DeboweTarasy.pl

Koszenie trawników – jaki sprzęt będzie najlepszy

Wiele osób widząc u innych pięknie wystrzyżony i gęsty trawnik zastanawia się, jak oni to robią. Odpowiedź jest prosta. Aby mieć, trzeba dbać. Niezbędne do osiągnięcia celu są takie procesy jak chociażby nawożenie, podlewanie, aeracja, wertykulacja oraz oczywiście koszenie.  

To ostatnie, samo w sobie niekiedy sprawia spory kłopot, gdyż niektórzy nie tylko nie wiedzą jak i kiedy kosić, ale również nie mają do tego odpowiedniego sprzętu. Częstotliwość koszenia powinna być zależna od wysokości źdźbła trawy, a nie od mijającego czasu. Aby rozpocząć daną czynność, wysokość powinna mieć około 8-10cm. Należy wyregulować kosiarkę tak, by ukrócić murawę mniej więcej o 30 procent.  

Podstawowe rodzaje kosiarek 

Z pewnością każdy z nas miał kiedyś na wyposażeniu klasyczną kosiarkę spalinową lub elektryczną. Te pierwsze, będące najbardziej uniwersalnymi, możemy podzielić na te prowadzone ręcznie oraz takie, które posiadają dodatkowy napęd. Są one bardzo mobilne. Można kosić nimi nieokreślone powierzchniedobrze radzą sobie z nierównościami, a także są zgrabne, przez co z mieszczą się między różnego rodzaju krzewami.  

Sprawa wygląda podobnie, gdy mówimy o kosiarkach elektrycznych. Te z reguły są jeszcze lżejsze niż wyżej wymienione, a także znacznie cichsze, dzięki czemu koszenie może dawać wiele przyjemności. Ich wadą może być jednak posiadanie ogranicznika w postaci kabla zasilającego. Z tego względu, owe kosiarki sprawdzają się tylko na małych i średnich ogrodach.  

Najnowszymi na rynku typami są kosiarki akumulatorowe. Łączą w sobie cechy kosiarki spalinowej oraz elektrycznej. Są ciche, lekkie oraz nie mają kabla. W dalszym ciągu jednak sprawdzać się będą one tylko na ogrodach niewielkich rozmiarów, ponieważ po padnięciu akumulatora, trzeba go ponownie ładować.  

Asortyment dla większych powierzchni 

W przypadku posiadania ogromnego ogrodu bądź pola, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup traktora ogrodowego. Co prawda, jest to droższa opcja niż w przypadku nabycia zwykłej kosiarki, jednak efektywność i radość z koszenia jest w stanie w pełni wynagrodzić wyższą cenę.  

Traktory koszące posiadają automatyczną, dwunastostopniową skrzynię biegów, dwa noże tnące oraz często wyposażone są również w kosze. Jazda na nich potrafi sprawiać przyjemność i praktycznie nigdy się nie nudzi.  

Koszenie dużych traw oraz ciasnych miejsc 

Po każdym koszeniu na pewno znajdzie się chociaż jedno miejsce, do którego kosiarka niestety nie miała dostępu. Czy w tym wypadku jedynym rozwiązaniem jest wyrywanie ręczne? Otóż nie. Bardzo powszechnymi sprzętami, służącymi właśnie do tego typu celów są kosy spalinowe.

Bez problemu wykosić możemy nimi trawę przy ogrodzeniu lub tą, która otacza drzewa i krzewy. To jednak nie jest ich jedyne zastosowanie. Po zmienieniu ostrza z żyłkowego na metalowe, z łatwością pozbywają się wysokich traw i chwastów rosnących na polach. Pomimo, że kosy te ważą średnio 8kg, to dzięki odpowiedniemu chwytowi, zaprojektowanemu przez producenta, waga ta nie jest zbytnio odczuwalna, a koszenie jest samo w sobie bardzo wygodne. 

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Czym trzeba się kierować, jeżeli wybieramy mieszkania?

Zakup mieszkania jest związany z wydaniem dużych środków pieniężnych. Nie zdumiewa więc fakt, że dobór tenże winien być dobrze pomyślany i ustalony. Osoby szukające nieruchomości przeważnie zwracają uwagę na cenę. Musi ona ponieważ zawierać się w założonym poprzez inwestora budżecie. Inną sprawą jest sama budowa budynku. Wielkość zabudowy Czy może to być ogromny obiekt, lub […]

Jak ozdobić kominek i komodę?

Trudno wyobrazić sobie przytulny salon bez kominka. Jak wiadomo ważna jest też funkcjonalność, zatem w tym pomieszczeniu nie może zabraknąć komody, która również stanowi świetną dekorację. Ale te elementy wyposażenia same w sobie zazwyczaj są dosyć surowe, dlatego warto je ozdobić. Dzięki temu zyskają one ciekawy charakter, a jednocześnie będą przykuwać wzrok. Ale jak to […]