Na wartość nieruchomości wpływ ma kilka czynników – m.in. lokalizacja, ale nie tylko. Dla kupujących znaczenie ma też między innymi piętro, posiadanie ogródka lub tarasu, a także miejsce garażowe. Zobacz, co kształtuje ceny mieszkań.
Każdy kupujący mieszkanie stara się zrobić rozeznanie na rynku nieruchomości, między innymi znaleźć punkt odniesienia, czyli sprawdzić propozycje w biurach nieruchomości lub w portalach ogłoszeniowych. W ten sposób można szybko oszacować przybliżoną wartość nieruchomości w interesującej nas okolicy – np. mieszkania na Bemowie czy domu parterowego w Rembertowie.
Lokalizacja ma największe znaczenie
O wartości nieruchomości decyduje przede wszystkim ranga i sytuacja ekonomiczna danego miasta. Im lepsze warunki życia oraz łatwiej znaleźć w nim pracę, tym większy jest popyt na mieszkania, co oznacza też wysokie ceny – jak m.in. w Warszawie czy Wrocławiu. Są to miasta dynamicznie rozwijające się, stale rośnie też w nich liczba mieszkańców. Drogo jest też w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie – jak Gdańsk, Hel czy Zakopane.
Położenie w obrębie miasta
Najdroższe mieszkania są w ścisłym centrum i na starym mieście, w lepszej cenie można znaleźć m.in. mieszkania na Bemowie, Bielanach czy Pradze. W każdym mieście są dzielnice uznawane za mniej lub bardziej atrakcyjne, a różnice między najtańszymi i najdroższymi lokalami bywają naprawdę odczuwalne. Najtaniej jest na obrzeżach Warszawy – na Białołęce, Rembertowie, Wawrze, Wesołej czy Ursusie.
Otoczenie i infrastruktura
Ważna jest również komunikacja (dostęp do środków transportu miejskiego), położenie przedszkoli, szkół, sklepów i punktów usługowych, parków i siłowni, basenu i innych atrakcji. Na obrzeżach – jak Wawer czy Białołęka – infrastruktura jest rozwinięta najgorzej, dlatego ceny mieszkań są tu niższe.
Piętro – parter z ogródkiem?
Również aspekt piętra jest bardzo ważny przy wycenie mieszkania. Do niedawna popularnością cieszyły się m.in. II oraz III piętro, dzisiaj jest popyt m.in. na mieszkania na Bemowie, Woli czy w Ursusie, które są z ogródkiem. Do niedawna nie były one popularne ze względu na ograniczony dostęp słońca, ryzyko włamań czy hałas i mniejszą prywatność.
Pandemia zmieniła nasze potrzeby i doceniamy choćby niewielki ogródek, prywatną przestrzeń pełnią zieleni, która daje możliwość obcowania z choćby namiastką natury i relaksu na świeżym powietrzu.
Najbardziej prestiżowe i najdroższe apartamenty są zwykle na ostatnim piętrze – to luksusowe penthouse’y z tarasami i panoramicznymi oknami. Najmniej chodliwe są mieszkania na wysokich piętrach w budynkach bez windy, zdecydowanie mało popularne wśród osób starszych oraz rodzin z dziećmi i czworonogami.