Na czym polega obróbka blacharska?

Aby ochronić dach przed zniszczeniami spowodowanymi działaniem czynników atmosferycznych, niezbędne są obróbki blacharskie. Na czym one polegają i z jakich materiałów najlepiej skorzystać, decydując się na taką inwestycję?

Rodzaje obróbek blacharskich – przegląd popularnych rozwiązań

Opady deszczu i śniegu, a także wahania temperatur mogą doprowadzić do zawilgocenia, odkształcenia lub zagrzybienia konstrukcji budynku. W celu zabezpieczenia obiektu przed takimi konsekwencjami trzeba zamontować odpowiednie wykończenia. Obróbka blachy powinna być dopasowana do rodzaju dachu. Duże znaczenie ma również dobór zastosowanych komponentów.

Do najczęściej stosowanych obróbek blacharskich zaliczają się:

  • wiatrownica boczna i górna – element chroni przed intensywnymi opadami deszczu i śniegu,
  • pasy nadrynnowe – zbierają wodę z dachu i przekierowują ją do rynny,
  • pasy podrynnowe – chronią deskę czołową dachu oraz część okapu przed wilgocią,
  • kosz dachowy – odprowadza nagromadzoną wodę z dachu,
  • kozubek na komin (montowany przy kalenicy) – zapobiega gromadzeniu się nadmiaru wody opadowej,
  • wydra kominowa – rowek w ściance komina, w który wsuwa się wygiętą blachę,
  • kołnierz na okna dachowe – poprawia szczelność okna dachowego,
  • bariera śniegowa – zabezpiecza dach przed gwałtownym zsunięciem się pokrywy śnieżnej.

Z jakich materiałów wykonuje się obróbki blacharskie?

Przy wyborze odpowiednich artykułów należy mieć na uwadze, że zastosowany metal powinien odznaczać się dłuższą żywotnością od pokrycia dachowego. Dodatkowo trzeba pamiętać, aby części mocujące (m.in. gwoździe, blachowkręty, żabki) były wyprodukowane z jednolitego materiału. Do produkcji elementów wykończeniowych dachu używa się:

  • blach stalowych ocynkowanych (gr. 0,6 – 0,8 mm),
  • blach aluminiowych (gr. 0,7 mm),
  • blach cynkowych (gr. 0,6 – 0,7 mm),
  • blach cynkowo-tytanowych (gr. 0,6 – 0,7 mm),
  • blach miedzianych (gr. 0,55 – 0,65).

Osoby, którym zależy na solidnej konstrukcji, powinny zainwestować w produkty miedziane bądź cynkowo-tytanowe – ich trwałość szacuje się na przeszło 100 lat. Takie rozwiązania wiążą się jednak z wysokimi kosztami, dlatego poleca się je do zastosowania w środowisku szczególnie narażonym na wahania temperatur i wilgoć. Można zdecydować się także na blachy stalowe ocynkowane lub aluminiowe. Powinny one wytrzymać około 50 lat. Do ich zalet należy szeroka paleta kolorystyczna.

Solidne obróbki blacharskie to konieczność!

Obróbki blacharskie muszą być wykonane bardzo starannie. W przeciwnym razie nie zabezpieczą budynku przed działaniem czynników atmosferycznych. Istotne są zwłaszcza fragmenty znajdujące się przy rynnach, bo tam zbiera się najwięcej wody. Warto przyjrzeć się też mocowaniu metalowych elementów (niektóre z nich wymagają lutowania). Rodzaj wykończenia, a także użyty materiał powinny być dopasowane do typu dachu. Aby mieć pewność, że wszystkie prace są zrealizowane prawidłowo, warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Kupno, sprzedaż, wynajem mieszkania bez stresu? Tylko z agencją nieruchomości

Zakup nowego mieszkania, czy domu to radość, ale też ogromne wyzwanie logistyczne. Oprócz wyboru odpowiedniej lokalizacji, metrażu czy rozplanowania przestrzeni, trzeba się też zmierzyć z szeregiem formalności. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, zbędnych kosztów i nietrafionych decyzji o pomoc warto poprosić agencję nieruchomości. Pośrednik z agencji nieruchomości zna przepisy prawa, pomoże więc przy sformułowaniu umowy przedwstępnej, […]

ułozenie sztućców

Sztuka układania sztućców: przewodnik po etykiecie stołowej

W dzisiejszych czasach umiejętność prawidłowego ułożenia sztućców na stole jest nie tylko oznaką dobrego wychowania, ale również kluczem do stworzenia eleganckiej i przyjemnej atmosfery podczas wspólnego posiłku. W tym artykule przyjrzymy się podstawom układania sztućców, różnym rodzajom sztućców i ich funkcjom, a także praktycznym wskazówkom dotyczącym etykiety stołowej. Zapraszamy do lektury!