Nowoczesny salon – jak go urządzić?

Styl nowoczesny określany mianem modern nie jest wytworem ostatniej dekady. Wywodzi się z modernizmu, który rozwinął się w latach dwudziestych XX wieku. To styl, który nigdy nie wyszedł z mody i współcześnie nadal jest najczęściej wybierany w aranżacjach wnętrz. Nurt ten jest oznaką funkcjonalności, prostoty, minimalizmu oraz odejściem od tradycyjnych rozwiązań. Tutaj odchodzi się od małych pomieszczeń na rzecz otwartej i pełnej światła przestrzeni, która umownie ją dzieli za pomocą światła na różne strefy. Jak zatem powinien się prezentować salon w nowoczesnym wydaniu?

Styl nowoczesny – podstawowe informacje

Do głównych cech tego stylu zalicza się prostotę wszystkich elementów wyposażenia, a jednocześnie ich funkcjonalność. W tym stylu każda rzecz musi być praktyczna, w innym wypadku staje się bezużyteczna. W wystroju można zauważyć zmniejszenie ilości liczby sprzętów i detali. Znajduje się tylko to, co jest najbardziej potrzebne. Nowoczesne wnętrza są bardzo przestronne co wpływa na komfort życia ich mieszkańców. Styl nowoczesny to rezygnacja z ścianek działowych, tutaj salon, kuchnia, a nawet i przedpokój stanowią jedną otwartą przestrzeń, która określana jest mianem strefy dziennej.

Nowoczesny salon z kuchnią – elementy

W nowoczesnym salonie z kuchnią należy pilnować tego, by aneks kuchenny nie przeważał na strefą wypoczynkową. Najlepiej sprawdzą się więc meble o neutralnym wyglądzie, które będą się zacierały w tle. Efekt ten uzyska się dzięki szafkom o gładkich frontach, bez żadnych zdobień. Górna zabudowa nie powinna zbytnio zwracać na siebie uwagę. Nowoczesność nie znosi bałaganu, więc trzeba zaplanować odpowiednią przestrzeń, która pochowa wszystkie niezbędne rzeczy. Dobrze się sprawdza zabudowana szafa od podłogi aż do sufitu. W nowoczesnych salonach bardzo często stosuje się rozwiązanie polegające na przesłonięciu blatów roboczych, tak, by nie były one widoczne ze strefy wypoczynkowej. Dokonuje się to bardzo często za pośrednictwem  wyspy czy też stołu z krzesłami.

Meble w nowoczesnym salonie – geometryczne kształty

Zazwyczaj wszystkie meble w nowoczesnych salonach przybierają kształt brył geometrycznych, takich jak prostopadłościan czy też wycinków kul. To, czym się wyróżniają to dokładnie doprecyzowana forma, doskonale zachowane proporcje, idealne wykończenie oraz zachwycające materiały. Wszystkie krzesła, fotele czy sofy w stylu nowoczesnym są tak wyprofilowane, by zapewniały komfort osobom ich użytkującym. W salonie nie może znajdować się zbyt wiele mebli, by nie doszło do zagracenia tego typu bryły. Zamiast licznych komód i szafek lepiej postawić na zabudowę ściany, dzięki czemu wszystkie elementy znajdą swoje miejsce, a przestrzeń będzie sprawiała wrażenie uporządkowanej.

Dekoracje – styl nowoczesny

Jak można się domyślić w stylu tym, wszystko jest maksymalnie wyważone. Dekorując salon można na jednej ścianie zamontować panele 3D, które dadzą niezwykle dekoracyjny akcent. Poduszki na kanapach i fotelach powinny być w jednym kolorze, różnić się mogą nieco odcieniami, fakturami i połyskiem.

Partnerem artykułu był BeautifulMinds – projektowanie wnętrz Warszawa.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Do czego stosuje się bloczki keramzytowe?

Keramzyt to materiał budowlany, który jest bardzo wytrzymały przy swojej niewielkiej masie. Mimo iż jest bardzo lekki wykorzystywany jest podczas budowy domów jednorodzinnych. Czym są bloczki keramzytowe? Keramzyt to kruszywo, które powstaje poprzez wypalanie glin w specjalnym piecu obrotowym w temperaturze 1200 stopni. Porowate granulki o różnej średnicy otoczone są twardą skorupką, która zapewnia im […]

Rolety rzymskie zaciemniające, przeciwsłoneczne, transparentne – jakie wybrać do kuchni, a jakie do sypialni?

Rolety cieszą się coraz większą popularnością, uznawane są za znacznie bardziej praktyczne i estetyczne, niż firanki czy zasłonki. A jakie są ich rodzaje? I do jakich pomieszczeń najbardziej się nadają? Wyjaśniamy. Jak wybrać rolety? Najważniejszą funkcją rolety jest zapewnienie prywatności domownikom oraz, w słoneczne dni, zaciemnienie mieszkania, domu. W praktyce okazuje się, że rolety rzymskie zaciemniające, przeciwsłoneczne i […]