Lampy wiszące – czy czerń to dobry wybór do Twojego wnętrza?

Mimo, że każdy z nas ma nieco inny gust i poczucie estetyki to istnieją zasady stylistyczne, które sprawdzają się we wszystkich wnętrzach. Jedną z nich jest ta, mówiąca by uważać na nadmiar czerni w otaczających nas pomieszczeniach, ponieważ mogą one stać się ciemne i przytłaczające.

Wybierając oświetlenie warto jednak kierować się nie tylko własnym gustem, ogólnymi zasadami obowiązującymi przy wystroju wnętrz, ale również starać się dobrać je do stylu danego pokoju. Czarne lampy to dość uniwersalne modele, które można dobrać do pomieszczeń w stylu glamour albo loftowym.

W jakich aranżacjach dobrze wyglądają czarne lampy?

Czerń to kolor schludny i elegancki, który w wystroju wnętrz może nawet odgrywać rolę zmysłowego dodatku. Mimo wszystko przy korzystaniu z czerni w aranżacji warto zachować umiar, ponieważ w innym wypadku ten kolor szybko przytłoczy całe pomieszczenie i sprawi, że będzie się ono wydawać smutne. To z tego powodu projektanci wnętrz radzą korzystanie jedynie z czarnych dodatków, takich jak na przykład czarne lampy wiszące, świetnie wpisująca się w różne style wystroju.

Czarne lampy są wręcz stworzone do pomieszczeń w stylu loftowym. W postindustrialnych przestrzeniach – zgodnie z aktualnym trendem – mile widziane są przede wszystkim lampy z drucianym kloszem. W loftowych salonach i jadalniach pięknie wyglądać będą lampy wiszące na długich i niedekorowanych przewodach. Lampa czarna wisząca idealna do tego stylu może posiadać także szeroki okrągły klosz albo odsłaniać żarówkę i wprowadzać w ten sposób drobny surowy akcent.

Lampy utrzymane w ciemnej kolorystyce świetnie pasują również do stylu nazywanego glamour. Aranżacje tworzone w tym stylu często określa się jako hollywoodzkie – nie brakuje w nich elegancji, którą uzyskuje się bogatymi zdobieniami, srebrem, klasycznymi kontrastami i ozdobnymi błyszczącymi dodatkami. W domu stylizowanym na glamour każdy element oświetlenia może być modelem dekoracyjnym, w tym zarówno kilkuramienny żyrandol w salonie, jak i kinkiet zewnętrzny na fasadzie budynku.

Kinkiety i oświetlenie sufitowe w skandynawskim stylu to w ostatnim czasie głównie modne ciemne modele z kloszem w geometrycznym kształcie lub ozdobionym prostym wzorem. Co ważne, w przypadku wyboru modelu dekorowanego wzorem, dobrze jeśli w pomieszczeniu pojawi się jeszcze jeden element z podobnym motywem. Jeśli jest to sypialnia, tym elementem może stać się narzuta na łóżko, w salonie natomiast – dywan.

Lampy i kinkiety – czy wszystkie muszą do siebie pasować?

Kiedy mowa o lampie i kinkiecie znajdujących się w tym samym pomieszczeniu, wiele osób decyduje się  na wybór modeli pochodzących z tej samej kolekcji. Dzięki temu zachowujemy spójność i elegancję. Nie brak jednak fanów stylu eklektycznego, w którym wskazane jest mieszanie różnych styli, barw i wzorów.

Aranżacja własnego mieszkania to dokonywanie ciągłych wyborów – od koloru ścian, przez dywanik do łazienki, aż po kuchenny blat. Jeśli cały dom utrzymywany jest w jednolitym stylu, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kinkiet zewnętrzny przed drzwiami wejściowymi pasował stylem do żyrandola w jadalni. Z drugiej strony wielu projektantów tworzy aranżacje, w których pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami pojawia się swego rodzaju przejście pomiędzy dwoma stylami. Nie zawsze są to dwa zupełnie różne charaktery – wciąż jednak są osoby, które uważają, że mieszkanie czy dom zyskuje na uroku, kiedy wnętrza różnią się między sobą.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak dobierać dywany do konkretnych pomieszczeń?

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego dywanu może przysporzyć sporo kłopotów. Powinien być dostosowany do przeznaczenia danego pomieszczenia. Podpowiadamy, jak dobierać dywany do konkretnych wnętrz. Funkcjonalne dywany kuchenne Popularne założenie mówiące, że dywany nie sprawdzą się w kuchni jest błędne. Charakterystyka tego pomieszczenia sprawia, że można w nim wykorzystać kilka ciekawych modeli. Ich zastosowanie zapewnia większą przytulność […]

Czerwiec w ogrodzie – co należy zrobić?

Czerwiec w ogrodzie to miesiąc szybkiego wzrostu roślin. I choć wydawać by się mogło, że jeszcze niedawno cieszyliśmy się pierwszymi oznakami budzenia się przyrody to warto zdać sobie sprawę, że wiosna praktycznie dobiegła już końca. Każdy z nas pragnie cieszyć się upragnionym latem, zasłużonym urlopem i zbliżającymi się wakacjami. Jednak nie zapominajmy o naszych ogrodach […]