Od czego zależą ceny mieszkań?

Na wartość nieruchomości wpływ ma kilka czynników – m.in. lokalizacja, ale nie tylko. Dla kupujących znaczenie ma też między innymi piętro, posiadanie ogródka lub tarasu, a także miejsce garażowe. Zobacz, co kształtuje ceny mieszkań.

Każdy kupujący mieszkanie stara się zrobić rozeznanie na rynku nieruchomości, między innymi znaleźć punkt odniesienia, czyli sprawdzić propozycje w biurach nieruchomości lub w portalach ogłoszeniowych. W ten sposób można szybko oszacować przybliżoną wartość nieruchomości w interesującej nas okolicy – np. mieszkania na Bemowie czy domu parterowego w Rembertowie.

Lokalizacja ma największe znaczenie

O wartości nieruchomości decyduje przede wszystkim ranga i sytuacja ekonomiczna danego miasta. Im lepsze warunki życia oraz łatwiej znaleźć w nim pracę, tym większy jest popyt na mieszkania, co oznacza też wysokie ceny – jak m.in. w Warszawie czy Wrocławiu. Są to miasta dynamicznie rozwijające się, stale rośnie też w nich liczba mieszkańców. Drogo jest też w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie – jak Gdańsk, Hel czy Zakopane.

Położenie w obrębie miasta

Najdroższe mieszkania są w ścisłym centrum i na starym mieście, w lepszej cenie można znaleźć m.in. mieszkania na Bemowie, Bielanach czy Pradze. W każdym mieście są dzielnice uznawane za mniej lub bardziej atrakcyjne, a różnice między najtańszymi i najdroższymi lokalami bywają naprawdę odczuwalne. Najtaniej jest na obrzeżach Warszawy – na Białołęce, Rembertowie, Wawrze, Wesołej czy Ursusie.

Otoczenie i infrastruktura

Ważna jest również komunikacja (dostęp do środków transportu miejskiego), położenie przedszkoli, szkół, sklepów i punktów usługowych, parków i siłowni, basenu i innych atrakcji. Na obrzeżach – jak Wawer czy Białołęka – infrastruktura jest rozwinięta najgorzej, dlatego ceny mieszkań są tu niższe.

Piętro – parter z ogródkiem?

Również aspekt piętra jest bardzo ważny przy wycenie mieszkania. Do niedawna popularnością cieszyły się m.in. II oraz III piętro, dzisiaj jest popyt m.in. na mieszkania na Bemowie, Woli czy w Ursusie, które są z ogródkiem. Do niedawna nie były one popularne ze względu na ograniczony dostęp słońca, ryzyko włamań czy hałas i mniejszą prywatność.

Pandemia zmieniła nasze potrzeby i doceniamy choćby niewielki ogródek, prywatną przestrzeń pełnią zieleni, która daje możliwość obcowania z choćby namiastką natury i relaksu na świeżym powietrzu.

Najbardziej prestiżowe i najdroższe apartamenty są zwykle na ostatnim piętrze – to luksusowe penthouse’y z tarasami i panoramicznymi oknami. Najmniej chodliwe są mieszkania na wysokich piętrach w budynkach bez windy, zdecydowanie mało popularne wśród osób starszych oraz rodzin z dziećmi i czworonogami.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

W jaki sposób dbać o trawnik?

Trawnik to wyjątkowa rabata. Największa i chyba najbardziej wymagająca. Żeby dobrze wyglądał, trzeba opiekować się nim cały rok. Podpowiadamy jak robić to skutecznie. Po zimie kiedy znika śnieg, często naszym oczom ukazuje się zgniłobrązowa plama. To dla wielu szok, gdy po pięknym, zielonym dywanie pozostaje jedynie wspomnienie. Nie należy się jednak załamywać. Trzeba jak najszybciej […]

Czy warto zdecydować się na zakup ekogroszku premium?

Dbanie o środowisko naturalne oraz atmosferę w obliczu katastrofy klimatycznej to obowiązek każdego z nas. Prawidłowa postawa powinna przejawiać się nie tylko ograniczeniem plastiku, stosowaniem wielorazowych opakowań i toreb, jazdą rowerem, komunikacją miejską lub samochodem elektrycznym, czy stosowaniem ekologicznych kosmetyków. Szczególnie istotne znaczenie ma sposób ogrzewania pomieszczeń. Każdy ekologiczny dom powinien być wyposażony w nowoczesny […]