O czym pamiętać, budując garaż wolnostojący?

Garaż wolnostojący to rozwiązanie wybierane zazwyczaj przez inwestorów chcących całkowicie oddzielić to pomieszczenie od części mieszkalnej domu. Na komfort użytkowania takiego budynku wpływa nie tylko jego wielkość, ale też odpowiednio dobrane bramy garażowe, projekt dostosowany do konkretnych potrzeb czy właściwa izolacja termiczna.

Jakie wymiary powinien mieć garaż wolnostojący?

Wielkość garażu powinna być dostosowana do potrzeb użytkowników i do wielkości działki. Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami wymiary miejsca postojowego dla samochodu osobowego wynoszą minimalnie 2,5 x 5 m. Jeśli zaś z takiego stanowiska korzysta osoba niepełnosprawna, powinno ono mieć szerokość co najmniej 3,6 m. Dodatkowo pomiędzy krawędzią miejsca postojowego, a ścianą garażu należy zachować odległość wynoszącą minimalnie 30 cm. Oznacza to, że w praktyce garaż jednostanowiskowy powinien mieć wymiary 3,1 x 5,6 m, zaś garaż dwustanowiskowy – 5,6 x 5,6 m. Oczywiście dla większej wygody warto przewidzieć nieco więcej miejsca wokół zaparkowanego w budynku auta, aby swobodnie otworzyć drzwi czy bagażnik.

Jakie bramy garażowe najlepiej sprawdzą się w budynku wolnostojącym?

Inwestorzy planujący budowę garażu wolnostojącego mają obecnie duży wybór bram – od klasycznych modeli rozwieranych, przez uchylne, aż po segmentowe i rolowane. Która z nich sprawdzi się najlepiej? Wiele zależy od preferencji inwestora oraz kwoty, jaką chce on na ten cel przeznaczyć. Modele rozwierane i uchylne są tańsze od segmentowych i rolowanych. Dla większego komfortu użytkowania można też wyposażyć je w napęd, co pozwoli otwierać i zamykać skrzydło bramy bez konieczności wychodzenia z auta.

Osoby decydujące się na budowę garażu dwustanowiskowego często zastanawiają się co będzie lepszym rozwiązaniem – jedna szeroka brama czy dwie mniejsze. Duża brama garażowa może w większym stopniu wychładzać wnętrze podczas otwierania w mroźne dni. W budynku wolnostojącym nie ma to jednak tak istotnego znaczenia jak w garażu przylegającym do domu. Zakup jednej większej bramy z napędem jest też mniej kosztowny, niż w przypadku montażu dwóch mniejszych wyposażonych w automatykę. Dwie bramy garażowe to również nieco mniej miejsca na manewrowanie autem, ponieważ trzeba oddzielić je słupkiem.

Dodatkowa przestrzeń

Garaż rzadko pełni wyłącznie rolę budynku służącego do przechowywania auta pod dachem. Bardzo często jest on wykorzystywany również jako miejsce, w którym trzymane są narzędzia ogrodnicze lub sprzęt sportowy. Jeśli właściciel posesji lubi majsterkować, warto w garażu wygospodarować nieco przestrzeni na niewielki nawet warsztat. Mając do dyspozycji więcej miejsca na działce, rozsądnie jest więc wybrać projekt garażu odpowiadającego na różne potrzeby domowników. Większy budynek sprawdzi się zwłaszcza jeśli w domu mieszkalnym nie ma piwnicy lub strychu na przechowywanie. Ciekawym pomysłem jest postawienie garażu z piętrem użytkowym. W takich projektach parter wykorzystywany jest do przechowywania aut, zaś piętro zależnie od jego zaaranżowania może pełnić funkcję warsztatu, składziku, a nawet pokoju gościnnego.

Z ogrzewaniem czy bez?

W przypadku garażu wbudowanego w bryłę domu brak solidnego ocieplenia ścian oraz brama garażowa bez odpowiednich parametrów termoizolacyjnych mogą powodować wychładzanie się części mieszkalnej. Czy planując budowę garażu wolnostojącego, warto inwestować w wysokiej jakości materiały termoizolacyjne? Wiele zależy od sposobu użytkowania tego budynku. Jeśli ma on w zamierzeniu służyć tylko jako miejsce parkowania auta i przechowywania sprzętu sportowego, nie jest to konieczne. Garaż wykorzystywany przez cały rok, np. jako warsztat do majsterkowania czy pracownia z całą pewnością warto ocieplić. Dla większego komfortu można też zamontować ogrzewanie. Przy sporadycznym korzystaniu w zimowe miesiące oszczędniej będzie zaś dogrzewać wnętrze budynku za pomocą nagrzewnicy elektrycznej, piecyka konwektorowego lub piecyka olejowego.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Płyty HPL – wszystko co musisz wiedzieć

Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór tworzyw, które są chętnie wykorzystywane w branży budowlanej i wykończeniowej. Do wyjątkowo trwałych i odpornych na działanie czynników zewnętrznych produktów należy płyta HPL. Co to jest? To laminat wysokociśnieniowy, który znajduje zastosowanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Warstwy płyt HPL są dodatkowo wzmacniane warstwą wierzchnią, dzięki […]

Wypożyczanie sprzętu budowlanego. Maszyny, narzędzia, ogrodzenia – Wrocław

Budowa własnego domu to nie lada przedsięwzięcie. Wiąże się nie tylko z ogromną ilością pracy, ale także z kosztami. Niestety, ale części z nich nie da się do końca przewidzieć. Dlatego wielu prywatnych inwestorów, w trakcie prac budowalnych, zaczyna szukać oszczędności. W związku z tym, dość często zarówno osoby prywatne, jak i deweloperzy decydują się […]