Balkony oraz tarasy to nie tylko piękna ozdoba fasady budynków, ale także dodatkowa przestrzeń, pozwalająca spędzać czas na świeżym powietrzu, chcąc cieszyć się ich nienagannym wyglądem i funkcjonalnością, należy jednak zwrócić uwagę na odwodnienie balkonów. To właśnie dzięki niemu balkon i taras, nie będzie ulegał zniszczeniom i będzie w pełni odporny na działanie czynników i opadów atmosferycznych.
Czym jest odwodnienie tarasu, balkonu i za co odpowiada
Prawidłowo wykonane odwodnienie balkonu odpowiada za odprowadzanie wody z balkonu, dzięki czemu nie tworzą się na nim zastoiska wodne, prowadzące do zniszczenia ich powierzchni. Odwodnienie tarasów i balkonów to nic innego jak prawidłowe wykonanie powierzchni posadzkowej, z zachowaniem wszelkich norm budowlanych, takich jak właściwy spadek posadzki , montaż profili okapowych oraz mat drenażowych i hydroizolacyjnych. To właśnie dzięki nim woda może swobodnie odpływać do strefy spadkowej, w której odprowadzana jest w zależności od zastosowanych rozwiązań do rynny lub bezpośrednio na podłoże pod balkonem czy tarasem.
Jakie problemy mogą się pojawić kiedy odwodnienie balkonu zostanie wykonane nieprawidłowo
Nieprawidłowo wykonane odwodnienie balkonów, skutkuje nie tylko ich nieestetycznym wyglądem, ale także zniszczeniami ich powierzchni. Pękające płytki, zaciekające ściany budynków, wilgoć, powstawanie pleśni oraz grzybów, a także zamszenie strefy okapowej, to tylko nieliczne z problemów, jakie mogą powodować zastoiska wodne na balkonach i tarasach. Dlatego każdy balkon czy taras wymaga wykonania w odpowiedni sposób odwodnienia. Bez niego może ulec zniszczeniu nie tylko on, ale także wnętrze budynku, czy też jego fasada, na których wraz z czasem zacznie pojawiać się pleśń, będąca wynikiem ich zbyt wysokiego zawilgocenia.
Jak odprowadzić wodę z balkonu prawidłowo? Na co zwracać uwagę
Prawidłowe odprowadzenie wody deszczowej z balkonu wymaga zastosowania odpowiednich technologii i konstrukcji już na etapie jego projektowania i tworzenia. Jeśli jednak tak się nie stało, wszystkie błędy konstrukcyjne można naprawić poprzez wykonanie remontu tarasu lub balkonu. Odwodnienie balkonów należy rozpocząć wtedy od pozbycia się z podłoża starych płytek i kleju, a następnie przygotowania go w taki sposób, aby posiadało ono spadek 1,5-2% w stronę strefy okapowej. Na tak przygotowanym i zagruntowanym podłożu można przystąpić do montażu profili okapowych, które wykończą w estetyczny sposób strefę okapową, a także pozwolą odprowadzić wodę z podłoża we właściwy sposób, bez zaciekania jej na fasadę budynku. Po zamocowaniu profili pozostaje już tylko ułożyć membranę PVC lub EPDM, która powinna na styku łączona być na zakładkę, to właśnie dzięki niej, woda nie będzie wsiąkać w podłoże, a swobodnie odpływać do strefy okapowej. Dodatkowo można także zastosować matę drenażową, która polepszy właściwości hydroizolacyjne podłoża.
Odwodnienie balkonów, jakie materiały wybrać
Wiedząc już jak wykonać odwodnienie tarasu, warto także wiedzieć, jakie dobrać w tym celu materiału, aby wykonane prace remontowe gwarantowały trwałość konstrukcji i nie powodowały konieczności poprawek w niedługim czasie. Dlatego też poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze i najlepsze materiały, zaczynając od strefy okapowej balkonów i tarasów.
Profil okapowy K100
Po właściwym wykonaniu podłoże pierwszym z etapów, jaki rozpoczyna odwodnienie balkonów, jest montaż profili okapowych. Warto w tym przypadku postawić na Profil Okapowy K100 Renoplast. Produkowany jest on przez polską markę Renoplast z wysokiej jakości, odpornego na korozję aluminium, pokrytego dodatkowo powłoką poliestrową. Profil ten skutecznie chroni posadzkę przed pękaniem i rozwarstwianiem się, gwarantując przy tym pełną szczelność strefy okapowej. Przeznaczony jest on do najczęściej spotykanych posadzek ceramicznych na zaprawie klejowej. Jego odpowiednio wyprofilowany kształt i sztywność pozwala wykonać w szybki i prosty sposób w pełni poprawne odprowadzanie wody z balkonu.
Hydroizolacja
Odwodnienie tarasów w kolejnym etapie to także właściwie wykonana hydroizolacja, do której warto użyć specjalnie przystosowanych materiałów takich jak membrany PVC lub EPDM. W porównaniu do pap, które nie powinny być w ogóle brane pod uwagę jeśli odwodnienie balkonu ma być wykonane w sposób trwały. Membrany te cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie niskich i wysokich temperatur i innych czynników atmosferycznych. Na takiej macie układana powinna być także mata drenażowa, która redukuje wszelkiego rodzaju naprężenia między posadzką a układanymi na niej płytkami.
Podsumowanie
Odwodnienia liniowe balkonu czy też odprowadzanie wody z tarasu w prawidłowy sposób, pozwala dłużej cieszyć się ich pięknym wyglądem, a także redukuje niemal do zera ryzyko powstawania uszkodzeń, związanych z ich zawilgoceniem. Dlatego tak ważne jest ich wykonanie z wysokiej jakości materiałów i w sposób zgodny ze sztuką budowaną, tak jak zostało to przedstawione w tym artykule.