuchnią. Niegdyś jadalnie mieściły […]