Domy szkieletowe co ceniona alternatywa dla tradycyjnych domów murowanych. Do ich niewątpliwych zalet należy szybkość budowy, ponieważ dom szkieletowy może być gotowy do zamieszkania już w 3 miesiące. Jakie są zalety takiego domu i do kogo się zgłosić, żeby móc cieszyć się własnymi czterema kątami?
Dom szkieletowy – czy warto?
Zdecydowanie tak! W Polsce drewniane domy są kojarzone z domkami letniskowymi, ale coraz częściej technologia szkieletowa jest wykorzystywana do budowy domów całorocznych. Do zalet tego rodzaju domu należy:
- Ekologiczność – domy szkieletowe są budowane “na sucho”, dzięki czemu nie emitują do środowiska szkodliwych substancji.
- Szybkość i łatwość budowy – większość elementów domu prefabrykowane powstaje w hali produkcyjnej, a na miejscu budowy łączy się je w całość. Oznacza to, że dom szkieletowy można postawić nawet zimą i to w bardzo krótkim czasie – kilku miesięcy, a nie kilku lat, jak w przypadku domów murowanych.
- Wytrzymałość na pleśń i drobnoustroje – do budowy wykorzystuje się suszone drewno, którego użycie minimalizuje rozwój grzybów i pleśni.
- Doskonała izolacja akustyczna oraz brak bezwładności cieplnej – wygłuszanie dźwięków zapewnia komfort użytkowania domu szkieletowego. Z kolei bezwładność cieplna bywa wskazywana jako wada domków kanadyjskich, ale jest to cecha, która sprawia, że możliwa jest szybka regulacja temperatury, ponieważ nagrzewa się wyłącznie powietrze w pomieszczeniach, a nie ściany.
Wadą domów szkieletowych jest to, że w czasie ich budowy nie można popełnić błędu, ponieważ skutkuje to obniżeniem ich właściwości (np. pod względem izolacyjnym). Domy murowane wybaczają więcej, ale są mniej funkcjonalne i zdecydowanie bardziej ingerują w środowisko naturalne, zarówno na etapie budowy, jak i w czasie późniejszego użytkowania.
Ekologiczny dom tani w utrzymaniu
Dom szkieletowy może być nie tylko energooszczędny, ale też pasywny, czyli zużywający minimalne ilości energii. Rekuperacja i wentylacja rekuperacyjna sprawiają, że dom jest nie tylko ekologiczny, ale też ekonomiczny. Mniejsze zużycie energii przekłada się na niższe rachunki. Chociaż dom szkieletowy jest droższy w budowie to w dłuższej perspektywie okazuje się korzystną inwestycją. Dodatkowym atutem domu szkieletowego jest korzystanie prawie wyłącznie z ekologicznych materiałów na etapie budowy. Do ocieplenia wykorzystuje się włókna drzewne i celulozę, które są bezpieczne dla ludzi i zwierząt.
Samowystarczalne domy od Skandic Hus
Skandic Hus jest firmą budującą domy szkieletowe i specjalizującą się w nowoczesnych, ekologicznych rozwiązaniach budowlanych, takich jak:
- Wiązary dachowe
- Rekuperacja
- Ogrzewania za pomocą pomp ciepła
- Panele fotowoltaiczne
- Wentylacja grawitacyjna
W ofercie SkandicHus znajduje się tworzenie projektów oraz kompleksowa realizacja domów w technologii szkieletowej.